şükela:  tümü | bugün
 • günlük veriler açıklanmıştır

  942 yeni vaka , 14 yeni vefat , 996 iyilesen hasta var .

  açıklanan verilerde değişikliğe gidildi . artık zatürre ve ağır hasta oranı da açıklanacak . daha önce yoğun bakım ve entübe hasta sayısı adı altında açıklanan veriler artık açıklanmıyor .

  sağlık bakanı sürekli yoğun bakım ve entübe hasta sayısının artmasından bahsederken şimdi bu rakamlar neden kaldırıldı ? bu rakamlarda açıklansa ne olacak ? aylardır il bazlı vaka sayısı bilmiyoruz , şeffaflık deniyor ama şeffaflığın zerresi yok .

  hastalığa yakalananların zatürre olma oranı %9.4
  tedavisi devam eden hasta sayısı düne göre 54 azalarak 10798’e geriledi .
 • fahrettin geçen hafta ayasofyaya çağırıyordu milleti.
 • yoğun bakım sayıları her gün artmaya başlayınca yayınlamama kararı almışlar. size bi tüyo daha test yapmazsanız vaka da çıkmaz bunu da bi deneyin.
 • yeni fahrettin sabiti gelmiş. hayırlı olsun.

  artık yoğun bakım hastaları öldü mü, kaldı mı onu da göremeyeceğiz.
 • yoğun bakım ve entübe hasta sayıları kaldırılmış. komedi.

  ilerde teker teker yargılandığınız günleri de görürüz insallah.

  edit: çaylak bir doktor arkadaş mesaj atıp, bunu da eklememi istedi.

  nöbetçi olduğum cumartesi günü sisteme 150'ye yakın pozitif vaka düştü ama bunların sadece 3-5 tanesi pcr yani burundan sürüntü testiyle tanı konanlardı. yani günlük vakaya yansıyan sadece %2-3 gibi bir oran. geriye kalanların hepsi bilgisayarlı tomografi ile tanı konulup; covid uyumlu tanısı alan ve covid tedavisi başlanan kişiler. bu kişiler de ya hastanede ya da evde diğer pcr testi yapılanlar gibi vaka izlem oluşturulup yakınları izolasyona alınan kişiler. kısacası işin bir de bt kısmı var. bundan kimse bahsetmiyor. bunlara neden test yapılmıyor. eğer covid değilse neden izleme alınıp tedavi başlanıyor ve izlem-izolasyon başlatılıyor. bulunduğum ilde yoğun bakımlarda yer kalmadığı için başka illere sevk etmeye başladık hastaları. olay bu kadar “şeffaflık!” içinde yürütülüyor yani.
 • millet nerede az yorum yapılmış.
 • "toplam yoğun bakım hasta sayısı" istatistiklerden çıkarılıp bunun yerine "hastalarda zatüre oranı" diyerek ne olduğu belirsiz bir yüzde gelmiş, yine "toplam entübe hasta sayısı" istatistiklerden çıkarılıp bunun yerine "ağır hasta sayısı" ifadesi gelmiş.

  aradaki farkı anlamak için: 28 temmuz 2020 istatistikleri - 29 temmuz 2020 istatistikleri

  son zamanlarda yoğun bakım hasta sayısının artması eleştiri konusuydu, istatistikleri daha anlaşılmaz yaparak eleştiriden korunmaya çalışılmış gibi duruyor.

  zaten rakamlara dair inandırıcılık konusunda sıkıntılar vardı, şimdi bir de bu değişiklikler tuz biber oldu.

  yapılan şey, işlerin kötüye gittiğine dair de bir işaret.
 • valla eskiden erafımda hasta olan yokken şimdi kimi sorsak ya kendi ya yakınları, iş arkadaşları hasta ama kimse sallamıyor. bayramı ve okulların açılmasını düşünmek dahi istemiyorum. bu hastalık ve sallamayan yüzünden çoğu yer kapalı sistem çalışmaya geçiyor artık. hatta eşim bugün itibariyle aynı şehirde olmamıza rağmen tesisteki 1000 e yakın elemanla karantinaya kapatılacak test yapılarak, ayda sadece 1 hafta evde kalacak onda da evden çıkması istenmiyor. ama durum iyi naraları, rica minnet evde kal mesafeyi koru lafları ve hala yalan haberle vaka azaldıya devam etsinler. bulunduğum yer minnacık ama bayram için gelenlerle nerdeyse nüfus 4 katına çıktı kalabalığa bakarsak.

  winter is comming...
 • kafalarına göre istatistik yayınlayanların yeni bir kafalarına göre hareketiyle karşı karşıyayız.

  dünyanın bütün ciddi ülkelerinde bu sayıları bağımsız kurullar açıklarken bizde bakan paintten bozma bir topla açıklıyor her gün. (inanan keriz çok ne de olsa).

  lakin doktorlar ve yoğun bakımlarda çalışanlar ülkenin bir çok noktasında durumun vahim olduğunu söylüyor, nedense bunu göremiyoruz bakanlığın paint tablosunda.

  şimdi de saçmasapan bir tablo açıklayıp zatürre oranı gibi bir şey koymuşlar, ne alakaysa.

  insan hayatını düşünmediğinizi biliyoruz, ülkeye yardım yapacakken iban istediniz ama bu kadar dalga geçmeyin bari.
 • entübe ve yoğun bakım hasta sayısının artış göstermesi üzerine sümenaltı için uydurulan ağır hasta sayısı, dünkü entübe ve yoğun bakım hasta sayısının üçte biri civarındadır.