şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bildiimiz walkman(vs..) için kullanılan kullaklığın(vs..) erkek ucu..
  • pek bilinmese de trs sistemi olarak adlandirilir. 2.5mm, 6.3mm (1/4" diye de gecer) varyasyonlari da vardir.
  • üreticilerin cep telefonlarında kullanmama sebebi götlükten ziyade ekstra maliyetten kaçınmaktır zira telefonun boyutunu büyütmeden o koca jack için yer açmak büyük bir maliyettir. tüm giriş çıkışları tek bir minik portta toplayıp, bu portun içinde de minik minik pinlerden yararlanmak zaten daha da ufaltılsın diye milyonluk ar-ge yatırımı yapan üreticiler için epey bir yer tasarrufu sağlar.
    esas o porta takılan 3.5 adaptörünü fahiş fiyatlarla satmak bir de üstüne üstlük içine çip koyup başkalarının aynı adaptörden yapamamasını sağlamak; götlük budur.
  • jack bauerden gelmektedir ismi. çok çeşitli unsurlardan ses almak ve ses çıkarmakta kullanılan bu nesne konuşmayı bilen bilmeyen herkesi konuşturup bağırtabilen jack bauer'den esinlenilmiştir. 3.5luk jack diye de anılan bu aparattaki , 3.5 ön ekiyle üçbuçuk atmak deyiminin nasıl uyumlu olduğuna bakar mısınız? bunun bir büyük modeli de halk arasında çivi jack diye geçer ki aslı çivici jack'tan gelir.
  • (bkz: big jack)
  • 2'ye bölünmüşü mono stereo ground'tan oluşan 3 parça, 3'e bölünmüşü mono stereo ground artı mikrofondan oluşan 4 parçalı kulaklık vs. girişi.

ground dediğimiz bildiğimiz topraklama mono yersiz yönsüz tek kulakmışcasına, stereo da 2 kulaklı duymayı sağlayan etken madde. altın olanı yeğdir.
  • ses girişi veya çıkışı olan hemen hemen her aletin üzerinde bulunan arabirim.

tanımı yaptıysak asıl merak ettiğim şey bunların nasıl temizleneceğidir. arabada var bundan, cızırtı yapıyor. muhtemelen üzerindeki korozyondan. wd40 ve kontakt sprey arasında kaldım. hangisini sıkayım içine?

aylar sonra gelen edit: kontakt spreyin pahalı olmasından dolayı wd-40 sıktım. cızırtı falan kalmadı.
  • çok yoğun kullandığım telefonum ile kulaklıkla müzik dinleme işlemi eziyete dönüştü. 3.5mm girişine kulaklığı takıyorum ses yok. takıyorum ses yok. en sonunda dedim ki sikerler hemen bluetooth teknolojisine geçtim. yıl olmuş 2016 sonları. hala 3.5mm ne amk. önemli olan işlevi dedim. neyse işte...
    dün de bluetooh kulaklıklar siki tuttu...

kaldık mı 3.5mm'ye... ulan bu ne dedim aldım elime bir ışık baktım delikten aşağı aşağısı bildiğin kıllı göbek deliğine dönmüş...
    haliyle kulaklık oturmuyor.
    buldum bi kablo ucunu, cımbızı 3.5mm girişini zamanında örgü şişiyle kulağını kaşıyan çocuk bakıcıları gibi umarsızca karıştırıyorum.

ulan yıllarca cepte taşımaktan bir yumak çıktı. yemin ediyorum filmlerde vurulan kahramandan çıkarılan kurşunların atıldığı kaba atar gibi attım köşeye...

kısacası çok kullandığınız ve cepte taşıdığınız telefonunuzun ses kısmındaki sorunlar sadece temassızlık değil böyle bir şey de olabilir.
    zira sony ericsson w810'dan beri 10 yıldır cepten telefon dinliyorum ve bu ilk defa başıma geldi. muhtemelen telefon büyükse cebi gerip içine fiberleri topluyor...

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
  • laptopla harici hoparlör kullanırkan, bilgisayara giren ucu sürekli el altında olduğu için bir süre sonra siki tutup temassızlık yapan, 2 hoparlördende ses almak için kabloyu kıvırarak şekilden şekile sokturan giriştir.

2 kez yeni erkek uç lehimlememe rağmen gene temassızlık yapınac, çözüme tersten gideyim diyip, gidip bir dişi 3.5 mm jack, bir de iki ucu da 3.5 mm erkek uç olan aux kablo aldım. hoparlörün içini açıp, normalde bilgisayara giden kabloyu dişi jack ile birleştirip, hoparlörün kenarına açtığım delikten dışarı çıkardım. orası artık hiç hareket etmiyor.

şimdi bilgisayar ve hoparlör arasında aux kabloyu takıp keyfime bakıyorum. bu kablo da bozulursa at, yenisini al. zaten aux kablo 3-5 lira bir şey.

herkese tavsiye ederim.