şükela:  tümü | bugün
  • yürürken polisin ekip aracının içinden megafonla "beyefendi maskeniz yok mu" şeklinde bağırmasıyla irkilmem bir oldu. etrafta kimse yok ki niye maske takayım? sizce bir insan böyle davranılmayı hak ediyor mu? incinen gururum ne olacak?

edit: maskeyi çeneme takmayı sevmediğim için maske cebimde duruyordu.
    2: maske takmanın zorunlu olduğu caddenin arka sokağıydı. yasal olarak bir zorunluluk yok yani.
  • 1/10 rezalet.

sahiden, maskeniz yok mu?
  • gayet bildiğin rezalettir. çünkü hukuki ve bilimsel hiçbir dayanağı yoktur. öncelikle, polis bir kanunda veya genelgede yasaklanmamış bir konuda kafasına göre halkı azarlayamaz. polis kim oluyor da kendi halinde yürüyen suçsuz bir vatandaşı rencide ediyor? ve siz bunu nasıl normal bulabiliyorsunuz? suratınıza tükürüle tükürüle tükürülmeyi normal bellemişsiniz. hiçbir evrensel medeni ölçütünüz yok. insan haklarını sadece kavram olarak biliyorsunuz. asla özümseyememişsiniz çünkü eğitilmemişsiniz, sadece güdülmüşsünüz. ve bilgi çağında böyle kalmış olmanız sizin suçunuz. sırf yaygın diye bir sürü yanlış şeyi; kabalığı, nezaketsizliği normalize etmeye devam ediyorsunuz. bir de dayak yemediğine şükret yazanlar olmuş. gerçekten sizin adınıza utanıyorum. fırsatını bulduğunuzda otoriteyi yalamak için en ufak bir fırsatı kaçırmıyorsunuz. bu ucuz ve vasat yavşaklığınızdan tiksiniyorum.

işin bilimsel kısmına gelecek olursak, bu saçmalığın bilimsel hiçbir mantığı da yok. hatta sokakta yürürken maske takmanın zararı olduğunu söyleyen bir ton doktor var. adam birileriyle temas halinde değil, kapalı mekanda değil. sadece yürüyor. bırak da biraz oksijen alsın. iki gram bilgiyle ukalalık yapmaya çalışan dangalaklar, temiz hava almamanın da bağışıklık sistemini zayıflattığını biliyor musunuz? bu okumuşun cahili özgüvenini biraz törpüleyip ana akım medyadan başka şeyler de okuyun. cahilin bir tık üstüne çıkmanın sizi aydın yapmaya yetmediğini öğrenin.

edit: entryde belirtilmediği için suserın maskenin zorunlu olduğu istisna denebilecek kadar az olan birkaç şehirden birinde yaşamadığını varsaydım.

edit 2: neden basit gibi görünen bir olaya bu kadar tepki gösterdim? çünkü polis şiddeti denen olay, polisin hakkı olmadığı şeyleri kendinde hak görmesiyle olur. böyle ufak olaylara tepki verip sivil vatandaş bilincine sahip olduğunu göstereceksin ki daha fazlasına cesaret edemeyecekler.
  • azarlanmaya bak. "beyefendi" sıfatını azar görüyorsan daha sokağa çıkma.
  • var mi yok mu diye sormus. belki maske yoksa maske verecekti iciniz fesat.

(bkz: sebahattin sen yine de ülkemizi o kadar küçümseme)
  • etrafta kimse yok ki niye maske takayım,
    etrafta kimse yok ki o zaman hırsızlık yapabilirim,
    etrafta kimse yok ki o zaman birine tecavüz edebilirim,
    etrafta kimse yok ki o zaman cinayet işleyebilirim

ve benzeri örnekleri çoğaltabiliriz. etrafta kimse yokken, birileri sizi görmüyorken her şeyi yapma hakkını kendinizde bulurken gururunuz incinmiyor ise polis megafonla uyardığında da gururunuz incinmesin.

edit 1: sağlıklı bireylerin maske takmasına gerek yok sadece hastalar maske takmalı noktasından tüm bireylerin maske takması noktasına geldik hala daha bulaştırmamak için hastalar maske takmalı mantığı ile hareket edenler varmış. hele hele 2 metrelik sosyal mesafenin yeterli olmayabileceği virüsün 8 metreye kadar yayılabileceği üzerine çeşitli bulgular varken.

edit 2: tüm sağlık kuruluşları maskelerin dış yüzeylerine temas etmeyin, temas ederseniz maskeleri atın(tek kullanımlık olanlar), ellerinizi temizleyin diye bas bas bağırıyorken takılı maskeyi çeneye indirmeyi veya kimse yok diye cepte taşımayı marifet sananlar mevcutmuş. tak çıakrde maskeyi avuçlayıp sonra sağa sola dokunup potansiyel olarak bulaştırabilecek konuma gelmek marifetmiş.

ve tüm marifetlerin mazereti etrafta kimse yok. evet etrafta kimse olamamsı size her hakkı tanıyor çünkü.
  • polisin üzerine vazife olmayan işlerle uğraştığını gösteren rezwlrttir. bildiğim kadarıyla maskesiz dolaşma yasağı gibi bir yasak yok. eee sana ne???

edit: zekasızlar da damlamış başlığa. olmayan yasak üzerinden cinayete, tecavüze falan değinmiş. az susun da adam sanalım.
  • azarlama demişsin ama bu bildiğin uyarı.
  • beyefendi siz ne kadar alingan birisiniz kuzum?
  • bazı şehirlerde, belirli caddelerde vb. maske takmadan gezmek yasak. hangi şehirde olduğunu bilmiyorum başlığı açan kişinin ama ortada azar da yok. bu yüzden (bkz: ağlama melis) diyor, devam ediyorum.
37 entry daha