şükela:  tümü | bugün
 • bu da giovanni'nin deyimiyle:
  trio çinko due
 • kanat oyuncularının oldukça önemli oldugu arka 3 'lününü göbegindeki adamın libero olarakda görev yapabilecegi formasyon..almanya 90 dünya kupasında bu taktigi oldukça verimli bir şekilde kullanmıştır...
 • özellikle bugün (günün mana ve ehemmiyetine binayen) oynanan maçlarda kullanılan sistem.. takım dizilişi...
 • (bkz: catenaccio)
  kepaze sistem...4-4-2 karşısında daima kaybeden olacak olan garip diziliş...
 • bu mantalitenin diğer bir varyasyonu için (bkz: 3 4 3)
 • bazı yugoslavların üj-bej-ki şeklinde telafuz ettiği dizilim.
 • federal almanya ile ozdeslesmis sistem. mavi mavi ciciler giymis italyanlarin 4 4 2 sini her zaman doven, ofsayta dusurmekmis, yok cizgi halinde savunmaymis gibi politik oyunlarin olmadigi delikanli sistem; derken bir de baktik ki... aaa o da ne? almanya euro 2004 'te 4 4 2 oynamaz mi?
 • genelde elinde kalas gibi ama guclu ya da hizli stoperleri olan takimlarin uyguladigi sistemdir. defans oyunculari uc tanedir, 2 kazma ama iyi kesici stoper ve "bir teknik libero" seklinde ikiye ayrilmistir. stoperler sagda ve solda, libero ortadadir. libero kademelere girer, stoperlere gore daha sarkik oynar. ama oyun kurmak icin ileri de cikar. stoperler 4-4-2'ye kiyasla rakip forvetlere cok daha yakin oynar, cunku 4-4-2'nin aksine topu sektirirlerse arkalarinda toparlayacak bir libero vardir. esas olan rakip forvetleri cok yakin oynayarak bozmaktir. avantaji geride teknik bir oyun kurucuya imkan vermesi ve 4-4-2'de mevcut olmayan attacking midfielder'a olanak vermesidir (tabi 4-3-1-2 ile bu sorun cozulebilir ama bu sefer de kanat akini yapmak zorlasir). eger elinizde oyun kurma ozelligi olmayan topa bodoslama giren stoperler varsa bu sistem uygulanabilir.

  ote yandan sarkik libero ve adam adama savunma oynayan takimlarin oyuna hakim olmalari cok zordur. ozellikle rakibin fuleli forvetleri varsa capraz kosularla bu stoperleri birbirleriyle tokustururlar icabinda. ustelik sarkik liberoyla oynandigindan bu fuleli forvetler cok zor ofsayta duserler, bu da adamlara acaip bir hareket alani yaratir. oysa cizgi savunmali 4-4-2'de alani savunmak esastir ve hizli forvetleri ofsayta dusurmek daha kolaydir. bir baska handikap, kanatlarda dar ama cok uzun bir koridorda motor gibi ileri gidip gelmesi beklenen kanat adamlaridir. zamanla ortaya cikmistir ki o mesafeyi 10 sene ayni azimle gidip gelen hiz ve gucte insan olamaz. karsisinda 4-4-2 oynayan takimlar sag ve sol beklerini de cikartarak 3-5-2'nin bu kanat oyuncularini helak ederler.

  dunyada su anda pek uygulayicisi kalmamistir. neredeyse her takim dortlu ve cizgi defansla oynamaktadir.
 • karl heinz feldkamp zamaninda galatasarayin dizilisi olmustur. o zamanlarda besiktas in ingiliz tarzi 4 4 2 sine ustunluk saglayinca spor yazarlari hep bir agizdan efendim ortasahada daha cok olduklarindan oyunda ustunluk sagiliyorlar bu taktik superdir 4 4 2 sucks seklinde yorumlar yapmislardir. olaylar gelismis ve fatih terim zamaninda 4 4 2 tekrar populer olunca da bu yorumlari yapan spor yazarlari direk donmusler ve 3 5 2 kaka formasyon olmustur. simdilerde de bu cahiller ne zaman 3 5 2 oynayan bir takim gorseler eskide kalmis bunlar olmaz boyle sey diye ahkam kesmektedirler. 2002 dunya kupasini kazanan brezilyanin ya da 2004 avrupa milletler kupasini kazanan yunanistanin ya da 2002-2003 sezonunda puan rekoru kirarak sampiyon olan besiktas ya da 2002-2004 arasi firtina gibi esen genclerbirligi in nasil oynadigini bilmedikleri cok asikardir. fatih terim sonrasi "3 5 2 sucks" bir nevi hurafe haline gelmistir.
  aslinda 3 5 2 ya da 4 4 2 arasindaki secimde belirleyici olan sey temel olarak defansin ortasinda oynayan oyuncularin yapisi ve kanat oyuncularinin ne kadar kanat oyuncusu oldugudur.
  iyi sistem, kotu sistem yoktur. iyi takim, kotu takim vardir sayin seyirciler.
 • 4-4-2'yle olan çekişmesi gerçekten defanstaki 1 liberonun varlığına dayanmaktadır.. hiç ayrıntıya girmeden 3-5-2'nin zamanında çok tutulması dönemin 4'lü defanslarının geride çakılı oynamalarından dolayı(dönemin ingiliz 4'lü defansları buna güzel bir örnektir) en basit anlamıyla 2li forvetlere karşı 4 defansın fazla ve gereksiz gelmesi, burdaki bir oyuncunun orta saha mücadelesine katılarak oyunun hücum yönünde daha etkin olmayı sağlama amaçlıdır.. ki hakikaten öyle de olmuştur.. buna karşılık olarak da 4'lü defans teorisyenleri bekleri daha ileri sürerek onları da orta saha gibi kullanmayı amaçlayıp, 3'lü defanstaki liberoyu genel olarak ön libero ya da daha farklı bir şekilde orta sahaya monte ederek bir yeniliğe daha imza atmışlar, beklerin oyuna oldukça dahil olduğu 4'lü defanslar 3'lü defans optimizasyonlarına karşı genel bir üstünlük sağlamıştır..

  genel olarak mekanikleştirilmiş 4'lü defans kombinasyonlarının 3-5-2 ve türevlerine karşı çok daha üstün yapılar olduğunu düşünen bir insan olarak elbette 3'lü defansın çeşitli avantajlarını da görmezden gelecek değilim.. fakat şöyle bir saptama yapabilirim ki ne 4'lü defansla kazanılmış kupalar, ne de 3'lü defansla elde edilmiş spesifik başarılar bu sistemlerin birbirlerine karşı iyiliği ya da kötülüğü hakkında salt fikir verici düzeyde değildir..

  bu 4'lü defansta beklerin ileri sürülmesiyle ortaya çıkan yeni süreçte 3'lü defansçılar son 4-5 yılda liberoyu kaldırarak buna karşılık vermeye çalıştılar.. ki kısmen başarılı oldukları da söylenebilir.. çok az kullanılıyor fakat elde var olan çok yetenekli bekler eğer açık olarak da oynayabiliyor iseler 4lü defansta bunların önünü açıkla kapatarak veriminin düşmemesini isteyen hocalar bu bekleri açığa sürerek 3'lü defans uygulamasına geçiyorlar.. liberoyu takımdan atarak geride 3 adamdan oluşan bir çift tandem oluşturarak bu 3 oyuncunun arasını biraz açıyorlar.. böylece açıkların geriye dönememesi durumunda sağ ve sol stoperler çizgiye yakınlaştıkları için onların arkasına bakabiliyor, hem de kısmen maç içinde kaydırmalıya dönerek sol ve sağdan ikinci hücumcu olarak bindirmeler yapabiliyorlar.. fabio capello'nun serie a şampiyonu roması vincent candela ve cafu'yla, luis felipe scolari'nin 2002 dünya şampiyonu brezilyasıysa roberto carlos ve yine cafu'yla(hmmm) bunu son derece güzel bir şekilde yerine getirdiler.. 4'lü defans optimizasyonlarına cevap olabilecek bu çift tandemli sistemlerin geliştirilerek devam etmesini umuyorum fakat oldukça spesifik durumlarda kullanılan sistemler olarak görünüyorlar şu an..

  3-5-2 türevleri hala modern ve mekanikleştirilmiş 4'lü defanslara karşı ezik, çaresiz.. 3'lü defans kullanan takım bir finalde 4'lü defansı hacamat edip kupayı alamaz mı? elbette alır, sonuçta futbol bu.. ama son değişimleriyle beraber önemli aşamalar kaydetmiş halleri arasında bile futbolun temelini uygulamak açısından hala önemli farklar görünen bu 2 sistem arasında 3-5-2 oldukça geride, hızla revize edilmesi ve 4'lü defans sistemlerinin yanına yaklaştırılması gerektiği çok açık bir şekilde ortada..