şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ***son durum***
  arkadaşlar 27 ağustos 2018 tarihine kadar 3 ay boyunca tüm yaz tatilinde bize tahsis edilen 0 kilometre 3008 suv aracı kullandık. bu arada mevcut 3008 crossover aracımız tepeden tırnağa yenilendi. teslimat öncesi memnuniyetimizi sağlamak için tekrar tekrar eksikler sorulup not alındı ve düzeltildi. biz tam olarak ikna olana dek araç tarafımıza teslim edilmedi.
  100.000km bakımı da hediye olarak yapıldı.
  aracımız yeni gibi teslim edildi. kasko firmasının ödemek istemediği eksiklikler peugeot tarafından karşılandı. ve biz ikna olunca araç tarafımıza teslim edildi.
  şikayet sahibinin her hangi bir mağduriyeti kalmadığı gibi marka ile de gönül bağının yeniden kurulduğunu, 3008 suv aracı çok beğendiğini buraya eklememi rica etti.

  gün itibariyle fotoğraflar da bu şekilde.
  https://eksiup.com/9d5ed6fdc32

  konu ile ilgili arayan soran herkese teşekkürler. konuyu yakından takip eden basın yayın kuruluşlarına da yenilenen aracın ayrıntılı video ve fotoğraflarını gönderip isterlerse kullanabileceklerini ve şikayet sahibinin her hangi bir mağduriyetinin kalmadığını bildirdim.

  şikayet sahibi konuyu yakından takip eden mehmet bey”e de teşekkürlerini ilettiler.

  +++güncellemeleri sayfanın en alt kısmına ekliyorum+++

  bu başlık sadece başlık sahibinin değil konuya yazan 1500'den fazla ve favoriye ekleyen 5500'den fazla kişinin başlığıdır. bu nedenle özelden firma ile yazışma yapmayacağım. başlık açıldıktan sonra (bkz: peugeotturkiye)" peugeotturkiye " 30 mayıs itibariyle eksisozlukten kurumsal üyelik hesabı oluşturmuştur. yazışmalarımı da bu başlık altında şeffaf bir şekilde sürdüreceğim. başlık altında bir kazanım oldu ise bu hepimizin kazanımı ve diğer şirketlere de kurumsal davranmak adına bir örnek oluşturacak bir olay diye düsünüyorum. katkısı olan herkese teşekkür ve minnetle daha güçlü toplumsal duruş sergileyeceğimiz güzel günlere...

  şu an elerim titreyerek sakinleşmeye çalışarak son çare olarak bu konuyu son kez dile getiriyorum. böyle bir hukuksuzluk ve aymazlık, pişkinlik bırakın otomotiv sektöründe 3 çalışanlı konfeksiyon atölyesinde bile görülmemiştir. sorunu çözmeyeceklerini, sorunu çözmeyerek bizi cezalandıracaklarını kendi ağızları ile az önce itiraf ettiler.

  sorunu çözmeme nedenleri ise sadece ve sadece konuyu buraya taşımış olmammış. ben konuyu şimdi aktarıyorum sizlere, ve altına mutlaka değerli yorumlarınızı bekliyorum,

  eski peugeot 3008 aracımı kardeşime sattım ve araç 9 mart 2018 tarihinde park halinde yandı. kardeşime sattığım araç park halinde yandığı için kendimi aşırı derecede suçlu hissettim ve durumun bir an önce çözülmesi için girişimlere başladım, başlamaz olaydım. araç kapalı çalışmaz iken, kontak kapalı iken elektrik hattından çıkan bir arıza sonucu konsoldaki plastik aksam ve çevresi yandı. polis çağırıp tutanak tutuldu. araç incelenmesi için peugeot servise çekildi. servis inceledi kullanıcıda kusur yok dedi. istanbul'dan ekip geldi baktılar bizden kaynaklı bir şey bulamadılar. bilirkişi beklendi derken uzun bir süreç sonrasında bizden kaynaklı bir hata bulunamadı. bunu bulmak için aracı didik didik eden çok ciddi bir çalışmaları oldu. aracın tüm bakımları serviste yapıldı, yanma nedeni büyük ihtimalle serviste takılan alarmdı. bu alarm da faturalı ve kayıtlı. zira o dönemde aynı düzenekte bir alarm 120 tl'ye takılırken tam olarak 800 tl bir rakam ödemiştim. yangın büyük ihtimalle alarmdan çünkü aracın kontağını kapattıktan sonra devrede kalan tek elektrik sistemi alarm hattı idi. yine araç aküsü 10 dk kullanıldıktan sonra tüm sistemlerin elektriğini otomatik olarak kesmesine rağmen sadece alarm-merkezi kilit hattının elektiriği kesilmiyordu. zaten yangın da alarm ve sigorta kutusunun olduğu bölgeden yayılmıştı. ancak genel merkez bizi borçlu çıkarmak sonradan takılan double(takılırken kesinilikle soket kesme kablo ekleme yok-resmi ürün ve oem tam uyumlu) ve led-far ampülü(bildiğiniz h7 ambülün led olanı) hakkında söylenip durdular. öyle ki her cümlenin başına double'lar sonuna ledfar'lar getirerek yorucu cümleler kurdular. hatta genel merkezde bu işlerin başındaki sakin kişiliği ile tanığım hanım bu iki aksamdan bahsederken programın ortasında heyecanlanan şirin payzın'a dönüşüyor "-ama efendim ledfarlar doubllar takmışsınız bir de hak iddia ediyorsunuz" a dönüştürüyordu.
  araç 9 mayıs itibari ile tam 2 aydır serviste. aracı görmeye her gittiğimizde araç biraz daha sökülmüş ve toplanması imkansız hale gelmiş bir durumda bizi bekliyor. servisin olaya yaklaşımı ise "dbayağı dağıttık" şeklinde. yani başladıkları işi bitirip aracımızı veremiyorlar. dahası ne zaman vereceklerini de bilmiyorlar. her gitmemizde 10 gün sonra diyorlar. 10 gün sonra gidince yine 10 gün sonra diyorlar.

  bu arada yıllardır 106-206- 3008 ve 3008 suv gibi araçlarının ruhsatlı sahibi oldum. bizzat alıp kullandım. inanın araçların hepsi ödediğim parayı sonuna kadar hak eden araçlardı. adamlar yıllar süren arge çalışmalarından sonra çok daha iyi araçlar üretiyor şu an. ancak yerel yöneticiler ve servis çalışanları üç kuruş uğruna güzelim markanın algısını mahvediyorlar. türkiye'de peugeot'ya olan önyargının en önemli nedeni peugeot türkiye'dir. markayı çok sevmeme rağmen peugeot türkiye o kadar absürd işler yaptı ki garantisi dolsun 3008 suv'u da satıp adam gibi servisi olan herhangi bir japon markası araç alacağım.
  çevremde ısrarla tavsiye edip peugeot aldırdığım arkadaşlarıma karşı da bu servis işbilmezliği yüzünden mahcubum.

  3008 suv alırken öyle bir dolandırılma hikayem var ki peugeot türkiye'nin ısrarla duymazdan geldiği... eski aracı da peugeot olan müşteriye %2,5 sadık müşteri indirimi uyguluyor genel merkez. indirim hakkım olan 2500 tl yi gasp eden satıcı cebine indiriyor ve bana patronunun hediyeleri olarak boya koruma ve kartel koruma hediye ediyor. benim verdiğim paradan bu hediyeler için fatura kesip hediyeniz hayırlı olsun diyor. ben dolandırıldığımı anladıktan sonra genel merkezi arayıp defalarca durumu izah ediyorum. tüm çırpınmalarıma rağmen genel merkez *ikinizin arasında olmuş bir olaya karışamayız diyor.* sanki gidip falanca galeriden araç almışım gibi...konuyu ikili yazışma yolu ile aylarca gündemde
  tutmama rağmen tek çözüm önerileri *bayii bu olaydan etkilenecek". oluyor. benden haksızca alınan para hediye ettik dedikleri ve asla o para etmeyecek boya korumaya karşı.

  ben hakkaten peugeot fabrikasında bu araçları üretenlerin emeğine üzülüyorum. onlara saygımdan markayı asla kötülemedim ama bizimkiler gerçekten kötü be sözlük...

  resim(aracın 15 mayıstaki hali)-2 ayda bu kadar
  https://hizliresim.com/x62axd

  edit1: sevgili sözlük dostları. manevi desteğiniz peugeot'nun desteğinden çok çok önemli özelden yazan arkadaşlara da sonsuz teşekkür. bir kaç noktayı aydınlatmam gerekiyor. serviste bekleyen araç ile ilgili genel merkezin bekletme gerekçesi "yedek parçanın üretimden kalkmış olması imiş" aracın son üretim tarihi 2016. bu şu anlama geliyor. avrupa birliği yasalarına göre 2026'ya kadar aracın tüm yedek parçası bulundurulmak zorunda. hatta 2005 yılında sahip olduğum daihatshu marka aracım 1992 modeldi. adamlar ne parça istesem getiriyordu. bunu nasıl başarıyorsunuz diye sorduğumda bana verdikleri yanıt, aracın son üretim tarihinden itibaren 16 yıl boyunca istenilen her türlü yedek parçayı stokta tutmak zorundayız demişti. markanın insiyatifine bırakılan durumda ise en az 10 yıl parçayı temin etmek zorundalar. peugeot türkiye'nin açıklaması, parça yok, parça üretimden kalktı, başka araçlardan söküp parça temin ediyoruz. yani özrü kabahatinden beter.

  edit2: mahkeme ve hakem heyetne gitmem ile ilgili önerilerde bulunan dostlarım var. daha önce üretim hatası bilirkişi tespiti ile sabit touran aracımızın parasını almamız tamı tamına 11 yıl sürdü. 11 yıl, mahkeme dosya git gel... bu yöntem maalesef ülkemizde işlemiyor. hakem heyeti ile ilgili olarak garanti süresi dolan ürünün servis süresi ile ilgili bir sınırlama maalesef yok. araç garanti süresinde olsa 30 gün gibi bir limit vardı.

  edit3: 3008 suv alırken 2500tl dolandırılmam ile ilgili neden ayrı başlık açmadığımı sormuş bir dostum. o olayın sonuçları sadece beni etkiledi, ancak serviste yanan araç kardeşime sattığım araç ve 2 aydır çoluk çocuk perişan oldular. genel merkez bu mağduriyet ile ilgili bir yedek araç temin etmedi bize. kasko ise sadece 15 gün boyunca veriyor bir sigorta dönemi için.
  bu 3008 suv dolandırılma olayını tüm çözüm yollarını tüketmeden sözlüğe bile taşımadım. 1,5 yıl boyunca peugeot türkiye çözecek bayii bendne gasp ettiiği ücreti ödeyecek diye bekledim.

  edit4: bakın aşağıdaki linkte efendi efendi anlatmıştım. türkiye'de yerel marka temsilcilerinin sorun çözme anlayışı sadece arayıp gaz almaktan ibaret. ceplerine dokunmayan çözüm bin yaşasındır. oysa mutsuz ettiğiniz, sonradan gönlünü alamadığınız bir müşteri kaçan bin müşteri demektir. ben şu an gücümü sadece başımdan geçen olayları daha fazla kişiye duyurmaya çalışmak için kullanıyorum. keşke herkes başından geçen iyi ya da kötü tecrübeleri daha çok paylaşsa. bu arada aşağıdaki linkte anlattığım problem ve forumdaki tiplerin yorumları eksisozluk kitle kalitesinin en büyük ispatıdır bence.
  <https://forum.donanimhaber.com/…122336742#122336742>

  edit5: ilk problemde dünyaya isyan eden ergen tavrı ciddi bir sorunun bile önemsenmemesine neden olur. sozlukte başlık açacaksam elli defa düşünüyorum. peugeot türkiye ile tüm çözüm yollarını tüketmeden buraya yazmak doğru gelmedi. peugeot kayseri tekin otomotiv'de peugeot 106 aracımın stepnesini çaldıklarında yıl 1999'du. (38fa179). insanlarım güvenip güvenmemekte tereddüt ettikleri markalar bu gibi durumlar karşısında çok daha hassas olmaları gerekirken 3 kuruş hesabı ile tamiri imkansız bir duruma sokuyorlar kendilerini. türkiye'de markanın algısı belli iken olumsuz hikayemle kimseyi zora sokmak istemedim.

  *burada yazdığım bütün problemler, ve buraya yazmadığım başka başka pek çok problem, sizin.sesiniz@peugeot.com adresine de defalarca bildirilmiş müşteri temsilcilerine tekrar tekrar anlatılmıştır.

  ekşisozluk sonrası süreç:

  (11 mayıs) bugün beni bu entryler üzerine 2 kere daha aradılar. yedek parçaların yolda olduğunu söylediler, daha önce talep ettiğimiz ikame araç çözümü kabul etmediler, aracınız en kısa sürede onarılacak dediler....yani bolca laf, laf, laf.
  sonra tekrar aradılar;
  -ekisisozlukte yer alan entrynizi silecek misiniz?
  +neredeyse 2 yıl önce yaşanmış ve hala çözülmemiş aktarılan mağduriyetim ile ilgili bir şey yapacak mısınız? yoksa alıcı-satıcı ilişki mi diyeceksiniz? 2500 tl param haksız yere alındı.
  - yeni bir şey yapmayacağız.
  +mevcut durum değişmedi ki neden sileyim.
  -o halde durumu ilgili birimlerimize bu şekilde ileteceğim. (ilgili birim derken hukuk biriminden bahsedildiğini hemen anlıyorsunuz.)
  bugünkü diyaloglarımız da son derece soğuk ve yapıcı olmayan, tüketicinin sorununu çözmektense gözünü korkutmaya yönelik diyaloglardı. zamanında çözmedikleri bu 2 sorun için hala ayak direyerek ne kadar problemli bir durum yarattıklarının farkında değiller.
  bu sorunun çözülmesi için, 3008 crossover problemi ile ilgili ikame araç verecekler.
  baykaraların yapıp da müşteriye vermediği sabit müşteri indirimini bayiiden alıp müşteriye verecekler. çözümü bu kadar kolayken dolambaçlı yollarda devam ediyorlar. * bu arada konuşmalarımız kayıt altında haa.

  (13 mayıs) akşam 16:00 gibi bu işi yönetemeyen sorumlu kardeşimi aramış.
  -falanca bey sizin neyiniz oluyor?
  +kardeşim
  -aracı yaktıktan sonra mı size sattı?
  +hayır
  -kardeşiniz fazla donanım taktığından araç yandı
  **kardeşi kardeşe kırdırtmaya çalışan halkla ilişkiler çözümü. kaldı ki burada ses getiren aracın yanmasından çok aracın 2 aydır serviste durması, ve diğer meselede 2 yıldır el konulan sabit müşteri indirimi ile ilgili işlem yapılmaması. sorunları bu şekilde çözmeye çalışan kurumsal yöneticiler olması çok acı be sözlük.bu olayın sonunda *marka nasıl yönetilemez belgesel metin yazarı olarak diploma alacağım sanırım.

  (24 mayıs):sevgili sözlük an itibariyle aracımız serviste yeni parçalar gelmiş takılıyor. 22 mayısta teslim edilecekti hala bekliyoruz. firma yetkilileri kardeşimi arayıp ekşisozluk'te yazıyı kaldırmazsam dava açacaklarını söylüyorlarmış. ben şiştim siz şişmeyin. müşteri memnuniyeti dışında her yolu deneyen anlayış umarım avrupa standartlarında yapıcı bir anlayışa bırakır yerini. peugeot fransa müşteri memnuniyeti konusunda avrupa'nın 1 numarası ödülünü almış. sayfalarına da gururla koymuşlar.

  (28 mayıs) sevgili sözlük aracım hala serviste. servisten verilen bilgi gelen malzeme uymamış hala parça bekliyormuşuz. fransadan yeniden parça gelecekmiş. 80 gün oldu. bir aracın saatler içinde banttan çıktığı otomotiv endüstrisinde servisten çıkamayan aracı beklediğimiz 80. gün

  (29 mayıs) nihayet servis dışında genel merkezden bir yetkili ile görüştük. şimdiye kadar hiç konuşulmamış gibi bir tavırla 2,5 aydır bu iş ile ilgili bir girişimde bulunulmamışçasına -ağır hasarlı bir aracı servise getirdinizse servisin yapacağı zamanı beklemek zorundasınız- gibi daha pek çok yersiz ve geçersiz gerekçe ile bu işin görünür bir zamanda çözülmeyeceğini ima ettiler. daha önce vaad ettikleri ikame aracı sorduğumuzda *olayı medyada paylaşıp bir de bizden yardım mı bekliyorsunuz* dediler. beklentinin yardım değil işlerini yapmaları, daha önce verdikleri ikame araç sözünü tutmaları olduğunu söyleyince de *onu bizi şikayet etmeden düşünecektiniz* dediler. işin yakın bir zamanda çözülmemesi için ve bu yazı kaldırılmadan çözülmeyeceğini ima ettiler. bütün anlamlı sorularımıza kayıtlara girmemesi için susarak cevap vermeden cevap vermiş oldular. daha önce bir kaç kez arayıp *yazıyı kaldıracak mısınız?* sorularından sonraki sessiz bekleyiş ve *tamam o zaman* gibi söylemlerin ne olduğunu yeni anlıyorum. aracımız parçalanmış bir şekilde serviste ve aracı teslim alamıyoruz. yapmıyorlar da. hukuksuzluğun ve sözünü tutmamanın erdem sayılmadığı bu mecrada konu ile ilgili öneri yardım ve desteklerinizi bekliyoruz.

  --yazı yeinden yayınlandıktan sonraki gelişmeler--*

  (29 mayıs) 19:50 akşam daha önce hiç görüşmediğim bir yönetici arayarak yedek araç vereceklerini onarım bitene kadar da yedek aracın bizde kalabileceğini söyledi. aradığında saat tam olarak 18:50 idi. yani paydos saati çoktan geçmiş ve belli ki bu konu görüşülmüştü. tam 18 dakika konuştu. ayrıca ilk bakımdan ücret alınmayacağını söyledi. aramızda geçen tüm ses kayıtlarını dinleyeceklerini söyledi. yapılan yanlış adına özür diledi. burada yapılanlar geri adım ve yapıcı adımlar tabiiki ben tüketici olduğum sadık peugeot müşterisi olduğum için değil, 12 saat geçmeden yazılan 1.000den fazla entry ve 4800 favori, twitter'da gündem ve pek çok instagram fotoğrafı için. yoksa ben aylardır çabaladım.
  ama sadece beni memnun etmeye çalışmak beni zaten memnun etmeyecek. kurumsal olarak önlem alıp bu ülkenin hiç bir vatandaşına bu şekilde davranılmasını tasvip etmiyoruz, duruma neden olan personel ile ilgili şu yaptırımı uyguladık demeliler. çünkü krizi bu derece tırmandıran kötü okul müdürü gibi her durumda öğrencisini suçlu çıkarmaya çalışan personel. günümüz dünya ekonomisi ürünün ne olduğundan çok nasıl satıldığına, satılırken tüketiciyi nasıl mutlu ettiğine dayalı iken karşılaştığım bu tavrı fransız devrimciler 1789’da feodalizmi yıkarak tarihe gömmüşlerdi. ancak türkiye’de bir kısım çalışan kendini markanın derebeyi ilan ederek resmen bizi kendi malımızı bir süre daha geri vermemekle terbiye edeceğini sandı. gerekçe ise olan biteni sosyal medyada yazmam olarak sunuldu.
  tabi şunu da kabul etmek gerek. memnuniyet ya da özür için arayan kişi elon musk da olsa müşteriyi yeterince konuşturup dinlemeden memnuniyet sağlaması mümkün değil. bence bu sayfada pr dersi okumak isteyen için uzunca bir süre devam edecek. müşteriye talebiniz nedir diye sormak çok mu zor?)*

  (30 mayıs): 11:20'de yedek araç teslim edildi. beyaz peugeot 301 dizel manuel. 3000 km.

  (30 mayıs) 11:20'de yedek araç teslim edildi. beyaz peugeot 301 dizel manuel. 3000 km.
  bir yönetici arayarak ilk bakımdan ücret almayacaklarını söyledi. özür diledi.

  (31 mayıs) 16:40: kardeşimin manuel araç kullanmakta zorlanacağını düşünerek ankara'dan dizel otomatik 3008 suv temin ederek yarın teslim etmek üzere yola çıkardıklarını bildirdiler. yarın peugeot 301 yerine 3008suv'u ikame araç olarak verecekler.

  (31 mayıs) 12:30: peugeot türkiye daha da üst düzey bir yönetici aradı. 2 gündür bugüne kadar sorumlu kişi ile aramızda geçen tüm iletişim kayıtlarını dinlemekle meşgulmüş. 2016'dan beri süregelen konu ile ilgili de konuya hakim olmak adına yazılı ve sözlü tüm kayıtların üzerinden geçmiş.ilk defa bir sorumlu sözümü kesmeden beni uzun uzun dinledi.

  (31 mayıs) 16:40: kardeşimin manuel araç kullanmakta zorlanacağını düşünerek ankara'dan dizel otomatik 3008 suv temin ederek yarın teslim etmek üzere yola çıkardıklarını bildirdiler. yarın peugeot 301 yerine 3008suv'u ikame araç olarak verecekler.

  (1 haziran) 14:40: 3008 suv alımımız sırasında bayiinin uygulamadığı sadık müşteri indirimi 2.500tl yakıt çeki olarak tarafımıza ödenmesi için total ile paylaşmak üzere gerekli bilgiler talep edildi.

  (1 haziran) 18:50: 0 kilometre 3008 dizel otomatik ankara bayiinden çıkarılıp tarafımıza teslim edildi. ikame araç olarak 3008 crossover servisten çıkana kadar kullanabileceğiz.

  *********30 mayıs peugeotturkiye eksisozluk kurumsal hesabın açıklaması********************

  değerli ekşi sözlük yazarları ve okuyucuları,

  peugeot türkiye ailesi olarak satış sonrası dönemde de peugeot sahiplerinin görüş, talep ve önerileri her zaman en öncelikli hassasiyetlerimizden birisi olmuştur. bu anlamda tüm mecralarda müşterilerimizin sesine kulak veriyor, onları daha iyi anlamak ve sorunlarını hızlı bir şekilde çözmek için maksimum çabayı gösteriyoruz.

  öncelikle, bir önceki model 3008 aracımızla ilgili bu başlığa konu olan duruma, en az başlığı açan peugeot sahibi müşterimiz kadar üzüldüğümüzü belirtmek isteriz. konu genel müdürlük birimimize yansıdığı ilk andan itibaren durumu yakından takip etmeye başladık ve gerekli aksiyonları almaya başladık. peki bu süreçte neler yaptık?

  - öncelikle mevcut durumun genel müdürlük birimimize ulaştığını, gerekli aksiyonları hızlı bir şekilde alacağımız bilgisini müşterimizle paylaştık.

  - ardından ilgili birimlerdeki çalışma arkadaşlarımızla bir araya gelerek konuyu hızlı bir şekilde tüm detaylarıyla incelemeye başladık, müşterimizin mağduriyetini gidermek için atılacak adımları hassasiyetle belirledik.

  - önceliğimiz müşterilerimizin sorunlarını çözmek olduğu için; hızlı bir şekilde ikame aracın müşterimizin kardeşinin adresine teslim edilip kendi araçları teslim edilene kadar ikame araç kendilerinde kalacak şekilde aksiyon aldık.

  - süreç boyunca müşterimiz ve peugeot türkiye birimleri arasında gerçekleşen tüm çağrı merkezi ve diğer görüşme kayıtlarını teker teker incelemeye aldık.

  - bu sırada müşterimizin yaşadığı problemin nihai bir çözüme ulaşması için genel müdürlük’teki birimimizin ilgili peugeot yetkili servisi ile sürekli ve anlık olarak iletişim halinde olmasını sağladık.

  yazının başında belirttiğimiz gibi peugeot türkiye olarak en önemli önceliklerimizden birisi peugeot sahiplerinin araçlarının keyfini sorunsuz bir şekilde sürmeleridir. böyle bir durumun tekrar yaşanmaması için, süreçlerimizi daha da iyileştirecek ve peugeot sahiplerinin mutluluğunu artıracak her türlü aksiyonun devreye alınacağının bilinmesini isteriz.

  sevgi ve saygılarımızla.
  peugeot türkiye
  ************************************************************************

  benim kurumsal hesaba cevabım
  degerli peugeotturkiye kurumsal eksisozluk hesabı yoneticisi

  (bkz: #77473876) başlığının yazarı olarak bu bölümde size yazıyorum. umarım bu hesabı yöneten kişi bana başlığı açmaktan başka çare bırakmayan malum çalışanınız değildir. öyle ise bile boşa yazıyor değilim başlığa ilgi gösteren yüz binler var çünkü.

  derdimi bu yazı sorası beni arayan üst düzey yöneticiye de anlatmaya çalıştım ama insanlar yönetici olup kademe atladıkça daha az dinlemeye ve daha çok anlatmaya başladıklarını pek fark etmiyorlar. bu mağduriyetin baş rolündeki kişi ben olamama rağmen görüşme karşı tarafın kendisini ve markasını anlattığı bir monolog şeklinde geçmişti. ama zaten işler ve marka türkiye'de anlattığınız şekilde yürüyor olsa ne bu şikayet olurdu ne de bu kadar ilgi görürdü.

  çok kolay anlayabileceğinizi sanmıyorum ama ben bu şikayeti yazarken büyük acılar çektim. insanın evladını mahkum etmesi gibi. çok küçük yaşlardan itibaren peugeot hayranıyım.hayranlığım amcamın hollanda'dan getirdiği peugeot bisiklet le başladı. henüz ortaokul öğrencisi iken aynı gazeteden her gün iki tane alarak kupon biriktirip kırmızı 205gtı çekilişine katılmam dün gibi. 25 yıl geçmiş... eminim şu an peugeotturkiye'deki pek çok yönetici bile bunu hatırlamıyordur. eniştem wolksvagen ve peugeot tercihi arasında kalmıştı ve onu ısrarla 306 almaya ikna etmiştim sene 1997 idi. 1999'da 106 mızı aldık. 106 quick silver'ı enyakın arkadaşıma aldırdığımda ise 2001 idi sene. her yıl yeni bir peugeot alarak ya da aldırarak yıllar geçti. bu arada 206 wrc rally parkurlarında başarıdan başarıya koşuyor biz gururlanıyorduk. luc besson'un taxi filmi ise bizi hem eğlendiriyor hem aslanı perdede görmenin gururunu yaşatıyordu. aslan hayranlığı ile geçen yıllar boyunca etrafımdaki pek çok kişiyi de aslan sahibi yapmıştık....aslında aidiyet ve sadakat duygusunu biraz olsun canlandırabilmek için girdim geçmişe. yani öyle olsam bile ben kendimi her hangi bir araç sahibi gibi görmüyordum çünkü bence ben her hangi bir markayı kullanmıyordum.

  şikayete konu olan aracımı o kadar çok seviyordum ki satmaya kıyamıyordum. ve kardeşime eğer sen bu aracı alırsan ben de yeni çıkacak olan 3008suv'u alacağım dedim. zaten peugeotturkiye'de araçların alım-satım tarihlerini görebilir. ve 3008suv'u kimse tanımadan bu sükseyi yapmadan 31 ekim tarihinde aracı aldım. araç ile ilgili bütün ödemelerimi 31 ekim tarihinde bitirdim ancak aracı çıkarabilmek için sigorta yaptırmam gerekiyor, trafik ve kasko için gerekli para için ayın 2. gününü bekliyorum. ikibin lira gibi bir para gelecek ve bu işlemleri yaptırıp aracımı bayiiden çıkaracağım. işte böyle bir zamanda 2.500tl sabit müşteri indirimim gasp edildi.
  peugeotturkiye ile hem bu durumu hem de yaşadığım diğer problemi defalarca defalarca görüştüm. sadece geçiştirildim ya da sakinleştirildim. kayıtlarda defalarca söylediğim yazılı olarak da ifade ettiğim şu cümle bende çok anlamlı ve acıdır *ben peugeot'yu ailem gibi görüyorum. basına yansıtma gücüm var. lütfen bu işi kendi içimizde çözelim. markaya zarar gelmesin.* bu serzenişimi hep kuru gürültü gibi görüp ciddiye almadınız. konu ile ilgili yayınladığınız bültende ifade edildiği gibi -müşteri sesine kulak verme durumu asla olmadı, keşke olasaydı- çaba sizin tarafınızdan olmadı, keşke olsaydı. bu durum yüz binlere ulaşmadan önce gördüğüm muamele üzülerek belirtiyorum ki müşteri muamelesi değildi.
  buradaki kriz sadece ilgili kişinin görevini yapması ile çözülebilecekken ülkenin gündemine oturunca önemsendi.

  kendi meselem olan sadık müşteri indirimi gasbını sineye geçmişken kardeşime verdiğim araç ile ilgili tavır tuz biber oldu.benim bu ısrarlı takım tutar tavrım kardeşime de sebep oldu diye düşündüm. yaşanan olay ile birlikte aidiyet duygusu da taraftarlık da çocukluk anıları da yerini sadece hakkını arama duygusuna bıraktı.
  iddia ettiğiniz gibi konu tüm detayları ile incelenecekse 31 ekim 2016 tarihine, 3008suv aldıktan sonraki yazılı ve telefon ile olan şikayetlerime ve tarafınızdan gelen cevaplara bakınız.

  müşteriyi gerçekten dinlemeden, haksızlığı gidermeden, şikayeti o an etkisiz hale getirerek ertelediğiniz sorunlar büyüyerek geri dönerler. şu an yeterince ses getirmiş bu olayı bir şekilde tatlıya bağlamış gibi bir manzara oluşsa da müşterinizi dinlemekten, talebini sormaktan ve memnuniyetini sağlamaktan korkmayınız. yoksa her servis sonrası *mutlaka bize 10 puan verin* diyen, 10 puanı hizmetle değil de sözle almaya çalışan servislerinizden bir farkınız kalmaz.

  bu güzel araçları üreten emekçilere ve mühendislere tekrar belirtmek isterim ki yaptığınız ürünler gerçekten güzel ama türkiyede hizmet anlayışı sıkıntılı.

  destek olan herkese teşekkürler
 • marka değerini yükseltmek için müşteri memnuniyetini arttırmak yerine müşteri memnuniyetini ve tepkilerini hasır altı etmeye çalışmak araçtaki sorundan daha büyük rezalet. umarım servis ve genel merkezdeki çalışanlar yerine yönetimden aklı başında birisi sizinle iletişime geçer ve sorınunuz çözülür.

  rezalet puanım 10.
 • rezalet gibi rezalettir. arac almayi dusunuyordum peugeot'yu elemis oldum. tesekkurler.

  edit: basligin altinda cikan peugeot reklami da trajikomik olmus.

  edit2: @montianacoain bana özel mesajla ulaştı ve bahri kayaoğlu isimli gazetecinin bu konuya zamanında değindiğini belirtti. o dönem üretilen peugeot'larda üretim hatasından dolayı bu yanmalar gerçekleşiyormuş. kazanılan hukuki süreç sonunda peugeot aracı hasar gören vatandaşların araçlarını değiştirip sıfır araç vermiş:

  konuyla ilgili makaleler:
  http://www.internethaber.com/…uretildi-1212723y.htm
  http://www.internethaber.com/…na-devam-1212726y.htm
  http://www.internethaber.com/…-cekiyor-1212762y.htm
  http://www.internethaber.com/…tu-haber-1212840y.htm
 • şunu anlamadım. entry bugün 10.13'te girilmiş ve herangi bi güncelleme yapılmamış. ancak entry içinde 10 adet güncelleme (edit) mevcut. bunun sebebini nedir ki?

  öte yandan net bir rezalet. hele ki şirketin "silin, sonra konuşalım" tavrı tam bi iğrençlik, kepazelik. acaba durumu ingilizce olarak daha uluslararası sitelerde de mi paylaşmalı, ki fransadan görebilsinler.
  hiç bi bok yapma, ekşiye yazı girilince de yardım etmek istermişçesine çemkir bu durumdan.

  10/10

  düzenleme : arkadaş başka bi yazısında da durumu anlatmış, buraya da oradan kopyalamış. kendisinin 10 adet edit eklemiş gözükme sebebi buymuş.
 • rezalet puanım 10!

  tüm süreci yazan arkadaşa teşekkürler. tonla para verip araç alıp sorun yaşadığında bunu çözmeyip bir de şikayet ettin diye vatandaşı tehdit edeceksiniz öyle mi??? yasal eşkıyalık mı oluyor bu?

  peugeot'u severdim aslında. hali hazırda 308 kullanıcısıyım. fakat 2010 yılında yaşadıklarımdan sonra asla ve kat'a kendilerinden sıfır araç almam. 206 sedan almıştım. malzeme kalitesinin rezaletliği yetmezmiş gibi kazasız aracın arka tampon boyasının kendi kendine rutubetli gibi dökülmesi. hiç kazasız aracın arka camının su alması beni çıldırttı. kaputtaki oval oval çizikler de cabası. genel merkezle yaptığım kavgalar sonuç vermedi. cam garantiden değişti ancak tamponu kabul etmediler. saolsun servis insiyatif alıp tamponu boyadı. gerçi servisin insiyatifi de kafama takılmadı değil. ustanın da aklı sırrı ermedi bu işe. ben o zaman kendilerine de ifade ettiğim gibi 'sıfır ve hiç kazası olmayan işlem görmeyen arabanın bu tür problemler çıkarma şansı yok. bana ikinci el araç mı sattınız?' diye sordum. cevap tabi ki 'hayır'dı ancak içimde hep bir şüphe kaldı. sıfır bir aracın arka camı nasıl su alabilir? boyası nasıl atabilir, dökülebilir? bunlar önemli sorular. bu sorulara tek bir mantıklı cevap alamadığım için peueot'dan asla sıfır araç almam diyordum bu rezaletle durum perçinlendi.

  müşterilerinizi tehdit ederek şikayetlerini sosyal mecralardan kaldırtmak sizi başarılı ve güvenilir bir marka kılmıyor maalesef. aksine daha da alçalıyorsunuz.

  rezaleti yaşayan yazara tavsiyem hiçbir yerden silmesin şikayetlerini. açacaklarını iddia ettikleri davayı da açsınlar tez zamanda. hatta bu noktada şikayeti kaldırmanız için birkaç kez aradılarsa siz dava açın sükunu bozmaktan. haciz için bile birkaç kez arasan borç sahibini haklı bulur mahkeme, taciz ve sükunu bozmaya giriyor diye. hukuktan bihaberlerin size hukuk öğretmesine müsade etmeyin.
 • 50 liralık araçtan 80 lira vergi alan devlet nerede?
 • müşteriyi alenen tehdit eden bir firmanın yaptığı rezalet.

  peugeot'a zaten soğuk bakardım. artık aklımın ucundan dahi geçirmem.
  sanki sanayideki usta ile pazarlık yapıyorsun: "entry sil sonra konuşalım".
  kepazelik diz boyu, tebrikler.

  edit: bir kez daha firmayı tebrik ediyorum. an itibari ile ekşi sözlük'te gündeme oturan bir başlığa sahipler.
  kriz yönetiminizi seveyim.
 • bu adamların üstü yok mudur, fransa'ya, genel merkeze şikayet edilemezler mi?

  rezalet gibi rezalet, 3008 almak istediğim araçlardan biriydi, hayatta yanına yaklaşmam bu saatten sonra.

  edit: sırf şu başlık yüzünden hızlıca göz attım en az 5 tane potansiyel 3008 müşterisi kaybetti peugeot türkiye. müşterilerin haksızlığa uğradıklarında bunu dile getirmeleri, peşine düşmeleri çok önemli.
 • en çok takıldığım konu adam senden şikayetçi ekşi sözlükte derdini anlatıyor. sorunu çözmeyip , yazını kaldır çözeyim diyorsun. sorun çözülseydi zaten yazmayacaktı. bari sorunu çözersem şikayetini kaldıracakmısınız diye pazarlık yap. adam şimdiye kadar sorunu çözmemişsin, senin neyine güvenip sorun çözülmeden yazısını kaldırsın.
  insanları mağdur edip birde tehdit eder gibi şikayet ederseniz tabiki yapmayız ne demek.
  not: burası şikayet yeri değil tabiki sorun çözülürse şikayeti kaldırmasın ama en azından bunu teklif etmenin bile bir adabı var. adam niye sorun çözülmeden yazısını kaldırsın. insanları iyice aptal yerine koymaya çalışıyorlar.
 • hem peugeot alip hem de bunlari yasayinca auvv demek.

  rezalet puanim 10/1.

  arkadasim biz gerizekali miyiz mercedes'e 500-800 bin tl arasi veriyoruz?

  70 bin tlye 0 arac aliyorsan, bunlara katlanacaksin. hayretsiniz.