şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
674 entry daha
  • insan: selpak satıyorum. iş ararken evsiz olduğumu öğrenince istemiyorlar. ama allah'a şükür ben inanıyorum daha güzel günler göreceğime.

ateist: ulaa biat etmiş isyan etmiyor biatçı ulaa şükür kültürü işte islam böyle yapar adamı .dd

cehalet ve kötü kalplilik.
  • hasan kardesimizin iyiligi konusmasindan, durusundan her halinden belli; gonlu hoş insan. adam o kadar zor sartlarda ya isyan edip intihara kalkisacakti ya da hayata tutunmak icin birseylere inanip umut edecekti. ama allaha inanmayi secmis. simdi kalkip da bunu yermenin baska taraflara cekmenin bi anlami yok. bundan sonra yolu bahti acik olur insallah
  • videoyu şimdi izledim...
    kendimden utanmama sebep oldu
    hayır sandığınız gibi ne dertler var bendeki de dert mi diyerek utanmadım
    azmimi, yaşama isteğimi kaybettiğim için utandım ve azmedersem işimde çalışırsam insanlara ulaşabilme minicik de olsa yardım edebilme imkanım olmasına rağmen kendi kendimi yalnızlaştırıp içime gömülme halime utandım
    önce ailemi kendimi kalkındırmak geçinmek için sonrasında da insanlara yardımcı olabilmek için daha çok gayret edeceğim

yolun aydınlık olsun sen parlıyorsun zaten...
  • konu ile ilgili en iyi yorumu fatih yaşlı yapmıştır. kendisi üniversitede hocamdı. dünya görüşümüz birbirine çok zıt olsa da bazı konularda nokta tespitler yaptığını düşünüyorum. attığı tweeti aynen bırakıyorum.

--- spoiler ---

burada güzellik falan yok. işsiz, sokaklarda yatmak zorunda kalan, karnını zar zor doyuran bir insan, korkunç bir durum var.
    utanç duyulması gereken bu manzarayı, insanlar yoksulluğa isyan etmesin diye kanaat, iman diyerek meşrulaştırmaya çalışmak çok büyük bir ahlaksızlık.
    --- spoiler ---
  • belli ki sınavı kazanmış hasan dediğim röportaj.

videoyu izlerken hasan’ı sorguluyordum, “afyon gibi uyuşturmuş inandığın şeyler seni be hasan kardeşim, kaç yıl daha bekleyeceksin? belki de böyle gariban öleceksin, değecek mi bunca ümide? bir güce inanıp sürekli ona sığınmaya? kalk sirkelen daha çok çabala...” derken, bu videoyu binlerce insanın izleyeceğini ve aslında beklediği kurtuluşa erdiğini düşündüm birden ve öyle de olmuş, yardım yağıyormuş dört bir taraftan, bir çoğumuzun oturamayacağı kadar lüks bir ev bir de iş sahibi artık... bir an sorguladım hayatı belki de inanmadığım için herşey sürekli boka sarıyor, amaan neyse boşver.
  • hasan o kadar zor durumda ki kendi bile inanmıyor söylediklerine. adam intiharın eşiğinde belki ama bizim millet takva sahipliğine, allaha olan tam teslimiyetine hayran kalmaktan başka bir bok göremiyorlar. hasan'ı kurtardık ve fakirlik, yoksulluk, evsizlik bitti. allah kazandı.
  • videoyu ilk gördüğümde aklıma şu sözleri getirmiştir:

"harabat ehlini hor görme zakir. viranede saklı hazineler vardır."
  • konuyla ilgili son derece güzel ve açıklayıcı bir yazıyı buraya bırakıyorum:

https://www.gazeteduvar.com.tr/…an-cankirili-hasan/
  • her şeye rağmen hayata umutla bakan bir garip güzel adamın röportajıdır.

evet, bu durumda olmasında aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yiyen hükümetin payı büyük ama "yazık lan adam hükümet yüzünden ne halde, hâlâ allah'a inanıyor ve inancını kaybetmemış" demek son derece büyük bir talihsizliktir aynı hakkını aramayıp şükretmeyi(!) bu olay üzerinden meşrulaştırmaya çalışmak gibi.

ben bu kardeşimizin böylesine soysuzluklara rağmen umudunu, inancını kaybetmemesine aşırı saygı duydum. hiçbir inancı olmayan insanların bunu anlaması elbette mümkün değil...
  • şu son zamanlarda okuduğum en iyi yazı olabilir. şuradan türlü romantizm ve duygusallıklar türetenlerin geri zekalılığına da tahammül edemiyorum. kardeşimiz muhakkak temiz kalpli bir insandır da konu o değil.

https://www.gazeteduvar.com.tr/…an-cankirili-hasan/
20 entry daha