2 entry daha
  • elim bir hadise ve muhtemelen politik bir cinayet.

öncelikle belarus'un son hali hakkında sizi aşağıdaki iki giriye davet ediyorum.

(bkz: aleksander lukaşenko/@ncpzbsn)
    (bkz: raman prataseviç/@ncpzbsn)

altıncı dönemini yaşamakta olan ve artık bir diktatör olarak betimlenmesinde hiçbir beis görmediğim lukaşenko'nun hakikaten koltuğa tutunmak için son çırpınışlarına şahit olmaktayız. avrupa'nın kuzeyinde küçük bir ülke olduğundan ve bizim ilgi ve etki alanımızdan tamamen dışarıda kaldığı için çok farkında değiliz, lâkin son dönemlerin uzak ara en şiddetli ve en otoriter liderlerinden birisiyle karşı karşıyayız.

ne var ki lukaşenko da artık kağıttan bir kaplandan ötesi olmadığının farkına varmıştır diye düşünüyorum; zirâ artık olimpiyata gönderdiği sporcusunu milli takımı eleştirdiği için zorla ülkesine döndürmeye çalışıp başarısız oluyor* ve sporcu göz göre göre iltica ediyor, uçak korsanlığı yapıp* ele geçirdiği gazeteciye* işkence yapsa da ağzından laf alamıyor, bunun üzerine pek çok avrupa ülkesi tarafından no fly zone olarak cezalandırılıyor ve belli ki artık hamisi ve eline yüzüne bulaştırdığı ajanlık işlerinin erbabı putin de kendisini pek sallamıyor. polonya ve ukrayna gibi ülkelerin de kendisine çok sert tepkiler göstermesiyle birlikte bu ülkelere sığınan vatandaşlarını bu örnekte gördüğümüz gibi öldürtmeye çalışıyor ve düşerken de ne yazık ki böyle aktivist ve cesur birkaç kişiyi de kendisiyle birlikte götürecek.

ben kendisinin mevcut görevinde 2022 senesini bitiremeden rusya dolaylarına topuklayacağını düşünüyorum, bakalım neler olacak.

bu arada, kiev'in ortasında "kendisini asan"* vitaliy şişov da ukrayna'da bulunan belaruslu göçmenler derneğinin başındaki kişiymiş, yani kendisi lukaşenko tarafından kuvvetle muhtemel bir hayli uzun bir zamandır hedef alınmış bir muhalifti. yazık olmuş. umuyorum bu lukaşenko isimli tiran, daha fazla insanın canına mâl olmadan defolup gider!
hesabın var mı? giriş yap