şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yakın doğu üniversitesi hukuk fakültesi'nde yaşanan rezalettir.

  biliyorsunuz, aynı üniversitenin daha önceden de 30 eylül 2015 yakın doğu üniversitesi rezaleti adında bir rezaleti olmuştu.

  şimdi de farklı bir rezalet ile, bu sefer hukuk fakültesi sponsorluğuyla karşınızdayız.

  hukuk fakültesi'ndeki öğrencilere 24 ve 29 mayıs tarihlerinde sırasıyla iktisadi düşünce tarihi ve iktisat sınavları yapılıyor. sınavlar tamamen test halinde ancak öğrencileri sınav sonunda küçük bir sürpriz bekliyor. sınav sırasında sınav yapılan dört(4) salondan sadece birine(1) giren sorumlu öğretim görevlisi, sınavın sonunda klasik soru olarak bulunan anahtar sorunun yapılmasının zorunlu olduğu, yapamayanların ise sınıfı geçemeyeceğini belirtiyor. sınav olan diğer üç(3) sınıfın ise olaydan haberi yok.

  asıl bombaya geliyorum; sorulardan biri ders kitabının çevirmeni, diğeri ise ders kitabındaki dipnotlarda bulunan yabancı bir kelimenin tercümesi. bu sorular klasik soru olarak sınav kağıdında yer alıyor. sınav yönetmeliğinde bulunmayan anahtar soru adlı saçmalık yüzünden, öğrencilerin cevapladığı yirmi beş(25) test sorusu kaale alınmıyor. anahtar soruyu cevaplamayan öğrenciler büte bırakılıyor. bütünleme tarihi ise eylül 2017. yani öğrenciler bu saçmalık yüzünden tatillerini erkenden bırakıp, okula gelmeye ve bütünleme sınavına girmeye zorlanıyor.

  sorumlu öğretim görevlisi ise bu olay hakkında konuşmak isteyen hiçbir öğrenci ile iletişim kurmuyor. kısa ve net olarak "büte geleceksiniz" gibi cevaplarla geçiştiriyor. kesinlikle iletişim kurmuyor.

  diğer okullara geçiş yapılamaması için getirilen bu saçmalığı sözlük aracılığıyla protesto ediyorum. insan hakkı yemekten bıkmayan özel üniversitelerin, özellikle de yakın doğu üniversitesi'nin yarattığı kaoslara bir son vermesini talep ediyorum.
 • "özel üniversite eşittir ticarethane" denkleminin bir başka somut örneği.
  özel okulların öğrencilere hangi gözle baktığını 40 yıl önce hababam sınıfı filmleri açık açık göstermişti, zihniyet hala aynı, onlar öğrenci değil kelle başı bilmem kaç bin lira eden mallardır.
 • özel üniversitede okumuş biri olarak bu gözler neler gördü. asla unutamam. ticarethane az kalır kerhane demek daha doğru bence. öğrencilerin işi çok zor. eğitim sistemi o kadar bozuk ki, keşke öğrenci haklarını savunan bir anayasa olsa, ya da bir kurum. türkiye'de zor ama yine de duyarlı insanlar olarak destek verip sesimizi çıkartırsak bu bile bir başlangıç olur. bir yerden ucunu yakalamak gerek yoksa kaçtı mı elden bir şey gelmiyor. sessiz kalmak işe yaramaz, sessizlik çözmez hiç bir şeyi. fikirler ve eylemler çözer. birlikten kuvvet doğar.
 • kıbrıstaki özel üniversitelerin sırf para ve getirisi olan öğrencileri suyunu sıkarcasına elde etmeye çalıştıkları rezaletten bazıları.
 • devlet universitelerinde de hocanin tarafindan baktigimizda durum farkli degildir. hoca da but sinavi icin ekstra para alir.
 • özel üniversite sisteminin işleyebilmesi için bir yerde adalet olması lazım, bağımsız medya olması lazım. mesela bu gibi rezaletlerde olayın medyaya yansımayacağını bildiği için üniversite yönetimi, istediği gibi düzenbazlık yapabiliyor. haliyle öğrenci mağdur oluyor.

  halbuki biraz rezil olup müşteri kaybetseler bir daha asla böyle bir işe girişemezler. diğer örnekleri için bu durumun:

  hepsiburada rezaletleri
  metro rezaletleri
  oto galerici rezaletleri
  bilimum restoran rezaletleri
 • gidip kıbrıstan alın terinle kazandığın parayla diploma alıp geleceksin tatava yapma işte. senin okuduğun bölüme burslu giden adamların aldığı ekli puan benim ham puanımdan düşük lan. adalet istiyorsan burdan başlayalım.
 • iflas edip batmasını dilediğim üniversite

  bundan 5 yıl önce üniversite hocam oğlunu liseden sonra okutmadığını, üniversitenin onun ancak hayatından çalacağını, oğlunun zaten gayet donanımlı biri olduğunu anlatmıştı. 2 yıl öncesine kadar anlamamıştım, ta ki oğlunu görene kadar. bu rezillikle pek alakası olmasa da aklıma bu olayı getirtti nedense.
 • müşteri :) kaybetseler bunların hiçbirini yaşamayız zannedersem de inanmayın gaz o gaz. alternatif yoksunluğundan hep bunlar , az biraz destek versin devlet millet yurtdışında buraya senelik vereceği parayla mezun olabileceğinin haberini alsın viyana kapılarına dayansın, sonra gel al lara başlar üniversiteler. buralarda ifşalara devam arkadaşlar, en son (bkz: darıca hospital park rezaleti) olayı gibi bir dayanışmayı yeniden görmek bizleri memnun ve bahtiyar eder efenim.
 • yakın doğu diye bir üniversitenin varlığına inanıyorsun da, hocanın sorduğu soruya mı şaşırıyorsun?

  ilgili üniversiteden alınabilecek belki de en nitelikli dersi vermiş hoca; hayat dersi; öpün başınıza koyun bence.