şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her sene 3-9 kasım tarihlerinde organ bağışı haftası gerçekleştiriliyor. amaç insanların bilinçlenmesi ve organ bağışının daha fazla katılımla topluma enjekte edilmesi.
  bugün genç bir kardeşimizin daha kalp nakli olacağını ailesiyle birlikte öğrendim. henüz 26 yaşında ve artık hayatta daha uzun süre kalabilmek için kalp ihtiyacı bulunuyor.

  organlarınız sizinle birlikte toprağa giriyor ve başka bir insanın hayatını kurtarmak yerine toprakta yok oluyor.
  başka bir insanın hayatını kurtarmak düşüncesi sizde ne kadar etki yaratıyor bilmiyorum, bende etkisi yüksek.
  hayat kurtarmak bir insanı düştüğü yerden çekip almak, ona engel olmak, kaza önlemek gibi tanımlarla kısıtlı değildir.
  organ bağışı hiç tanımadığınız insan veya insanların hayatını kurtarmaktır.
  ailelerini ve sevdiklerini mutlu etmektir.

  organ bağışı işin içerisinde ticari bir durum olmadığı sürece caizdir.
  hayat kurtarmak, üstelik bunu öldüğünüz an gerçekleştirmek hayata bırakacağınız en büyük mirastır.
  organ bağışı caiz mi sorunsalı için zamanında tuğra bebek için açtığım başlıktan detayları alabilirsiniz.

  26 yaşında pırıl pırıl bir genç kalp bekliyor. adını bilmediğimiz çok sayıda insan çeşitli organlarla hayata tutunmayı bekliyor.
  lütfen bu konuda duyarlı olun, bağışçı olun ve olunmasına destek olun.
 • organ bağışının önemini duyurmak için gündemde tutulması gereken, her yıl 3-9 kasım arasında vurgulanan haftadır. (bkz: organ bagisi kampanyasi)

  insanlar her ne şekilde ölmüş ve cesedi zarar görmüş olursa olsun allah'ın ahirette onları yeniden tam olarak yaratabilecek güçte olduğu, organ bağışlayarak insanların hayatlarını kurtarmanın kazanabileceğimiz en büyük sevaplardan biri olduğu her ortamda anlatılmalıdır. örneğin bugünkü cuma hutbesinde anlatılabilirdi ama anlatılmadı.

  türkiye'de şu anda 25 bine yakın organ nakli bekleyen hasta var _ _ ama halkımızın yeterince bilinçli olmaması nedeniyle organ bulunamıyor ve çoğu ölüyor.

  fransa, ispanya, belçika, avusturya vb ülkelerde ise aileler itiraz etmediği sürece her hasta organ nakli vericisi kabul ediliyor. türkiye'de de böyle bir çözüm üretilebilir veya en azından vergi indirimi vb çeşitli faydalar sunularak bağışçı sayısı arttırılabilir.

  enabiz.gov.tr adresine edevlet şifreniz ile girin. birçok sağlık işlemi için işinize yarayacak bir site. eğer istiyorsanız organlarınızı bağışladığınızı da sisteme belirtebiliyorsunuz.
 • tıbbi olarak öldüğünüz kesşnleştikten sonra önünüzde iki seçenek kalıyor. ya organ bağışlayıp bir insana hayat olacaksınız ya da bağışlamayıp çayır çimene. bir gün ihtiyacı olan tarafta olmak da var haberiniz olsun.
 • 9 kasım 2018
  cuma hutbesinin konusu