şükela:  tümü | bugün
  • "bayram değil seyran değil ingiliz beni niye öptü" düşüncesine sevk eden elim olay.

terörle geçen bir döneme rağmen ekonomideki istikrardan, yabancı yatırımcısını uzun vadede zarara uğrarmamasından tutunda birçok övgüye yer verilmiş.

avrupa ülkeleri ve özellikle almanya ile bile ilişkilerin ters ve zor bir dönemece girdiği dönemde, ingiltere'nin finans gazetesinden gelen bu yorum şaşırttı.

arkadaşlar bu bir virüs olabilir mi?
    kaynak elbette götüm değil ama ft'nin internet sayfasında aramaya üşendim ya da neyse doğru konuşalım ingilizcem yetmedi.

kaynak

edit: yazarlardan gelen yalan haber içerikli bir mesajdan sonra kısa bi bakındım ft'nin internet sayfasında türkiye' de yatırım ile alakalı olumsuz yazıların yanı sıra birkaç olumlu yazılarda mevcut ancak içeriğe ulaşmak mümkün olmadı. onlar abonelik istiyordu, bizim ise durumumuz yoktu.
  • bu ülkenin atlattığı badirelere başka ülke olsa atlatamazdı. bu gerçek unutulmamalı.
    kurtuluş savaşı hakkındaki bilgileri okudukça kazandığımıza ben bile inanamıyorum. askeri darbeler, ekonomik krizler. halk her seferinde zorluğun altına giriyor/sokuluyor, olan yine halka oluyor ama yine de bir şekilde düzlüğe çıkıyor.

şahsen ülkem için umudumu yitirmişken, ulu önderin ve kurtuluş savaşının, mermi yapan anneleri ve çocuklarını hatırladım. dönmemek üzere savaşa giden dedelerimizi hatırladım. umut var olmak gerekli.
  • amerika, rusya, almanya, iran, ırak, suriye gibi devletlerin yanında pkk, ışid, dhkp-c, ypg gibi terör örgütleri ile de destansı bir mücadele veren yüce türk milletinin, tüm bu olumsuzluklara rağmen ekonomisinin bir türlü çıkmaza girmemesinden bahsedilmiş.

kolay mı lan bizi yıkmak!

kemalistler de daha kriz çığırtkanlığı yapsın. ikinci bir kurtuluş savaşı yapıyor, varoluş mücadelesi veriyoruz ama farkında değiller.
  • simdi uyeligim oldugu icin acamiyorum, da yazarin soyle bi sitesi var:

https://www.ft.com/…d/q0itmdawmdg5mq==-qxv0ag9ycw==

bu siteden turkiye ile yazdiklarini gorebilirsiniz. en ustte cikan makale:

"bankers fret as erdogan increases pressure to keep turkish voters spending"

tercumesi

bankacilar, erdogan'in turk oy verenlerini (vatandaslarini) para harcamasina zorlamasindan rahatsiz oluyor.

yani pek de olumlu bir analiz gibi gelmiyor. arada tek tuk pozitif seyler varda 5 yazidan 3-4 tanesi olumsuz baslikli, 1-2 tanesi olumlu. siz dusunun.
  • en son kredi notu indiriminden hemen once moody's bizim hakkimizda pozitif yonde aciklamalar yapmisti.

aralik ayinin basinda kredi notu guncellemeleri ihtimali de var.

lan yoksa?
  • valla onu bulamadım ama bu var olur mu?

https://www.ft.com/reports/investing-in-turkey

cracks in turkey’s growth story start to show

ekleme: arama sonuçlarına göre bu yukarıdaki yazı bugüne ait. hani eski haberi niye veriyorsun diyen olur diye şeettim ben.

https://www.ft.com/search?q=turkey
  • ensonhaber yanlış yorumlamıştır, sakin bir şekilde dağılalım.

hatırlayalım:
    (bkz: kabataş safsatası)
    (bkz: takvim'in christian amanpour sahte haberi)
    (bkz: ahaber'in almanya'daki zdf saçmalığı)
  • şuradan bütün rapora ulaşılabilir ama tabi altındaki yorumlardan siteyi okuyanların kalitesi belli olmakta.