şükela:  tümü | bugün
 • futbolda potansiyel bir sahaya diziliş formasyonu. pek uygulanmıyor sanırım.
 • cm 4 de fenerbahce ye uyguladigim, tuncay, serhat ve ortega 3 lüsüyle 103 gol barajını gectigim atak agirlikli taktik. dikkat edilmesi gereken offside trap uygulanması ve defanstaki adamlarin hizli oyunculardan secilmis olmasidir.
 • 3 5 2 kadar basarili olmayan taktik.
 • mustafa denizli galatasaray da da uygulardi bunu. prekazi ve arif, semih ve ismaille ikili oynar kanatta. muhammet-ugur ortada, tanju santrafor. geri uclu erhan-cuneyt-yusuf, kalede de tomaso pantera simovic.
 • 3 sayısının bir arttırılıp bir azaltılmasıdır.
 • libero ve ilerdeki her tekli dizilişte olduğu gibi( 4 3 3, 4 5 1, 3 6 1) pivot forvetin önemli olduğu oyun şekli. burda merkez santrofor yandaki forvetlerin hem paslarını gole çevirecek hem de onlara uygun pozisyonlar açacaktır. yandaki forvetler birer kanat oyuncusu gibi çalışırlar. geçen sene ralf rangnick in schalke de çoğu zaman uyguladığı sistemdi. ortada ebbe sand yanlarda ailton ve asamoah ile 3 lü forvet oynarlardı.
 • sahada büyük harflerle w-m şeklini alan takımların oynadığı taktiktir.

  bolca yararı vardır; defansta yeterince adam vardır, orta saha fazla kalabalık değildir, ileride zaten çoğalmışsınızdır.

  ayrıca dizilişte hiç bir oynama yapmaksızın, hem kanatlardan hem de ortadan atak geliştirebilirsiniz.

  en çok yönlü diziliş bu olmasına rağmen 4-4-2 veya 3-5-2 gibi popüler olamamıştır.
 • bunu lâyıkıyla oynayabilmek için sağ kanada 10 sene önceki zanetti, sol kanada da 8 sene önceki zambrotta gerekir.
 • fenerbahçe'nin bugünkü konya maçına çıktığı dizilim.
  volkan
  kjaer-skrtel-hasan ali
  şener-josef-topal-koybasi
  lens-rvp-emenike
  bu kadroya en uygun sistem. haydi hayırlısı.
 • oyunu dominant pas oyunu şeklinde oynamak isteyen takımların rahatlıkla kullanabileceği futbol taktiği. özellikle guardiola sonrası günümüz futbolunda pas oyununu oynamaya çalışan ama futbolcuları üst düzey pas kalitesine sahip olmayan takımların ihtiyacı olan şey olabilir. şöyle ki oyunu rakip sahaya yıkıp pas yaparken çoğu zaman eğer teknik bir stoperiniz varsa 4'lü defanstaki ikinci stoper gereksizleşiyor ve orta saha oyuncularına fazladan pas yükü bindiriyor. takımınızda bu pas yükünü kaldırabilecek düzeyde orta sahalarınız yoksa da top kayıplarıyla rakip sahaya yerleşen takımınız 3.bölgeye geçemeden yenilen kontralarla karşı karşıya kalıyor. 3'lü defans aslında bakıldığı zaman 3 stoperli bir formasyon fakat zaten pas oyununda stoperleri bir eksiltmek isteyen bi takım 3'lü defansı 3 stoperle oynarsa rakip sahada yığılmayı yeterince etkili yapamaz. burdaki 3'ün en az biri mümkünse ikisi çizgi anlayışı olan bir defansif orta saha ya da defansif özellikleri ön planda olan bir bek olmalı ki takım pas yükünü defans hattına aktarabilsin. durağan oyunlarda 1.bölgeden 2.bölgeye paslı geçişleri stoperlerle yapabilmeyi sağlamak da formasyonun temel amacı. uygulanabileceği en iyi liglerden biri oyunun oldukça yavaş olduğu süper lig. ayrıca geçişleri iyi yapabilen premier lig takımları da kullanabilir. ama bu formasyonun en iyi işleyebileceği takımlar süper lig'in büyük takımları. çünkü genellikle 3 büyükler kapanan takımlarla oynuyorlar ve hücum şablonlarını genellikle durağan oyuna göre oluşturuyorlar. bu yüzden hantal 4'lü defans yerine kullanılabileceğini düşünüyorum. şu an fenerbahçe'deki bek sıkıntısına da bir çözüm getirebilir. üstelik fenerbahçe m.topal ve josef gibi stoperde oynatabileceği iki oyuncuya sahip. aynı şekilde galatasarayda da nigel de jong'un eklenebileceği bir 3-4-3 sağ bek arayışlarını da sonlandırabilir.