şükela:  tümü | bugün
  • bildiğim kadarıyla enflasyon açıklanacak o gün. tahminler en az 16 olacağı yönünde. ama ondan önce 2 ağustos akşamı amerika başkan yardımcısı pence abd'de canlı yayına çıkacak ve türkiye ile herhangi olumsuz bir şey ya da yeni bir yaptırım imasında falan bulunursa oyy oyy diyorum. al-sattan 3-5 lira kazanacağım diye eldeki dolardan olmayın bence. tahmin 5'in altına düşmez. ulan hep yazmak istemiştim tabii ki ytd. *
  • abd'nin yaptırım kararı sonrası altının gramını 200'e çıkaracak kurdur.
  • 5.15-5.35 arasi gezinecek kurdur. (bkz: kaynak götüm)

8:47 edit: 5.11 gordu. daha saat erken..
  • buralar kopuklenir.

istikrar editi: evet bugun pek kopurmedi. hatta 5,08'e cakildi. 5,09 iken ortaligi birbirine katanlar goruyorum ki bugun bir sessizlestiler. alim firsati olarak mi degerlendiriyorsunuz napiyorsunuz keratalar? kopugunden az koydurun.
  • temmuz enflasyon rakamını görünce şahlanacak kur.
    mb başkanı gaz alayım diye yıl sonu tahminini 13'e revize etti ama nafile.
  • enflasyon verisi ve inatlaşma yüzünden 5,20'yi göreceğini düşündüğüm kurdur. ytd.
  • daha yükselmeyeceği kesin ama 5'in altına inmeyeceği de kesin. 5.05 diyorum. 1 ay sonrası ise 5.30 ile rekorunu tazeler.
  • her sey yalan bu gercek.
  • eskiden olsa komik geliyordu ama artık bu tarz başlıkların hemen hergün açılması hatta başlık parsellenmesi işin esprisini kaçırmaya başladı bence.açmayın demiyorum ama ne bileyim haftalık ya da aylık falan açın şu başlıkları.
    tanım: gereksiz kur başlıklarından bi başkası.
  • 5.05 di en son baktığımda şu an kur. 5 lira barajı merkez' in büyük çabasına / inanılmaz kar satışına rağmen yıkıldı. üstelik barajı yıkan siyasi bir neden oldu. günümüzde yeryüzünde ak sevdalıların bayıldığı rusya , ikide bi önümüze alternatif süper güç çin , perol zengini körfez ülkeleri dahil abd ile inatlaşıp bu işten zararlı çıkmamış tek bi devlet yok. hele ki sıfatına tükürdüğüm trump iktidarında.

ekonomik durumu fecaat . ama şu an bunun bile bi anlamı yok. yakın sürede ilk ve en önemli sorun abd ile işleri yoluna koymak. dünkü sözde yaptırımlar açık bi uyarı ydı. bunların bi tık üstü bi yaptırım sadece kurda ani yükselişleri değil halihazirda ülkedeki yabancı yatırımcı ve bu ülkede iş yapmayı / yatırım yapmayı planlayan yabancıların kafasında kocaman bi acaba sorusunu da getirir.

mustafa kemal atatürk ün cumhuriyeti 100 yaşına gelmeyi üstünde kurulduğu doğu batı ekseni nde kurduğu hassas denge ye borçludur.

o denge zaman zaman bi süper güce yaklaşırken diğerinden uzaklaşmamak zaman zaman bi gücü başka bir güçle dengelemek zaman zaman ab örneğindeki gibi yeni oluşan bir güce katılımı sağlamaya çalışmakla sağlanmıştır.

o denge hayati önemde. kahrolsun amerika tarihin tozlu sayfalarında kalmış bi motto o sloganın atıldığı ülkelerle birlikte.

global dünyada kahrolsun la yerli ve milli f 35 yaparız gibi popülist ve içi boş söylemlerle , " abd de kimmiş bize ne yapabilir ki " gibi boş atarlarla iş yürümez.

yürütmeye kalkarsanız yolun sonuna dair bi önizleme için venezuela ya bakabilirsiniz.

sözün özü : 03 ağustos yada 9 ağustos. yakın dönemde dolar kuru için esas belirleyici abd ile inatlaşma veya uzlaşma yolunda atılacak adımlardır. bu sürede kurda anlamlı bir düşüş yaşanmaz ama atılacak adımlara göre ani yükselişler olası.

ps: ytd