şükela:  tümü | bugün
 • sony’nin şu model kulaklığının, sağ dış kulak yolunda doku yırtılmasıyla (laserasyon) birlikte kanamaya sebep olması rezaletidir.

  akşam koşarken bir ara kulağımda hafif bir ağrı hissettim ama açıkçası pek umursamadım. eve gittiğimde de walkmanle birlikte kulağımda bir miktar kan gördüm. sony’nin daha önce çıkardığı bu ürünlerin 2009 ve 2013 versiyonlarını da kullandığım için açıkçası ilk başta üründen kaynaklanan bir şey olacağını düşünmediğim gibi daha ciddi bir sorundur diye doktora gittim.

  doktor korkulacak bir durum olmadığını, ufak bir damlayla birkaç günde düzeleceğini ama kanamanın kulak içine sokulan bir cisim sebep olacağını belirtince durumda ortaya çıktı. şöyle bir doktor raporu da mevcut.

  sorunu sony ile paylaştım ürünü incelemek için servise vermem gerektiğini belirttiler. ürünü servise teslim ettikten bir süre sonra ürününüzde herhangi bir sorun yoktur gelip teslim alabilirsiniz dediler. ürünü gittim aldım, açıklama aynen şöyle:

  “ürünün kulak üzerinde böyle bir sorun yaratması mümkün değildir bu ürünler yüzlerce testten geçerek satışa sunulmaktadır ve şu ana kadar da hiçbir kullanıcıdan böyle bir şikayet alınmamıştır sorun kullanıcının kendisinden kaynaklıdır üründen kaynaklı olması mümkün değildir.”

  servise verirken ne olacağına dair herhangi bir beklenti yoktu ama neden sonuç ilişkisine dayalı bir açıklama bekliyordum çünkü kendileri teknik bir servisti.

  müşteri hizmetlerine ilk başta metni okudum. üslup konusunda ne düşünüyorsunuz dedim. cevap yok. peki bu metni yazan kişinin eğitim ve bilgi durumu nedir dedim. teknisyen dedi. peki dedim konuyla ilgili bir doktora başvurdunuz mu? hayır.

  ürünün yarattığı hasarı falan geçiyorum açıklama kahvehanede yazılmış gibi değil mi?

  adamlar diyor ki yüzlerce test yapmışlar.
  sony diz üstü pilleri de yüzlerce test yaptırmıştı zamanın ne oldu da o zaman piyasadan topladınız madem bu testler çok geçerli bir standart?

  şu ana kadar hiç böyle bir şikayet gelmemiş.
  nasıl yani belli sayıda şikayet gelmeyince böyle bir sorun yaşanmıyor kabul edilmiyor mu? kaç kişinin benzer sorunla şikayet etmesi lazım?

  sorun kullanıcının kendinden kaynaklıdır.
  tamam kabul edelim farz edelim ki ben gerizekalıyım güzel kardeşim o zaman gelirsin vaka incelemesi yaparsın. müşterin ürünü nasıl kullanıyor diye sonra da dersin ki siz kullanırken bu hataları yapıyorsunuz, bu da hasara neden oluyor.

  millet sıra dışı şikayetleri baş tacı edip çözüm bulurken türkiye’de servisler hala sen kimsin ya ayarında.

  buraya o kadar okuyan herkese saygılar sunuyorum.

  edit: ürünü kullanmayacağım için evde de durmasını istemiyorum. herhangi bir kazanç beklentim de yok. alternatif fikir ve önerilerinize açığım. yani birisine verebiliriz ya da ne bileyim birisinin kafasına at videosunu paylaş falan gibi önerilere açığım.
 • doktor, raporunu adam gibi detaylı yazsaydı sony'ye dava bile açılabilecek tipte bir rezalet. oraya laserasyon yazarken "yabancı cisim kaynaklı" olduğu belirtilse delil olarak geçebilir.
 • tüketici hakem heyetine başvurulursa hak aramak açısından daha faydalı olacak rezalettir. keza türkiye'de üretici ve satıcıların durumu ortada.
 • ülkede bilinçli insanların hâlâ var olduğunu görmemize sebep olan olay. şimdi sony düşünsün.
 • 2 yıldır aynı kulaklığı kullanıyorum. (bt siz versiyonunu) kulaklıkla koşuyorum, hopluyoeum zıplıyorum. herhangi bir problem yaşamadım. ama şu bir gerçek ki 1 saatlik kullanımdan sonra kulak içini acıtıyor ve ister istemez çıkartıyorsun. ilk başlarda tasarımı hatalı bunu dedim, sonra benim kulaklar yamuktur deyip sallamadım. geçmiş olsun diyorum.

  marka ne kadar büyük olursa olsun, içinde çalışanlar bizim insanımız olduğu için yadırgamadığım rezalet.