• 11 agustos 1999'dan sonra ulkemizden en iyi $ekilde gozlemlenecek olan gune$ tutulmasidir.. ulkemize oldukca fazla sayida bilim adami ve turist gelecektir, zira tutulmanin en iyi $ekilde gozlemlenecegi yerlerin buyuk bir kismi atlantik okyanusu, sahra colu'nun uzerinden gectikten sonra ulkemizden gayet net $ekilde izlenebilecektir.. bizim di$imizda libya ve gurcistan'dan da tam olarak izlenebilecektir.. turkiye'de yine 11 agustos 1999 tutulmasinda oldugu gibi bunun en iyi $ekilde gozlemlenebilmesi icin gidilmesi gereken illerimiz ic anadolu bolgesindeki iller ile antalya ve ordu illeridir. bir de $oyle bir $ey var ama in$allah asparagas olarak kalir: (bkz: 2006 da insanligi bekleyen felaket) 01-05-2004

evet, 2 senedir bekledigimiz gun geldi catti.. medyanin da hatiri sayilir bir reklamini yaptigi me$hur gune$ tutulmasini turk milleti sokaklarda, caddelerde, evinin, i$yerinin balkonunda ya da bahcesinde seyretti.. neler neler kullanmadi ki bu doga olayini izleyebilmek icin: ust uste iki gune$ gozlugu takan mi dersiniz, bilgisayar disketinin icindeki siyah bandi sokup kullanan mi, rontgen filmleri mi, cakmakla yakip is yapilan cam mi, koyu renk po$etler mi, kaynak yaparken kullanilan siper mi, gazete bayilerinden satilan ozel karton gozlukler mi... bu liste daha uzar gider.. arada cikip yalin gozlerle bu olayi seyretmeye calisan avanak abdiler de yok degildi elbet..

ben $ahsen olayi ozel karton gozluklerle (2 ytl'ye aldim icime oturdu) istiklal caddesi'nde izledim.. izlemekle kalmadim, gozlugu ya da uygun bir aparati olmayan "sokaktaki vatanda$"imiza da gozlugumu uzatarak tabiri caizse amme hizmeti verdim.. bu hizmeti verirken de 5 kuru$ para almadim.. gunluk gune$lik olan istiklal caddesi %86'lik gune$ tutulmasinin (ki bu maksimum degerdi istanbul icin) gercekle$tigi dakikalarda sarimtrak bir hal aldi.. ortam bir anda romantikle$ti.. cadde uzerinde be$er alti$ar ki$ilik obekle$meler olu$tu.. vatanda$ bu tarihi olayi, tarihi caddeden gayet uygarca izledi.. o kadar uygarca izledi ki cep telefonundan bu ani cekmeye cali$an "azimli ve zeki" arkada$lar bile vardi..

ho$tu, guzeldi.. karton gozlugumu 54 yil sonra tekrar kullanmak uzere rafa kaldirdim.. o vakit geldiginde zamanin gencleri hiper-manyetik, uber-izoterik aygitlarla bu olayi seyretmeye koyulacaklari sirada ben tozlu rafimdan karton gozluklerimi cikartarak,

"taaa fi tarihinde -sanirim 2006 falandi cocuklar- bunlarla bakmi$tim, $imdi yine bunlari kullanacagim" diyecegim etrafimdaki genclere ve torunlarima.. kimisi gulecek, ne antika $u huger dede diyecek.. kimi retro-sever, zamane enteli gencler ise "aa huger dede anlatsana o gunleri, daha neler vardi o devirde" diyip eski gunlere goturecekler beni.. 29-03-2006
  • http://newton.physics.metu.edu.tr/…006/tse2006.html adresinden güzergahı görülebilecek tutulma. 11 agustos 1999'da lisedeyken arkadaşlarla mısırda piramitlerin yanında izleme sözü vermiştik. para biriktirmeye başlamak lazım yavaş yavaş.
  • tam güneş tutulmasının 7 yıl aradan sonra türkiyeden tekrara görüleceği gün bugündür.sadece 4 dakika sürecek bu güneş tutulması antalya bakırlı tepe gözlem evi mevkinde ve antalyanın 50 kilometre batısında (manavgat ),
    konya,aksaray,nevşehir,hacıbektaş, kırşehir, kayseri, yozgat, sarıkaya, sivas, tokat,yeşilyurt, amasya,ordu,aybastı ve giresunda izlenebilecek.ama havanın en güzel olacağı yer tahmince antalya olacağı için en iyi antalyadan izlenebilecek.brezilyanın doğu kıyısında güneşin doğuşu ile başlayacak olan bu tutulmada tutulmanın gölgesi saatte 3250 km hızla ilerleyip saat 12:37 sıralarında antalyadan girecek saydığım illerin etrafında 165 km lik bir hat üzerinden yoluna devam edecektir.
    kıyamet telları yine iş başında olacak bu arada, filanca yerde deprem olacak denecek,insanlar rahat rahat uyuyamayacak, 17 ağustosun etkisi nedeniyle korkular uç noktasına varmış olan caanım halkım hurafenin tadını bugün çıkaracak. hurafeye ve kıyamete doyacağımız gün bugündür.
    sabırsızlıkla bekliyorum.
  • 599 gün 7 saat 10 dakika sonra gerçekleşecek müthiş olay... (bkz: http://www.tug.tubitak.gov.tr/tutulma/)
  • 11 ağustos 1999'dan önceki hafta tempo dergisinin verdiği "nostradamus ve kehanetleri" yazıldığı gibi o tutulmadan bir hafta sonra deprem olduğunu dikkate alırsak yine kaymağını haber dergilerinin, gazetelerin, televizyonların yiyeceği hadisedir. zira o haftalarda tüm televizyonlar, boğaziçi'nden ve itü'den profesörleri ekranlara çıkartıp deprem tahminlerini dinleyecek, gazeteler uzmanların çarşaf çarşaf röportajlarını yayınlayacaktır.
  • haftalar öncesinden, televizyonlarin çiplak gözle bakmayın diye herkesi uyaracaği hadise.
  • 11 ağustos 1999'da olduğu gibi, bilim ve teknik dergisinin muhtemelen yine koruyucu gözlük hediye edeceği tutulmadır..
  • tam tutulma safhası yaklaşık 4 dakika sürecek olan gök olayı.türkiye'den de gözlenebilecek olan bu olay, tutulum hatında bulunan antalya saklıkent'teki tübitak ulusal gözlemevi'nden tutulmanın yaklaşık 3 dakika süreylede gözlenecek olan doğa olayı.
  • 1999 tutulmasini kaciran bir eblek olarak, mutlaka izin alip izleyecegim tutulmadir.
hesabın var mı? giriş yap