şükela:  tümü | bugün
  • artis kaleci tomas ravelli'nin 2 kafa golü yemiş olduğu maç. gollerden ilki, maç 1 - 0 sürerken emre aşık'tan gelmiş, emre'nin rakip defansın üzerine yüklenerek vurduğu topu revelli ancak içeri tokatlayabilmiştir. ikinci golü ise sergen yalçın atmıştır.
  • fatih terim yönetiminde cıktıgımız, emre asık'ın yıldızının parladıgı karsılasmadır. bir gol atmasının yanı sıra kadroya alınma sebebi olarak gösterilen kenneth andersson'u tutma görevini de basarıyla yerine getirmistir. macın basarılı futbolcularından bir digeri ise 60 metrelik harika bir pas atan abdullah ercan'dır.
  • turk futbolunda cok seyi degistiren macti. o mactan once grupta 1 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 maglubiyetle 3. sirada bulunuyorduk. isvec in 6, isvicre nin 9 puani vardi. belki bu maci kaybetseydik 96 avrupa sampiyonasina katilamiyacaktik. 365 gun bile gecmeden dunya 3.su isvec in karsisina cikiyorduk. kalemizde, artik hayrettinin tahtini tamamiyle devir almis engin ipekoglu vardi. defans 4lumuz ise bugun mahalle maci yapsak defansa koymayacagimiz isimlerden olusuyordu. sag bekte tabii ki bir onceki macta marco pascoloyu 40 metreden avlamis recep cetin vardi. sol bekte daha sonraki senelerde her turlu buyuk takimda oynayip istikrar saglayamayacak olan emre asikvardi. defansin ortasinda ise daha turkiyede kimsenin guvenini kazanmamis ve ilerki senelerde de hicbir guven saglayamayacak olan alpay ozalanve bulent korkmaz vardi. tabii burda bulent in hakkini yemeyelim. kendisi turk futbolunun 30 yasindan sonra kendini gelistirmis olan tek futbolcusudur. sol kanatta o sene cikacak olan fifa 96 nin tek sarisin zenci futbolcusu abdullah ercan vardi.orta sahanin ortasinda turk futbolunun senelerce on libero acligini gidermis 46 numara ayakkabi giyen tolunay kafkas ortasahada dmc gorevindeydi. onun yaninda belki karpatlarin degil ama barbaros bulvarinin yildiza dogru olan taraflarinin maradonasi olan 23 yasindaki sergen yalcin vardi. sag kanattaki isim herkes icin bir surprizdi. besiktas 3 sene ustuste sampiyon olduktan sonra bir turlu zafer sarhoslugunu ustunden atamamis sari firtina metin tekin bu macta hem sag kanatta gorev almis hem de koluna kaptanlik pazu bandini gecirmisti. forvette 92 senesinden neredeyse gunumuze kadar yerini kaptirmayan hakan sukurve bir sure once turk futbolunun en pahali ismi haline gelen ertugrul saglamvardi. ertugrul samsunsporda parladiktan sonra o zaman icin rekor olan 70 milyar liraya besiktasa gelmisti. hatta transferden hemen sonra suleyman seba ile bir roportaj yapilmisti. suleyman sebanin cebinden sadece 5 milyon lira cikmis ve bu transfer bizi bitirdi gibi bir espri yapmisti.
    bir sonraki sezon tarik dasgunfenerbahceye 125 milyar liraya transfer olup turk futbolunun en pahali futbolcusu olacakti.
    isvec in kadrosu bize gore yildizlar topluluguydu. kalede maclara geceden kalma pis sakalli cikan thomas ravellivardi. defans tamamiyle isvec dunya 3.su olduktan sonra ingiltereye transfer olmus nilsson, andersson, bjorklund ve isvec dunya 3.su olmadan galatasarayda oynamis roger ljung dan olusuyordu. orta saha enteresan oyunculardan kuruluydu. genc kizlarin sevgilisi stefan schwarz, uzun rasta olup olmadigi belli olmayan sac stiliyle henrik larsson, hakkinda pek birsey bilmedigimiz ama cmde arasira transfer ettigimiz par zetterberg, ve futbolu biraktiktan sonra otel isletmecisi olan kaptan jonas thernvardi. forvette bebek yuzlu burak kutla ayni donem ortaya cikan bebek yuzluthomas brolinyoktu. ama onun yerine venezulanin bagirindan kopup gelmis bir babanin evladi olan isvecin siyah incisi martin dahlinvardi. onun yanin daha sonra fenerbahceye transfer oldugunda oynadigi oyundan ziyade ayaginin kokusuyla elestirilicek olan kenneth anderson vardi.
    mac ortada baslamisti. isvec daha iyi bir goruntu ciziyordu ama en kuvvetli bolgemiz olan defansimiz kenneth andersonun ayak kokusuyla yarattigi hava degisimine ragmen aslanlar gibi kalemizi savunuyorlardi. top yarisahamizda recep e her geldiginde isvecliler acaba kaleyi ordan dusunur mu diye geriliyorlardi. macin 24. dksinda martin dahlin ceza sahasina girdi. itiraf edeyim su anda penaltiyi kim yaptirmisti hatirlamiyorum. alpay da, bulent de bu kapasitede insanlar. ancak ben bulent korkmaz martin dahlin i bicmisti diye hatirliyorum. bir sonraki gun serviste bulent e bir nedenden kufrettigimizi hatirliyorum. her neyse, topun basina kenneth anderson gecti ve penaltiyi gole cevirdi. ilk yarida baska onemli birsey oldugunu hatirlamiyorum.
    devre arasinda fatih terim o macin en kritik degisikligini yapti. ilk yari sahada bir varlik gosteremeyen ertugrul u oyundan aldi ve yerine turk futbolunun kacinci imparatoru oldugu belli olmayan oguz cetin girdi. 11 aslanimiz sahaya ciktiginda kameralar sari firtina metin i cekiyordu. metin elinde pazu bandini almis oguz a goturuyordu. oguz pazu bandunu kabul etmedi ve metin sen de kalsin dedi. ikinci yariya muhtesem hizli basladik. sagli sollu ortalarla geliyoruz fakat isvec kalecisi ravelli her turlu ortayi cikip aliyordu. hatta ondan sonra bari yerden orta yapalim dedik, ravelli bu sefer ortayi yere yatip almaya basladi. oguz oyuna girmisti ve milli takim ataklara baslamisti. 66. dakikada korneri kim atmisti hatirlamiyorum ama yanilmiyorsam oguz cetin atmisti. oguz korneri atti ve ravelli ilk defa topu alamadi ve emre asik kafasini yerle paralel yapip topu filelere gonderdi. o dakikadan sonra bastirdikca bastirdik. ve 76. dakikada sahneye yine oguz cetin cikti. oguz, yildirayin dunya kupasina hasan sas a attigi pasi animsatan sekilde topu kesti ve sergen ucarak kafayi vurdu. isvec karsisinda 2-1 ondeydik. fatih terim 10 kasim 1993 te yendigi norvecten sonra ikinci bir iskandinav ulkesi olan isvec i de yeniyordu. o aksam bir mutlu haberde macaristandan geliyordu. macaristan isvicreyle 2-2 beraber kalmisti. biz 7 puana cikip, 10 puanli isvicrenin arkasindan 3. grupta 2. siraya yerlesiyorduk. yanilmiyorsam bu mac metin tekin in son milli maci olmustu. isvecliler grubun son macinda karsimiza hicbir iddialari olmamalarina ragmen intikam yeminiyle cikicaklardi.
  • inönü stadyumunda kapalı tribünün yeni açıka yakın tarafındaydık. iğne atsan yere düşmeyecek bir ortam vardı. ilk yarıyı 1-0 yenik kapattıktan sonra ikinci yarı ravelli bizim önümüzdeki kalede artistlik hareketler, topu çevirmeler yapmıştı taraftar da uyuz olmuştu haliyle. maç 2-1 olduktan sonra ravelli'nin surat düştü tabii, geyiklerini yapamaz oldu. bütün stadyum da bunun üzerine "şşş şşş ravelli, şşş şş ravelli" diyerek tribünlere bakmasını sağladık. binlerce kişi orta parmağını gösterip gülüyordu. tribündeki en komik anım budur herhalde, ortada bir kin, nefret falan yok, komik bir kaleciye komik bir gönderme sadece, acayip eğlenceliydi.
  • bu maçta sergen'in uçarak attığı kafa golü sonrası apartman olarak kendimizden geçmiştik.
  • ikinci golü attığımızda ercan taner "aman allahım dünya üçüncüsü.." diye bağırmıştı, dünya üçüncüsüne karşı öne geçmenin önemine dikkat çekiyordu. ertesi gün gazetenin biri de "emreson sergenson isveç son.." diye bir başlık atmıştı. star değil ama o daha yoktu o zamanlar.
    ben ise milli takımdan o kadar ümitsizdim ki maç günü okulda bir arkadaşla iddiaya girdim üstelik sadece isveç'in galibiyeti değil beraberlik de benimdi. kaybettik probisi.
  • bu maçta yan ağlara ya da arka ağlara takılan bir top öyle bir gol görüntüsü vermişti ki maçı televizyondan izlerken, o günden beri 3-1 bitmiş saydım bu maçı hep.
  • aylar önce abd'de dünya 3.lüğünü ilan etmiş isveçi 2-1 yendiğimiz maç olmuştur.

kaldı ki isveç yarı finalde brezilyaya şansız ve haksız yere elenmiş , hakem isveçi haksız yere 10 kişi bıkmıştı. sonradan da ite kaka brezilyanın golü gelmiş ve sambacılar adını finale yazdırmıştı. yani bu maçtaki rakibimiz dünya şampiyonluğu yolunda hakkı yenmiş bir takımdı. bence finale kalsalardı italyayı yener dünya kupasını bile alırlardı. o yüzden bana göre dünya şampiyonu yapılması engellenmiş son dünya 3.süne karşı olan bir maçtı.

sergen kafa golü atarak galibiyeti getirmiştir. işte o gol aşağıdaki linkten izlenebilmektedir;

http://www.youtube.com/…re=player_detailpage#t=199s
  • türk televizyonlarında en çok izlenen milli maç olabilir.