şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir türkiye gerçeği.

arkadaş yaz tatili dedim, deniz olmasın bıktım hanımı da alayım, az farklı memleket göreyim dedim. demez olaydım.

3 gece için 299 euro kişi başı fiyat istiyorlar. 2 kişi gidersen 598 euro yapıyor. vize ücretine de 120 euro demişler. 240 euro da o etti sana 838 euro.

yurtdışı çıkış harcı, sigorta bedeli falan hesaplamadım farkındaysan bunlar da var ama mazur gördüm.

neyse şimdi pasaport da yok bende. pasaportlara bakıyorum en az 1 yıllık almam lazımmış. 215 lira pasaporta istiyorlar. 2 kişi için 430 lira ediyor.

bir de fotoğraf çektirmek lazım bunun için. 20'şer de fotoya versek 40 lira eder.

toplayalım;

tur : 598 euro
    vize : 240 euro
    pasaport : 430 lira
    fotoğraf : 40 lira

toplam : 2942 lira.

kişi başı 1471 lira ediyor. lan 3 gün lan. çok değil. he yemek falan dahil değil bu fiyata. ya de ekstra turlar, müze yerleri, gezmeler, içmeler vs hariç. sadece aç karna gidip gelirsen bu fiyat.

biraz da harcamayı seven biriysen kişi başı 299 euro denen tatil sana 2 kişi 5000 liraya patlıyor.

kontenjanlarda da 2-3 tane yer kalmış. hayır kim gidiyor olm bu turlara. nasıl paranız var. vallahi aklım almıyor.
  • hesaplanarak doğruluğuna ulaşılmış önerme.

fakat;

tr de geceliği 300 tl lik otele git (denizli otel) (tur fiyatı olduğu için oda yerine kişi başı fiyat)
    5 gün kal 1500
    2 kişi 3000 tl
    gidiş-geliş minimum: 160 tl (otobüs)
    total: 3160 tl

tercih meselesine gelince ise, tr de ortalama bir otelde 5 gün vs y.dışı 3 gün

bir sonraki seyahatinizde pasaport ve vize süresince bir daha o ücretleri de ödemeyecek olmanız da cabası.

özet: tatil ülkemizde gerçekten pahalı bir şey...
  • avrupasi ekonomis cokmus, turkiye sahlanmis diye istikrara oy veren kitlenin bize izah etmesi gereken durumdur. sirf kur farkindan kaynaklaniyor diyip gecistirebilirler arzu ederlerse.

avrupa'nin en azindan ekonomisi gelismis belli basli ekonomilerinin sinirlarinda yasayanlar:

-gelirleri fazla, giderleri gelirlerine nazaran daha az oldugundan orta direk turk insanina gore cok daha varliklidir (benzer siniflari kiyaslayacak olursak)
    -hayat sartlari her anlamda daha iyidir
    -en azindan ab sinirlari dahilinde vize derdi ve dolayisiyla masrafi yoktur
    -seyahat anlaminda ucuz havayollari ve tren secenekleri vardir
    -bir cogunun sahsi arabasi, sagligi ve seyahat ile ilgili sigortasi neredeyse heryerde gecerlidir

yapilan tatil kultur turizmi icin ise, eger sartlarinizi allak bullak etmiyorsa herseye ragmen hayatinizda bir kere belli basli yerleri gormekte yarar var tum bu fiyat farkina ragmen.

ama aranilan sey basit bir deniz, dinlenme ve benzeri birsey ise sacma kactigi dogrudur.

turk insaninin ne derece boktan bir durumda oldugunu anlamak avrupanin gelismis ulkelerinde 2 hafta kadar kaldiktan sonra anlasilmaya baslanmaktadir. bu dozaji almazsaniz "ne var canim artik turkiyede de hersey var"diyerek kendinizi kandirmaya devam edebilirsiniz.
  • her zaman 1500 tl lik tatil yaptigim icin kurun ve diger masraflarin beni etkilemedigi durum.
  • bir zaman yazmıştık bu konuyu. (bkz: euro'nun artmasını kimsenin siklememesi/@eternel)

ee yaz geliyor, euro'nun kaç tl olduğunun ziklenmesi sezonu açıldı.
  • pasaportu alabildiğin kadar uzun almalısın tavsiyem ile katıldığımdır.
  • turla gidildiği zaman fiyatların şişmesi normaldir. yabancı dil varsa en iyisi kendi başına gitmek. ucuz hostel, low fare uçuş bileti, (bkz: wizzair) (bkz: ryanair) tren bileti ile avrupada 10 günlük 3-5 ülke gezmeli bir tatil yeme içme, vize, pasaport hariç kişi başı 300€ edebilmektedir. hatta couchsurfing falan denerseniz bu fiyat yarı yarıya iner.

edit: giderken ülkelerin gümrük kriterleri dikkate alınarak evden yiyecek vs. götürülebilir. şanslıysanız check out sonrası valiz kontrolü yapılmazsa rahatlıkla her türlü yiyeceği geçirebilirsiniz bile. bu da tıkınma masraflarını makul seviyeye indirir.
  • 100 liralık benzinin 37.750 liraya gelmesi gibiymiş.

benzin : 100 tl
    araba (ortalama) : 35.000 tl
    yıllık vergisi (yaklaşık) : 1.200 tl
    kasko+sigorta: 1.450 tl

toplam : 37.750 tl

hayırlı olsun.
  • haklı bir serzeniştir. bir torba şeker geliri olan avrupalı bir insan 10 tane şeker'i tatil masraflarına ayırabilir keza sıklıkla bunu yapmaktadır. bir torba şeker geliri olan yurdum insanı tatil yapmak için 30 tane şeker ayırması gerekmektedir. olay şudur ki türk lirası tatil yapılacak bir para birimi değildir. 2 günlük londra seyahatim için 1000 tl harçlık almıştım yanıma, exchange 200 pound saydı elime. 2 yemek yedim 3 bira içtim bitti.