şükela:  tümü | bugün
  • --- onemli ---

fiyatin artmasina cok takilmiyorum, takildigim nokta su:

> islemin basi ile sonu arasinda fiyat farki olmasi. bilet fiyatina bakip sayfayi kapatip 10 dk sonra gelmis degilim, islem 330'dan basladi, odeme kisminda "375 pound" dedi.

> bu sure zarfinda ne "islem uzun surdu" deyip hata verdi, ne de "fiyat degisti" diye haber.

--- spoiler ---

turk hava yollari'nin kendi sitesi uzerinden yasadigim rezalet.

az once edinburg > istanbul gidis, istanbul > edinburg donus bileti aliyordum. 2 ocak gidis, 15 ocak donus bileti icin thy'nin verdigi fiyat 330 pound'di. bunu bilerek ve bu onkabulle isleme basladim. ıslem yaklasik 10 dk surdu, ve bu surede hic hata almadim.

kredi karti bilgilerini girdigimde gelen 3d secure ekraninda odenecek tutar olarak 374.95 gbp yaziyordu.

"herhalde yanlis bir sey sectim," diyerek (ve korkarak) islemi iptal ettim. cookie ve ip'den rezervasyon kaynaklidir diye dusunerek mobil baglantili telefonumdan da girdim, ama 2 ocaktaki (ve 1 ve 3) edinburg > istanbul yonlu bilete zam gelmis olacak ki, hepsinde 375 pound gozukuyordu (16 ocak donus haric, o 280'den 325'e cikmisti).

rezalet olarak adlandirdigim nokta: bana basta 330 pound deyip, islem sonunda zam yapmasi, ısleme basladigim fiyati bana garanti etmemesi, amazon bile "sepetinizdeki su urunun fiyati x'ti y oldu" diye bildirim atarken, thy'nin bana (son ekranda gormesem) 330 poundlik bilet aliyorum sanarken o bileti 375 pounddan satacak olmasi.

call centerla iletisime gectigimde "burdan alsaydiniz 400du, o yuzden goremiyoruz" dediler. simdi ise internetten dm uzerinden sikayette bulundum; eve gittigimde web sitesi uzerinden sikayet olusturacagim.

twitter cevabi: merhaba , türk hava yolları bilet fiyatları; pazarın yapısı, ülkenin ekonomik koşulları, uçakların dolulukları gibi birçok kriter göz önünde bulundurularak belirlenmekte ve anlık olarak da değişiklik gösterebilmektedir. iyi günler dileriz.

beklentim: aradaki farkin iadesi.

edit: islem normalde 10 dk tabii ki surmez, ama sistem bu surede (bilet fiyati bakarken bile timeout veren sistem) isleme aynen devam etmek yerine "sureniz doldu bastan baslayin" diyebilirdi.

edit 2: 10 dk surmesinin nedeni de su; ismimdeki turkce karakterleri nasil girsem diye twitterdaki destek hesaplarina sormustum. onun cevabini bekledim.
  • olmayan rezalet. kimse kicindan element uydurmasin. ucak biletlerinin neye göre fiyatlandigindan haberdan olmayan insanlar gelip de thy cok reroro demesin, rica ediyorum. 10 dakika mi surer bir bilet almak?
  • şark kurnazı airlines.

bunların rezaletlerini anlat anlat bitmez. işlerine gelince kamu kurumu, gelmeyince özel şirket...
  • bak allahin adini verdim. (bkz: kanzuk) (bkz: ssg) artik nasil anahtar kelime yazayim ki bu entry'yi gor. duy sesimi su arkadasla iletisime gec

https://domlab.net/…redirect&utm_campaign=permanent

al su eksirezalet sitesinin hakkini kur baska sozluk tarzi boyle bir site. baydi artik bu rezaletler
  • rezalet thy'de değil aslında, bildiğin şu bilet fiyatlandırması kepazeliğinde.

3 dakika önce aldın, 5 dakika geciktin, 1 ay önce almadın, 3 gün önce verdin diye diye insanlar tüm dünyada kazıklanıyor şu soktuğumun taşıma şirketleri tarafından.

dalgalı kur mu lan bu, 3 insin, 5 çıksın sürekli. uçuşun maliyeti mi değişiyor da aynı bilet 3 gün sonra 5 katına çıkıyor?

uçak doluluğuymuş, bilmem neymiş de.

kapitalizm bizi sikiyor demiyorlar da, olmayan rezalet diyorlar.

thy'ye özgü değildir. her kodumun taşıma şirketi bunu yapabilir. örneğin polonya'da polskibus otobüsü 1 hafta önce 11 zloty=8 lira'ya sattiği bileti yolculuk günü 27 zloty=21 lira'dan satabilir.

ne oldu geçen sürede? insanların son dakika işi çıkabiliyor, almaya zorunlular diye ne bu kazık? kapitalizminize sokayım.
  • kendilerine web siteleri uzerinden de bildirdigim rezalet. gelecek cevabi da buraya yazacagim.
  • kendileriyle gorustuk. olayla ilgili herhangi net bir aciklamalari olmadigi asiri belli, o da suradan:

> musteri temsilcisi ilk olarak bana mail atti. bu mailde soyle bir cumle var:

"bununla birlikte, web sitemiz üzerinden ilk işleme başladığınız ücretin üzerinde hizmet bedeli ve diğer vergiler eklendiğinden son aşamada görüdüğünüz ücret geçerli olmaktadır."

halbuki basta gosterdikleri fiyat vergi dahil fiyatti, ben zaten onu sormadim.

> telefonda gorustugumuz musteri temsilcisi ise hata kodu aldiysam bunun ekran goruntusunu sordu. ortada bir hata kodu olmadigini, basta sectigim fiyatla sonda gelen fiyatin (ikisinde de vergiler dahil) farkli oldugunu soyledim (hata kodu alsam gene kabul edecegim).

> bu noktada kota aciklamasi yaptilar. iyi de, biz bilete baktigimizda bu sistem bunu ip adresimizden cookie'mizden rezerve edip bik bik bir seyler yapmiyor muydu? hayir efendim, parayi odeyene kadar bileti rezerve etmis sayilmiyormusuz.

> isin icine vergi ve kur degisikliklerini katmaya kalkti ki "pound'in degerinde / vergide 10 dakikada ne degisecek o kadar?" diye sormak istediysem de sormadim, temsilciye de neticede bir metin veriyorlar belli ki.

> telefondaki gorevli ayni zamanda "acaba ekonomik esnek paket (?) secmis olabilir misiniz?" diye sordu. lan hangisi bir karar verin? kota mi doldu, yanlis paket mi sectim, vergi mi geldi?

> "peki niye islem boyunca hicbir yerde bana 'biletinizin fiyati artti' diye bildirimde bulunmadiniz, dikkat etmesem bekledigimden pahali fiyata alacaktim" dedim, sistem degisiyor sitemizi yeniliyoruz dediler.

ben bu adamlarla ucmaya bir nevi mecburum, londra'dan aktarma yapmaya kalktigim an zaten otel motel ayni paraya geliyor; edinburgh > istanbul ucusunu aktarmasiz yapan baska firma yok.

burada 45 pound'da cok degilim. aslinda az para degil (hele turk lirasindan degerlendirince), ama daha iki hafta once aldigim kitaba 20 pound vermisken normalde asiri sallamazdim. ya da ne bileyim ekrani kapattin geldin zam geldi olsa da cok takmazdim cunku zaten olabilecegini biliyordum. ben islemin ortasinda zam gelmesine kizginim.

lan banka bile doviz bozdururken "hop islem iptal, sen yapana kadar kur degisti, geri don kontrol et" diye hata mesaji verirken sen koca turk hava yollari, fiyati degistirip bana "kardes biletine zam geldi, haberin olsun" diyemiyorsun, ben de bunun altinda kotu niyet oldugunu dusunuyorum.

islem 10 dakika surmemeliydi elestirisi de hakli, ama "ay ben bileti yanlis tarihe almisim!" kaygi atagini biletteki 2017'yi gorunce yasamis bir insanim, yanlis bir sey yapmamis olmak icin her seyi yirmi kere kontrol ediyorum, bu da benim elimde degil.