564 entry daha
  • hasan kardesimizin iyiligi konusmasindan, durusundan her halinden belli; gonlu hoş insan. adam o kadar zor sartlarda ya isyan edip intihara kalkisacakti ya da hayata tutunmak icin birseylere inanip umut edecekti. ama allaha inanmayi secmis. simdi kalkip da bunu yermenin baska taraflara cekmenin bi anlami yok. bundan sonra yolu bahti acik olur insallah
  • insanlar konuşurken bağırmadıkları sürece ses tonlarını kontrol edemezler. o andaki duygu durumun yansımasıdır ses tonu. bu insancağızın sesine dikkat ederseniz mahcubiyetini ve saflığını sezebilirsiniz.

ben kimsenin şanssız olduğuna inanmıyorum. öyle olsaydı ben de büyüdüğüm sokaktan çıkamazdım. eli kolu tutan herkesin çalışıp ekmeğini kazanabileceği kanaatindeyim. hatta çalışmaya üşenip yardım isteyenleri kendi ayaklarının üstünde duramayıp başkasına muhtaç olan insanları ağır yargılarım.

hasan abimiz ise çalışıyor. bu durumdan şikayetçi olup yardım arayan biri değil, şans eseri sokaktaki birinin hikayesini sormasıyla karşımıza çıkan biri. akrabaları da var fakat onlarda kalmıyor ve üstüne bu durum için kurduğu cümle şu: "insana eti ağır geliyor".kimseye muhtaç olmadan yük olmadan ayaklarının üstünde iyi de olsa kötü de olsa durmak için çabalayan bir insan o.

bunun için peçete -ve tahminimce su- satmakta. peçete satmanın ne demek olduğunu bilmeyi bırak, peçete satanla karşılaştığında görmemeyi tercih edenler tarafından eleştirilmekte. parası olursa yemek yiyebiliyorken ya da bir yatakta uyuyabiliyorken aksi takdirde ise metro istasyonlarında yatarken sıcacık yataklarında yatan insanlar tarafından yargılanmakta.

islamcılık ya da başka bir şey, fark etmez; çalışıp çabalıyor ve karşılığını alacağına inanıyor. işin özeti bence bu ki almış da. ne güzel.
  • videoyu şimdi izledim...
    kendimden utanmama sebep oldu
    hayır sandığınız gibi ne dertler var bendeki de dert mi diyerek utanmadım
    azmimi, yaşama isteğimi kaybettiğim için utandım ve azmedersem işimde çalışırsam insanlara ulaşabilme minicik de olsa yardım edebilme imkanım olmasına rağmen kendi kendimi yalnızlaştırıp içime gömülme halime utandım
    önce ailemi kendimi kalkındırmak geçinmek için sonrasında da insanlara yardımcı olabilmek için daha çok gayret edeceğim

yolun aydınlık olsun sen parlıyorsun zaten...
  • konu ile ilgili en iyi yorumu fatih yaşlı yapmıştır. kendisi üniversitede hocamdı. dünya görüşümüz birbirine çok zıt olsa da bazı konularda nokta tespitler yaptığını düşünüyorum. attığı tweeti aynen bırakıyorum.

--- spoiler ---

burada güzellik falan yok. işsiz, sokaklarda yatmak zorunda kalan, karnını zar zor doyuran bir insan, korkunç bir durum var.
    utanç duyulması gereken bu manzarayı, insanlar yoksulluğa isyan etmesin diye kanaat, iman diyerek meşrulaştırmaya çalışmak çok büyük bir ahlaksızlık.
    --- spoiler ---
  • hasan o kadar zor durumda ki kendi bile inanmıyor söylediklerine. adam intiharın eşiğinde belki ama bizim millet takva sahipliğine, allaha olan tam teslimiyetine hayran kalmaktan başka bir bok göremiyorlar. hasan'ı kurtardık ve fakirlik, yoksulluk, evsizlik bitti. allah kazandı.
  • videoyu ilk gördüğümde aklıma şu sözleri getirmiştir:

"harabat ehlini hor görme zakir. viranede saklı hazineler vardır."
  • konuyla ilgili son derece güzel ve açıklayıcı bir yazıyı buraya bırakıyorum:

https://www.gazeteduvar.com.tr/…an-cankirili-hasan/
  • her şeye rağmen hayata umutla bakan bir garip güzel adamın röportajıdır.

evet, bu durumda olmasında aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yiyen hükümetin payı büyük ama "yazık lan adam hükümet yüzünden ne halde, hâlâ allah'a inanıyor ve inancını kaybetmemış" demek son derece büyük bir talihsizliktir aynı hakkını aramayıp şükretmeyi(!) bu olay üzerinden meşrulaştırmaya çalışmak gibi.

ben bu kardeşimizin böylesine soysuzluklara rağmen umudunu, inancını kaybetmemesine aşırı saygı duydum. hiçbir inancı olmayan insanların bunu anlaması elbette mümkün değil...
  • şu son zamanlarda okuduğum en iyi yazı olabilir. şuradan türlü romantizm ve duygusallıklar türetenlerin geri zekalılığına da tahammül edemiyorum. kardeşimiz muhakkak temiz kalpli bir insandır da konu o değil.

https://www.gazeteduvar.com.tr/…an-cankirili-hasan/
  • suriyelilere, filistinlilere, myanmarlılara...milyarlarca dolar para akıtıldığından, izlenen ekonomik politikalar daha doğrusu politikasizliklar yüzünden bu hale düşen ülkenin ihtiyaç sahibi vatandaşlarına para kalmadı.
21 entry daha
hesabın var mı? giriş yap