şükela:  tümü | bugün
 • aslı "29 kasım 2016 the washington post avrupa tecavüz anketi" olması gerekirken karakter sınırına takılan başlık.
  the washington post'un attığı başlık ise avrupa'nın cinsel suçlarla ilgili sorunu sadece göçmenlerle sınırlı değil.

  https://www.washingtonpost.com/…some-circumstances/

  taciz, tecavüz ve kadınlara karşı işlenen cinsel suçlar konularında türkiye'deki vahim durum ortadayken, avrupa'da ortaya çıkan rakamların korkunç ve akıl almaz olduğu avrupa komisyonunun yaptırdığı bu araştırmada görülebiliyor.

  bazı avrupa ülkelerinde % 55'lere varan oranlarda olmak üzere, avrupa genelinde insanların ortalama %27'si, tecavüzü "bazı koşullarda" kabul edilebilir bulduğunu söylüyor. bu bazı koşullar ise klasik olarak kadınların; gece geç saatte tek başına dışarıda olmaları, alkol ve uyuşturucu kullanmaları, flört etmeleri, rahat hareket ve tavırlar sergilemeleri vb. olarak belirlenmiş.

  bu sayı romanya, macaristan, bulgaristan ve çek cumhuriyeti gibi doğu ve orta avrupa ülkelerinde çok daha yüksek. örneğin romanya ve macaristan'da böyle düşününlerin oranının %50'den fazla olduğu belirtilmiş. fransa, almanya, italya, avusturya, portekiz, yunanistan gibi ülkelerde ise %25-35 arasında insanlar bu doğrultuda görüş bildirmiş.
  yaklaşık 30.000 avrupalının katıldığı ankette ayrıca, özellikle almanya'da göçmen kaynaklı cinsel saldırıların endişe yarattığı ve bununla ilgili yasal düzenlemeler yapıldığı, göçmenlere bu konularda eğitimler verildiği belirtiliyor.