• link

rakamlar artmaya devam ediyor.
    işin ilginç kısmı diğer ülkelerle türkiye kıyaslandığında vaka ve vefat oranlarında inanılmaz bir gariplik var.

vaka sayısı vefat sayısı
    türkiye 32381 - 187
    italya 23225 - 993
    meksika 11251 - 800
    polonya 14838 - 620
    rusya 28145 - 554
    ingiltere 14879 - 414
    iran 13922 - 358
    ukrayna 14496 - 243
    romanya 7661 - 211
    almanya 10304 - 200

bu rakamlara bakınca normal düşünmek mümkün değil, matematiksel olmasa da mantıksal açıdan anormallikler var.
    rusya ve meksika dışındaki diğer ülkelerden nüfus olarak fazla durumdayız.
    sonuç olarak ya ülke olarak bünyemiz çok kuvvetli (beslenme şeklimizi ve ekonomiyi düşününce zor durum) ya da alenen yalan söyleniyor
  • ölü sayısının düşük olmasının mantıklı açıklaması:

- covid'den kaynaklı ölüm yerine bulaşıcı hastalık denmesi.

çünkü günümüzde insanlar covid'den daha çok sarı humma, dizantenteri ve tifo'dan ölüyor.
  • her gün aynı sayıda insanın nasıl öldüğüne anlam veremediğim bir takım sallamasyon bilgiler.
  • artış tehlikeli bir biçimde devam ediyor. ekonomiye katkısı olmayan herşey kapatılmalı. milletin ekmeğiyle oynadınız ama camilerde hala cemaat yapılıyor. vebali boynunuzda.
  • ölü sayılarının doğruluğuna inanan iyimser insanları göstererek suratıma bir tebessüm getirmiş başlıktır
    nasıl bu kadar saf olabiliyorsunuz kuzum, ne kadar güzel bu dünya sizi hiç kirletmemiş.
  • dün 188 vefat bugün 187. şu sayılar sallamasyon olduğu için böyle yakın değerler çıkıyor hep.
  • çok sevdiğim bir italyan arkadaşıma vatan haini olmadığımı ve her gün bakanlığımızın paylaştığı verilerin bunlar olduğunu belirttim, hem de göğsümü gere gere.

ardından, "siz gerçekten bu ülkede her gün yaklaşık 180 bin covid-19 testi yapıldığına inanıyor musunuz" yanıtını verdi. hay allah...

hadi almanları biliyordum da italyanların bile bizi kıskandığını bilmiyordum.
  • son üç gün içersimde yaşadığım bazı durumlardan bahsedeyim

1. pazarda domates alırken en tenha saati ve çürük çarık bakmaksızın en tenha tezgahı tespit edip alışveriş yaparken tam para uzatma esnasında kolumun altından eğilip( normalden biraz uzun boyluyum) yanaşan bir 60 yaş üstü teyzenin domates seçmeye başlaması. iki adım kenara geçip bekledim. o ara pazarcı eleman da teyzeden uzaklaşıp para üstünü öbür köşeden verdi.

2. fırından ekmek alırken tam para üstü alacakken yine kolumun altından girip ekmekleri tek tek elleyerek seçmeye calışan en az 60 yaş üzeri bir dayı.

3. yaşadığım ilçenin en kalabalık caddesinin en kalabalık noktasında agzındaki elektronik sigaranın dumanını tüm kaldırımı kaplayacak şekilde üfleyen bir çam yarması.

özetle aramızda ne kadar cahil ve görgüsüz varmış bu pandemi sürecinde çok net anladık.
    edit: bunlar hep böyleydi. pandemide daha net farklarına vardık.
  • aylar süren yalanlarından vazgeçip gerçeğe daha yakın vaka sayılarını vermeye başladılar. bakın gerçek demiyorum, gerçeğe daha yakın diyorum. kaldı ki gerçek vaka sayıları bunlar bile değil, fazlası bence. dikkat ettiyseniz 29 binlerden başladılar, günler sonra 32 binleri buldu. böyle böyle gidiyorlar gerçek rakamlara. gerçeğe bile yalanlarla gidiyorlar. vefat sayısına hiç girmiyorum zira çok ağır konuşurum. susuyorum.
  • aylık 1 milyon vaka, 5000/6000 bandında ölüm var, bakanlığın açıkladığı ve güvenilirliği olmayan verilere göre demek ki.

tabloya geniş pencereden bakınca, mevzunun boyutu daha iyi anlaşılıyor.

daha katı tedbirler ve daha caydırıcı cezalar gelmeli. saat 21'den sonra sokağa çıkma yasağı var, motokuryeler 5 dk boş bırakmıyor caddeleri. taksiler ara sokaklarda cirit atıyor. akşamları yasak ile nasıl temassız ortam oluşturuluyor anlamış değilim. bu motokuryelerin rutin sağlık kontrolleri yapılıyor mu? maskeleri düzenli değişiyor mu? hicbir kontrol olduğuna inanmıyorum. sizin motokurye anlayışınız getir götür gibi reklam firmaları olabilir. kardeşim sabaha kadar alkol servisi yapan motokuryeler var, merdiven altı döner kokoreç kesen yerler var motokurye kullanan. gel beşiktaş abbasağa tarafına, saniyede kaç motor geçiyor sayalım sabaha kadar. 1000'den aşağıya çıksın tamam diyeceğim. ayrıca motorunun arkasına o kutulardan takan herkes geziyor a.q. elemanın paket maket işi yok, motoruna atlamış geziyor. saçma salak iş yapmakta bu halkın üstüne yok. ciddi manada kendisini koruyup bu illete yakalanan ve bu illetten ölene tek lafım yok çok üzgünüm onlar adına ama kural mural dinlemeyip, "ağa ben bu salgına inanmıyorum yasaklar benim özgürlüğümü kısıtlayamaz" diyen dalyarakların da aileleri ile yok olmasını istiyorum şu illete yakalanıp.
hesabın var mı? giriş yap