*

şükela:  tümü | bugün
 • 2015 yılında p.v.s.k madde 4/a'ya yapılan eklemeyle, polis acil durumlarda mülki amirin görevlendireceği kolluk amirinin izniyle araç ya da üst araması yapabiliyor ve izni veren amir 24 saat içinde hakim kararı almak zorunda kalıyordu.

  03.08.2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanan aym kararı ile polis artık sadece hakim kararı ile arama yapabilecek, yani kolluk amiri bu tarz bir karar veremeyecek. karar anayasa dikkate alınırsa uygundur, peki türkiye gerçeklerine uygun mudur acaba? sokakta o kadar ruhsatsız silah ve uyuşturucu madde varken bu karar mücadeleyi zorlaştırmaktan öte ne işe yarayacak?

  edit: kaynak

  edit2: sınırdan topluca sokulan uyuşturucu ve silahlar polisin engelleyeceği bir konu değildir. polis bir kolluk kuvvetidir ve ülke içi asayişi sağlamakla görevlidir.
 • şuradan görülebilir.

  ruhsatsız silah ve uyuşturucunun ülkeye toplu halde giriş çıkışını ve üretimini engellersen sokakta kimseyi aramak zorunda kalmazsın. suçla özgürlükleri kısıtlayarak savaşılamayacağını hala anlamadınız.
 • 6 ay sonra yürürlüğe girecektir. burayı okuyup polis beni arayamaz yea diye gaza gelmeyin. türkiye’de yaşadığınızı unutmayın.
 • kısaca da siyasi irade tanınan 6 aylık süre içerisinde daha hukuki zemine çekilmiş hali ile yeni bir düzenleme yapacaktır. tamamı ile hukuki zemine çekilmesi şimdilik çok mümkün görünmüyor.