şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerikadaki bir hayvanat bahcesinde 17 yasindaki goril harambenin bulundugu yere 4 yasindaki bir cocugun girmesi nedeniyle gorilin yetkililerce öldürülmesi olayidir.

  http://www.dailymail.co.uk/…illa-enclosure-zoo.html

  bizde olsa gorili öldürmeye calisirken cocugu öldürürlerdi ya da gorilin insafli davranmasini umarak bir sey yapmadan beklerlerdi goril cocugu öldürürdü ya da allah ne verdiyse dalip hem cocugu hem gorili öldürürlerdi. alinan karar ve uygulama basarili.
 • bekleyip çocuğun hayatını riske atmadan doğrusunu yapmışlardır göründüğü kadarıyla.

  bunun için bir bahaneye sığınmalarına gerek yoktur.
  tabii gorille dört yaşındaki bir çocuğun hayatını bir tutmuyorsanız.
 • gorilin, çocuğun ana babasından daha koruyucu davrandığını düşündüğüm olay. bazı ani ve sert hareketler yapsa da çocuğa zarar vermeye çalışmadığı çok net görülüyor, yine de bu sert hareketlerden çocuğa daha fazla zarar gelmesini önlemek adına gorili vurmak zorunda kalıyorlar. çok üzüldüm izlerken, çok yazık olmuş.

  o çocuğun orada ne işi var, anası babası hiç mi takip etmiyor, kimse mi görmüyor o çocuğu oraya düşene kadar? resmen çocuğun ebeveynlerinin aptallığının ve muhtemelen hayvanat bahçesinin güvenlik tedbirlerinin yetersizliği sonucunda nesli tehlike altındaki bir hayvancağız daha hayatını kaybediyor.

  ayrıca hayvanat bahçesi denen zindanları ve bazı insanların gerçekten çocuk sahibi olmaması gerektiğini sorgulatmıştır.
 • sen kaldır hayvanı kilometrelerce öteden getir kafese koy, senin salak insanın kafesten bile hayvana bakamayı bilmesin, olan yine hayvana olsun.

  ailenin para veya hapis cezasına çarptırılması yerinde olur.
 • eğer o goril çocuğa bırakın öldürmeyi ufacık bir zarar bile verse ödenecek tazminat miktarı en az 7 sıfırlı olacağı için gorili feda etmişlerdir. şimdi ölen goril için hayvanat bahçesinin çocuğun ailesinden tazminat talebi hakkı doğmuştur. hayvanat bahçesindeki hayvanların muhtemelen bu tip olaylar için bir sigorta poliçesi vardır ve parasını sigortadan alır. bu nedenle hiç düşünmeden gorili vurmuşlardır. bu tip durumlar daha önce senaryolaştırılarak görevlilere bu talimat verilir, o da hiç düşünmez çeker vurur. hiç hümanizma veya hayvan hakları muhabbetine girmeyin. burada olay tamamen ekonomik yani.
 • geçenlerde bir haber okumuştum. ben olsam ne yapardım acaba diye düşündüm ama bir sonuca varamadım, o geldi aklıma. şimdi şöyle ki; adamın biri elbiselerini çıkarıp intihar etmek amacıyla hayvanat bahçesindeki aslanların kafesine atlıyor. yanlış hatırlamıyorsam görevliler adamı kurtarmak için 2 erkek aslanı öldürüyor, adamı hastaneye kaldırıyorlar. adam daha sonra ölüp ölmediği haberde belirtilmemişti. şimdi o aslanların hayatını ölmek isteyen adamın hayatından daha değersiz kılan ne bilemedim? belki de hayvanlarla empati kurmakta zorlandığımız içindir.