şükela:  tümü | bugün
  • denizlispor 20. saniyede 1-0 one geciyor. bu sefer de benim suratimdaki dumur ifadesi nefisti sevgili sozlukculer. besiktas yine yoracak bizi bugun anlasilan.

bu arada tomas jun'un ilk 11de ciktigi ilk mac yanilmiyorsam.

edit: bu gol 22. saniyedeymis ve turkiye ligi tarihinin en hizli 2. goluymus. birincisi ise 18. saniyede galatasaray'li vedat tarafindan atilmis.
  • karakartal.com daki canli anlatimdan macin nasil ba$ladigini anlatan bir alinti;

"2' denizli sağdan geldiği atakta selahattin kafayı vurdu top direkten döndü. dönen topu oliviera tamamaladı ve denizli 1-0 öne geçti.
    1' maalesef top ağlarımızda...
    1' maça denizli başladı... "
  • hakkinda dakika dakika rapor verdikten sonra sinirlenip yorum bile yapmadigim mac oldu. bir gun sonra biraz huznumu/sinirimi hazmettikten sonra sakin kafayla hakkinda birseyler karalamaya calisayim:

golden baslayalim, besiktas defansinin malligindan ve konstrasyon eksikliginden oldugu kadar denizlispor'un da balindan geldi bu gol, birbirimizi kandirmayalim. iceri ya allah yapilmis bir orta, hakan sukur misali kafanin arkasina yakin bir bolgeden yapilmis kafa vurusu ve 90'a giden top. epey sans faktoru vardi ama besitkas defansi gorevini yapsa o topa vurdurtmaz, cordoba konsantre olmus olsa o topu tutar veya en azindan top direkten donunce kalenin icine gomulmezdi. talihsiz bir gol yiyerek basladi besitkas ve ne oldugunu anlayamadan ikinciyi de yiyiordu. daha sonra oyunun kontrolunu eline almaya basladi ve denizli kalesinde birkac etkili pozisyon buldu. fakat bu organize ataklar sirasinda denizli bir kac kontra atak buldu ve besiktas kalesinde tehlikeler yaratti. sanirim bu pozisyonlar bestikas'in ilerleyen dakikalarda tum hatlariyla hucum etmesine engel oldu. organize bir sekilde saldiran besiktas kaybettigi toplardan kontra yemeye baslayinca bu sefer topu orta sahaya kadar surup uzun ara paslarla pozisyon bulmaya calisti ki son derece basarisiz girisimlerdi bunlar. maci geride goturen bir takimin boyle "iyimser" cabalarla gol aramasini benim aklim almiyor. bu cabalar tehlike yaratmaktan cogu sefer uzakti. jun hareketli bir forvet ve bu paslar kendisiyle bulustugu zaman tehlike yaratabildi, fakat gordugum kadariyla bir ofsayt sorunu var. birinde hakem calmadi birinde pasi alamadi ama iki tehlikeli pozisyonda ofsaytta bekledigini gordum. 22 yasinda bir forvet icin duzelmeyecek bir sorun degil.

jun ilk kez ilk 11'de ciktigi bir maca (ve mac eksigine) gore goz dolduran bir performans sergilerken ibrahim akin'in hayaletine bile rastlayamadik sahada. en ufak olumlu bir cabasini goremedim. ali gultiken'in ikinci yarida dikkat cektigi noktaya katiliyorum, ibrahim akin ile ahmed hassan yer degistirse daha verimli olabilirlerdi ama yine de ibrahim'in yer degistirince bir ana cosacagini beklemek hayalperestlik olur. umarim bir an once bu iskence sezon biter de herkes kendine ceki duzen verir.

ikinci yari basladiginda devre arasinda tahmin ettigim gibi besiktas daha diri girdi oyuna. hemen tehlikeli bir pozisyon buldu ve daha sonra frikikten golu buldu. golde kleberson'un hizli ve duzgun vurusu kadar defansin da inanilmaz baraj hatasinin payi vardi tabi. kleberson demisken ben bu adami sevdigimden midir (veya belirli bir kalitesi oldugu acik oldugundan midir) nedir, kendisine daha fazla kredi veriyorum. dunku macta ilk geldigi zaman yaptigi tek paslardan birkac tane daha yapti ve yine ne kadar etkili olabilecegini gosterdi. gelecek seneye mutlaka takimda kalmasi gerektigini dusunuyorum. besiktas'in golu bulduktan sonra dalga dalga gelip rakibi bogmasini beklersiniz ama oyle birsey olmadi. iki defans da son derece daginik gunlerindeydi ve iki takim da bu sebepten arkayi bos birakip rahatca cikamiyordu. besiktas ikinci yari ilk yariya oranla derli topluydu ve rakibe daha az tehlikeli pozisyon verdi ama yine de birkac kontra atak yedi. ikinci yariyi dusununce sanki bir bosluk icinde gecmis gibi geliyor su anda, tehlikeli pozisyon bile hatirlamiyorum. top besiktas'in kontrolundeydi daha cok ama yine de sahada bir umursamazlik, bir bosvermislik oldugunu hissedebiliyordunuz. yani son dakikalarda panikle saldirma bile cok azdi. ikinci yari aklimda kalan tek sey beni delirten bir detay. tumer metin'in kendi ceza sahasinin ordan topu kapip rakip ceza sahasina kadar tek basina calimlarla surmesi. hayir bencil davrandigi icin delirtmiyor, zira cok basarili surdu, helal olsun. delirttigi nokta butun mac dise dokunur bir iki hareket yapan tumer'in aslinda cani istediginde nasil da hayvanlar gibi oynadigi.

fazla da soyleyecek bir sey yok aslinda, isteksiz, arzusuz bir besiktas istese kazanabilecegi bir maci beraberlikle kapadi. lig bitse de gitsek havasi cok belirgin bir sekilde hissediliyordu malesef. son sozum de ahmet dursun'a. gonul isterdi ki o efsanevi barcelona macindan sonra futbolu biraksaydi, cunku o gunden sonra surekli daha kotu oynamaya basladi. artik kurtarici diye girdigi maclarda varlik bile gosteremeden karsilasmayi tamamliyor. yazik.
  • istiklal marsi yerine iki kez onuncu yil marsinin girdigi mactir. futbolcularin suratindaki dumur ifadesi nefisti.
  • 1-1 bitmesiyle besiktas'in tum umutlarini kupaya birakmasina neden olan mac.
  • besiktas in tarih yazmaya devam ettigi kar$ila$ma.

tumer metin yine misafir oyuncu olarak rol aldi. cagdas atan denen adama halen forma veren tigana icin 3 milyon euro yilda para vermek ancak tarih yazan besiktasimiza yaki$ir.

kleberson turkiye liglerinde heralde en kotu topa vuran oyunculardan biri istatistiksel acidan, bu kadar cok topa vurup da bu kadar isabetsiz olan ba$ka adam hatirlamiyorum, attigi gol ise yuzde yuz baraj hatasi idi. koray ve ibrahim toraman icin bir $ey demeye gerek yok, 40 sene top oynasalar adam olmazlar.

bir laf da tff ye. gokhan ve bobo ya oynama izni vermediler hadi anladik da 2 sene once nobre nin rize macinda oynamasina neden izin vermi$tin. 10 dakika maclara gec cikma olayina da gelince, hakemlerin futbolun icine ettikleri yetmiyormu$ gibi bir de kendi $ovlarina katlanmak zorunda kalacaz heralde, ke$ke hic cikmasalar, eminim bu rezil adamlar olmadan futbol bin kat daha guzel olur.
  • su dakikalarda (20-30) besiktas gereksiz derecede uzun ara paslarla gol ariyor. besiktas bunlari yapadursun denizli kontra ataklarla cok daha tehlikeli pozisyonlar buluyor.
  • dakika 62, jun cikiyor ahmet dursun giriyor. bi sik yapmayan ibrahim akin dururken neden hic de fena oynamayan jun cikar ve neden yillardir hic bir halt yaptigini gormedigimiz ahmet dursun girer bilmiyorum.
  • 16.30'da başlayacak olan süper lig maçı.güneş tutulmasının gölgesinde geçmesi bekleniyor.
  • hakemlerin protestosu nedeni ile 10 dakika geç başlayacağı söylenen maç