şükela:  tümü | bugün
  • nereye kaybolduklarını bilemediğim, birçok kişinin sağlam bedduasını almış, kulakları sağlam çınlayan tiplerdir.

kimse yanlış anlamasın. ekonominin iyiye gittiğini falan söylemiyoruz. kötüye de gidiyordur. ama dolar kurunun, borsanın ülkede ekonomiden bağımsız, ve müdahale edildiğini söyledik. yemediğimiz küfür kalmadı.

bu işleri takip ettiğimden beri, yaklaşık 20 yıldır böyledir. etrafta kendini zeki zannedip, internet sitesi takip edip yatırım yapın diyen tipleri gördün mü kaçacaksın. salak oldukları gibi, insanları da sürüklüyorlar. sonra bu işler böyle olmaz dediğimizde utanmadan küfür ediyorlardı.

şimdi ne olur? dolar düşmeye başladı, daha fazla kaybetmemek için 3.88den alan tipler satmaya başlarsa dolar yükselir. çünkü bu tavsiye verenler, ve küçük yatırımcı her zaman sikilir.bu bir konun olmuş artık.

rakamlara baktım, yok trump şöyle, yok referandum geliyor, tarım üretimimiz düştüyle olmuyor bu işler. müdahale ediliyor.

yatırım tavsiyesidir: daha önce de söylediğim gibi. çok çalışıp, az harcayarak para biriktirmek en doğrusu. dolar kurundan para kazandığını söyleyenler yalan söylüyor. dünyada bu işte para kazananlar vardır, ama ilk paralarını böyle kazanmamışlardır.

edit: okuduğun anlamayanlar mevcut. bişey demiyoruz. geri zekalı dış güçleri kastettiğimi sanmış. devlet müdahale ediyor. devlet. dış güçler ayrıca müdahale eder mi bilmem.

edit2: insanlar sanırım yazılanları okumuyor. başlık hoşuna gitmeyince de çıldırıyor. burda, doları 2.90dan alana değil, 3.50den alana değil hatta 3.88'den alana bile bir laf edilmemiştir. 3.88'den alın diye tavsiye veren en hafif tabirle saftriklere laf edilmiştir. 3.88'den alın tavsiyeni zaten milyon doları olan tipler okumuyor. garibanı kazıkladın. başka bişey değil. 3.88'den aldıysan, dolar 3.90 veya 4.0 olursa yıl sonu yine zarardasın. bir de, bahsedilen, gelirinin bir kısmını dolara yatıranlar değil, dolar artacak diye elindeki tüm parayı dolara yatıranlar.
  • ne yazık ki bu zamana kadar uzun vadede yanılmamışlardır. kaynak mı?

grafik amk

mesela deyin ki bana 2016'daki dalgalanma gibi bir dalgalanma olup gerisingeri yükselme yaşanmayacak?

yada deyin ki yarın ülkedeki üst düzey herhangi birisi bir açıklama yapmayacak ve dolar yine fırlamayacak?

var mı bunun garantisi tosunum? yok.

işte buna political instability diyor yabancılar. hakkında yazıyorlar çiziyorlar, teoriler üretiyorlar, felsefe kasıyorlar... onlar felsefe kasıyor da dolar'ın etkisi dönüp bizi kasıyor.

peki aynı anda bist'in düşüp, dolar index'inin artıp, doların düşmesini nasıl açıklayabilirsiniz?

açıklayamazsınız.

not: yatırım tavsiyesi değil çünkü ekonomist değilim. ekonomiden az biraz anlıyorum çünkü beynim var.
  • dolar iki düşünce ortaya çıkan yazar sıçmığıdır. be mal, 3.95'i gören dolar bir daha oraya dönmeyecek mi sanırsın. bu kadar mı malsın? nerede yaşıyorsun amk?
  • bundan bir kaç ay öncesinde, dolar 2.9 civarı falan tabi o zamanlar, varımı yoğumu dolara yatırdığımda, "bu seviyeden dolar alınır mı amk?" diyen gerizekalılardan daha zeki olduklarına adım gibi eminim.
  • 10000 euro bozdurdum 4.1 liradan şimdi alıp nisanda tekrar bozacağım.

benimkisi keyif, keyif alıyorum sadece

sızlanın troller sata sata biteremediniz ülkenin kaynaklarını
  • herhalde yanlış okuyanlar olmuş.

dolar yükselmeyecek diyen yok.

dolar sizin gibi 3.88den alan ufak tefek yatırımcı panikleyip, dolarını satmaya başladığında yükselecek. her gün dolar kurunu takip etmekten stresi kaldıramadığınızda ve sattığınızda, dolar da yükselecek.

not: 2 küsürdan aldığım doları, 3.88den alım yapanları görünce sattım. belki yarın bi daha alırım.
  • birkac ay sonra ilk entry'si olmayan baslik haline gelecek troll basligi.