• bruksel'deki heysel stadyumu'nda oynanmisti. fecaata kurban giden 47 kisi arasinda anderlecht genc takiminin 11 oyuncusu da vardi. soz konusu penalti gillespie, boniek'i devirince kazanilmisti. ilk 11'leri copy paste teknigiyle aktarayim.
    liverpool: grobbelaar, neal, lawrenson, hansen, beglin, nicol, dalglish, wark, whelan, walsh, rush.
    juventus: tacconi, favero, caprini, bonini, brio, scirea, briaschi, tardelli, rossi, platini, boniek.
  • shockhaberden öğrendiğim kadarıyla ölen taraftarların cesetleri taşınırken spiker tansu polatkan "sayın seyiriler bende size iki takım arasında oynanan son karşılaşma hakkında bilgi veriyim" demiş (nasıl yani??)
  • hazin final karşılaşması. çocukluktan unutulmak istenen ancak hep hatırlanan karelerle dolu bir maçtı. insanların birbirlerine girişi, italyanların olduğu tribünden sahaya atlayıp havaya ateş açan kişi, sonrası tatsız tutsuz bir oyun, olaylardan ingilizleri sorumlu tutan vicdanının sesini dinleyen bir hakem ve boniek'in dışarıda düşürülmesine rağmen verdiği penaltı kararı... futbolun tartışılmaz "bir daha asla"larından.
  • futbolcuların maçtan önceki faciadan tam anlamıyla haberi olmamıştır. onlar 1-2 kişinin öldüğünü zannederek sahaya çıkmış ve oynamıştır. hakem, boniek'in ceza alanı dışında düşürülmesine penaltı vermiş, liverpoollu futbolcular, maç öncesi olaylar nedeniyle mahçup oldukları için itiraz bile etmemişlerdir. platini'nin vuruşu juventus'a avrupa şampiyonluğunu getirmiştir. tansu polatkan konusuna da açıklık getirmek gerekirse... polatkan da diğer tüm meslektaşları gibi resmi yetkililer tarafından olaydan haberdar edilmemiştir. belçika televizyonu da ceset görüntülerini ekrana taşımamıştır. bu yüzden de yaklaşık 1 saat boyunca kargaşa içindeki tribünlerin ekrana verilmesi sonucunda tansu polatkan da top çevirmek zorunda kalmıştır. kısacası birçok eleştirilecek noktasını bulabileceğimiz polatkan bu konuda masumdur.
  • ingiliz takimlarinin 5 yil boyunca avrupa kupalarina katilamamasina neden olan mac. bu mactan sonra italyanlarin avrupa kupalari zaferleri daha da fazlalasmistir.