• bu dunyada iki seye care yok derler
    olmuse ve olmusa.

ve artik ucuncu bir sey daha var

usd/try kuru.

1973 yilinin abd hazine bakani john connoly'nin muthis bir sozu vardir , " dolar bizim paramiz ama sizin sorununuz" diye o yuzden bos yere analiz,veri,formasyon kasmaya gerek yok,kafanizi da yormayin artik (cunku bakiniz yukarisi ) hastalik her yere yayilmis , son gunler gibi bakin , hic dusunmeyin. cunku sorun buyuk , soruna da artik care yok , adami cikarin abi hastaneden , son gunlerini iyi gecirsin , evinde olsun.
  • fren boşalmıştır. el freninin tutmadığını göreli de çok oldu.

bundan sonra doların gerilemesi freni patlakken hızlanan aracın duvara sürtmesi ile oluşan hız yavaşlaması gibi olur ancak. kaçış rampasını ise 24 haziran'da geçtik. (ytd)
  • 5.05 di en son baktığımda şu an kur. 5 lira barajı merkez' in büyük çabasına / inanılmaz kar satışına rağmen yıkıldı. üstelik barajı yıkan siyasi bir neden oldu. günümüzde yeryüzünde ak sevdalıların bayıldığı rusya , ikide bi önümüze alternatif süper güç çin , perol zengini körfez ülkeleri dahil abd ile inatlaşıp bu işten zararlı çıkmamış tek bi devlet yok. hele ki sıfatına tükürdüğüm trump iktidarında.

ekonomik durumu fecaat . ama şu an bunun bile bi anlamı yok. yakın sürede ilk ve en önemli sorun abd ile işleri yoluna koymak. dünkü sözde yaptırımlar açık bi uyarı ydı. bunların bi tık üstü bi yaptırım sadece kurda ani yükselişleri değil halihazirda ülkedeki yabancı yatırımcı ve bu ülkede iş yapmayı / yatırım yapmayı planlayan yabancıların kafasında kocaman bi acaba sorusunu da getirir.

mustafa kemal atatürk ün cumhuriyeti 100 yaşına gelmeyi üstünde kurulduğu doğu batı ekseni nde kurduğu hassas denge ye borçludur.

o denge zaman zaman bi süper güce yaklaşırken diğerinden uzaklaşmamak zaman zaman bi gücü başka bir güçle dengelemek zaman zaman ab örneğindeki gibi yeni oluşan bir güce katılımı sağlamaya çalışmakla sağlanmıştır.

o denge hayati önemde. kahrolsun amerika tarihin tozlu sayfalarında kalmış bi motto o sloganın atıldığı ülkelerle birlikte.

global dünyada kahrolsun la yerli ve milli f 35 yaparız gibi popülist ve içi boş söylemlerle , " abd de kimmiş bize ne yapabilir ki " gibi boş atarlarla iş yürümez.

yürütmeye kalkarsanız yolun sonuna dair bi önizleme için venezuela ya bakabilirsiniz.

sözün özü : 03 ağustos yada 9 ağustos. yakın dönemde dolar kuru için esas belirleyici abd ile inatlaşma veya uzlaşma yolunda atılacak adımlardır. bu sürede kurda anlamlı bir düşüş yaşanmaz ama atılacak adımlara göre ani yükselişler olası.

ps: ytd
  • cari açığını azaltmaya çalışan amerikanın ithalatında türkiyenin payı binde 6, ama türkiyenin ihracatında abdnin payı %5. bu zıtlaşmadan kimin zararlı çıkacağını çakan yatırımcının şahlandırdığı kurdur.
  • buralar kopuklenir.

istikrar editi: evet bugun pek kopurmedi. hatta 5,08'e cakildi. 5,09 iken ortaligi birbirine katanlar goruyorum ki bugun bir sessizlestiler. alim firsati olarak mi degerlendiriyorsunuz napiyorsunuz keratalar? kopugunden az koydurun.
  • #79081655 manisinden sonra yine bir mani ile karşınızdayım.

24 haziran gecesi ne güzel de koydular!
    baştakiler de halkı ne güzel soydular
    bakan damat topladı ekonomoyi çok seri
    az kaldı millet açlıktan kalacak bir kemik bir deri
    daha geçen demişlerdi köpüktür 4,30'un üstü
    az biraz dalga geçtik tayyo bize küstü
    hani hayatta dolar olmazdı beş
    noldu lan yobaz gebeş?!?!
    ameriga ,fetö, rusya krizi vardı şimdi de rahip
    belli oldu bunlar kaçacaklar ülkeyi sikip
    bunlar hep kıssadan hisse
    biz hakkettik abiler ablalar , az kalır bunlar bizi ne kadar sikse!
  • moralim bozuk sözlük. düşecek diye 4,87' den sattık. 4,93 oldu. düşer yarın, düşükten alırız dedik. 5,09 oldu. şimdi izliyoruz kendisini.
    alsam düşüyor, satsam yükseliyor namıssız.
  • son 6 yildir surekli dogrusal olarak atran kur, neyi garibinize gidiyor, ne rahibi ne amerikasi, ekonomi cokmus durumda, satacak birsey yok ama borc yuksek. tahminimce maas odemek icin para da basiyorlar, sonuc bu...
  • pompeo ile yapılan görüşmeden şu an için olumlu bir adım çıkacağını düşünmüyorum. dün berat albayrak tarafından yapılan 'yaptırım olsa bile etkisi sınırlı olur' açıklaması da bunu gösterir nitelikteydi.

enflasyon beklentisini revize eden merkez bankası bana göre iyimser bir tahminde bulunmuştur. beklenenden yüksek olmasa bile kur üzerinde etkisi olacaktır, yüksek çıkarsa varın siz düşünün.

açıklanacak 100 günlük planın herhangi bir etkisi bana göre olmayacaktır. hükümet güvenilirliğini çoktan kaybetti. ben hiçbir yatırımcının buna güvenip iş yapacağını sanmıyorum. hele amerika ile olan durum ortadayken.

abd tarım dışı istihdam raporu sonucu küreselde doların gücünü koruyacağını düşünüyorum.
  • artık o kadar saldım ki ülkemizi o kadar bir sike derman olmaz ki, bir bankacı olarak şuan beni ilgilendiren dolar kuru değil (bkz: henry onyekuru) .
hesabın var mı? giriş yap