şükela:  tümü | bugün
  • aklıma durgunluk veren bu kadar da olmaz dedirten rezillikler silsilesi. aslında olay daha önce yaşanıyor, başlığı farklı bir formatta açmıştım tutmamış. illa bu şekilde açmamız gerekiyor herhalde ilgi çekmesi için. her neyse konuya geçelim.

öncelikle finansbank'a ait kredi kartımdan mart ayında internet üzerinden harcama yapılmış. neredeyse hiç kullanmadığım bir kart olduğu için yaklaşık 25-30 gün sonra fark ettim ve derhal bankayı arayarak kartı kapattırıp harcama itiraz kaydı oluşturdum. kaydın işleme alınması için form doldurup merkeze fakslamam istendi. gönderilen formları doldurdum, finansbank şubesine giderek ilgili birime verdim ve faksladı. yani en azından ben faksladığını sanıyordum. çıkışta müşteri hizmetlerini aradım ve durumu bildirdim. formun ellerine ulaşmadığını belirtip, şubeden faksladıysanız sorun yok elimize ulaşır dediler. konu kapandı.

birkaç gün sonra telefonuma sms geldi ve formu fakslamadığım için harcama itirazının işleme alınmadığı belirtildi. yeniden aradım müşteri hizmetlerini. tekrar fakslamam gerektiği söylendi. aynı şubeye geri gittim ve durumu anlattım. orada çalışan görevli ben fakslamıştım ya falan diye bir şeyler söyledi ancak yeniden fakslayalım diyerek formu dosyadan çıkarıp yeniden fakslamak üzere üst kata çıktı ve siz gidebilirsiniz dedi.

daha sonra müşteri hizmetlerini aradım ve yine aynı cevap "bize form ulaşmadı ama faksladıysa birkaç saat içinde gelir tekrar arayın" dediler. ertesi gün aradığımdaysa faksın ulaştığı belirtildi müşteri temsilcisi tarafından ve bununla birlikte ödemem gereken(!) minimum asgari tutarı ödemediğimi bildirip benden ödeme sözü istedi. ben de böyle bir işlem yapmayacağımı bildirdim. ödeme sözü vermem konusunda ısrar etti ancak kabul etmedim.

aradan ne kadar gün geçti hatırlamıyorum ancak finansbank beni arıyordu. telefonu açtım ve müşteri temsilcisi bana, harcama itirazımın bulunduğunu ancak hala itiraz formunu merkeze göndermediğim için işlemin değerlendirmeye alınmadığını, bu durumun benim için önemli olabileceğini söyleyerek bu yüzden aradığını belirtti.

çıldırmama ramak kaldı artık ve formu çıkartıp yeniden doldurup bir kırtasiyeden kendim faksladım ve nihayet formun ulaştığına dair sms ile bilgilendirme aldım. nihayet harcama itiraz işlemi "resmi" olarak başlamış bulundu. bilindiği üzere yaklaşık 45 gün sürüyor itiraz işlemi ve ben ilk itirazımdan tam bir ay sonra işleme aldırabildim bu itirazı. tertemiz 30+45 günlük bir kaybım olacaktı. zaten harcamaları da geç fark ettiğim için 1 ay da o şekilde kaynadı. tabi bu sırada gecikmeye düştüm. harcanan miktar da benim için yüksek bir meblağ olduğu için ödeme yapmadım (bu süreçte enpara hesabımdaki 255 tl otomatik olarak çekildi ve borçtan düşüldü)

normalde banka, müşterinin gecikmeye düşmemesi ve karta faiz işlememesi için itiraz sonuçlanana kadar boçları silebilecekken, finansbank borcumu silmemeyi tercih etti. gecikmeye düştüm, faiz işledi, kredi notum yerlere düştü üstüne üstlük finansbank avukatlık bürosu tarafından aranarak hakkımda icra işlemlerinin başlatılacağı belirtildi. ben de itiraz durumunu belirterek süreci ertelettim.

nihayet 18 haziran'da harcama itirazım olumlu sonuçlandı ve ilgili tutarların karta aktarıldığını veya aktarılacağını belirten bir sms aldım, mesele benim için kapandı ve bankadan 255 tl alacaklı duruma düştüm. ancak o da nesi? 1 hafta sonra yine avukatlık bürosundan arandım ve icra işlemlerinin başlatılacağına dair taciz edildim. yine sakin bir şekilde durumu belirttim, itirazımın olumlu sonuçlandığını ve böyle bir şey yapamayacaklarını belirttim. müşteri hizmetlerine bağladılar. müşteri hizmetlerine durumu belirttim, klasik robotik cevaplar verdi ve çözemeyeceğini anlayınca yanılmıyorsam şikayet birimine aktardılar. itiraz sürecindeki aramalarımda ilk kez bu birime aktarıldım ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki müşteri hizmetlerindeki diğer çalışanlardan çok daha çözüm odaklı bir konuşma gerçekleşti. durumu yine özetledim. aynı durumu özetlemekten artık midem bulanır hale geldi bu arada. orada çalışan yetkili ise borçların itiraz sürecinde silinmesi lazımdı tedbiren dedi hahahahaha. böyle bir şey olmadığı gibi üstüne avukatlık bürosu tarafından taciz edildiğimi belirttim. acil olarak güncelliyorum durumunuzu, en kısa sürede sonuçlanacak dedi. gerçekten de öyle oldu ve ertesi gün tutarların iade edildiğine dair sms aldım. bu arada kart elimde fiziki bir şekilde bulunmadığı için ekstreyi de görüntüleyemiyordum. hesap kesim tarihinde mailime ekstrenin gönderilmesini bekliyordum.

geçtiğimiz günlerde ekstre gelmiş o da nesi? bankadan sadece 150 tl alacaklıyım. geriye kalan 105 tl nereye gitmiş? evet evet, bana ait olmayan borcun faizlerine gitmiş. bankayı aradım ve durumu açıkladım. bankadaki çalışan bana pişkin pişkin diyor ki "evet öyle olabilir ancak sizin borcunuzu yine de ödemeniz gerekiyorduuu" yani dedim olmayan borcun faizine çökecek banka? ayrıca borcun asgarisini ödesem dahi alışveriş faizi yine işlenecekti dedim. şimdi itiraz mı ediyorsunuz diyor bana. yok ebesinin amını ediyorum. evet faizlerin tamamına itiraz ediyorum dedim. inatla bana alışveriş faizine mi gecikme faizine mi diyor. tamamına itiraz ediyorum hiçbir şekilde faizden işlenen borçları kabul etmiyorum dedim. şikayet birimine aktaracağını söyledi. oradaki görevliyi durumu anlattım şikayetimi kayda aldı ve geri dönüş yapılacağını söyledi. aradan 2-3 gün geçti ancak dönüş yapılmadı. bugün internet üzerinden kendim kayıt oluşturdum ve daha sonra müşteri hizmetlerini aradım. kayıt oluşturduğumu vs. belirttim temsilciye. bana demesin mi kaydı zaten bugün oluşturmuşsunuz diye. ee dedim birkaç gün önce telefondan da kayıt oluşturdum ben. yok diyor sadece bu kayıt gözüküyor dedi ve 2 iş günü içinde geri dönüş yapılacağını belirtti. şunları anlatacaktım burada ama sürekli olarak üşeniyordum, ha çözülür ha çözülecek gerek yok bu kadar yazmaya diye ama nihayet çileden çıkarttı allah'ın belası banka.

siz siz olun bu bankadan uzak durun. itirazınız olumlu sonuçlanır, tutarlar iade edilmez üstüne rezil bir şekilde avukatlık bürosu tarafından icra işlemlerinin başlatılmasıyla tehdit edilirsiniz. haklıyken haksız duruma sürüklemeye çalışırlar insanları.

edit: girilen entry üzerine ekşi sözlükteki qnb finansbank kurumsal hesabı benimle iletişime geçip, faiz konusu ile ilgili yeni bir kayıt oluşturdu ve ertesi gün problem çözüldü, alınan faizler iade edildi. keşke zamanında şu rezillikleri yaşamadan önce peşin peşin şöyle bir entry girseymişim de bunları yaşamasaymışım. düşünebiliyor musunuz itirazım olumlu sonuçlanıyor ama bankanın ihmali yüzünden ilgili tutarlar karta iade edilmediği için banka avukatları arayıp icra takibi başlatacağız diyorlar size. hala aklıma geldikçe gülüyorum. her neyse, benimle buradan iletişime geçip, problemimi kısa sürede çözen çalışana da teşekkürlerimi iletiyorum.
  • benzer bir olayı ben yaşadım. bir internet sitesinden yaptığım alışveriş sonrası şifrem hacklenmiş ve sabah o siteye kayıtlı kartıma ait bankadan ve siteden bir sürü mesajla uyandım. iki cep telefonu bir televizyon alınmış görünüyordu, adam adres filan da girmiş bir güzel.

benim şansım banka hemen kartı iptal etmişti, ilgili site de hesabımı. zira ben derin uykulardayken yapılan bu alışverişlerin normal olmadığını anlayacak kapasitedelermiş çok şükür.

sonuç, ertesi gün savcılığa suç duyurusunda bulunma, bir hafta içinde kartıma ilgili tutarların iadesi...

finansbank da aslında bazı uygulamaları sektörde görece kolay olan bir bankadır. ama badime ayıp etmişler, yazdım deftere...