şükela:  tümü | bugün
 • birleşmiş milletler genel kurulu'nun 1992 yılında aldığı 47/3 sayılı kararla her yılın 3 aralık tarihi dünya engelliler günü olarak kutlanmaktadır.

  her birimiz engelli olmasak da birer engelli adayıyız.

  lütfen farkındalığımızı senede bir gün değil; her gün koruyarak, engelli insanların hayat boyu yaşadıkları zorlukları anlamaya çalışalım.
 • sevgisizliğin ve anlayışsızlığın azalıp toplumsal farkındalığımızın artması umuduyla kutlu olsun.
  tanım:engellilerin tüm insanlara azıcık hayatımızı zorlaştırmayın dediği gün.
 • engelli bireyler için dünya genelinde farkındalığı arttırmak için belirlenmiş gün.

  insanın sahip olduğu en değerli şeylerden biri sağlık. maalesef sağlığımızın kıymetini de ancak onu kaybettimiz zaman daha iyi anlayabiliyoruz. gündelik hayatta farklı konuların koşuşturması içinde gidiyoruz. farklı meseleleri kendimize problem yapıyoruz. aslında farklı açıdan baktığımızda mutlu olmamız için o kadar sebep var ki. sahip olduğunuz sağlığa ve maddi duruma sahip olmak isteyen binlerce insan olabilir. bizler ise sahip olduğumuz güzellikleri görmek yerine sahip olamadığımız şeyleri görüp kendimizi mutsuzluğa sürüklemeyi seçiyoruz.

  her insan ya engelli ya da engelli adayı bir bireydir. engelli insanların önlerine çıkan problemleri aşmaları konusunda daha fazla farkındalık oluşturmak ve bunların çözümüne yardımcı olmak toplumun üzerine düşün önemli bir sorumluluk olduğu kanaatindeyim. umarım her engeller tek tek ortadan kalkar. en büyük engel sevgisizliktir.
 • hepimizin birer engelli adayı olduğunu hatırlayalım ve ona göre yaşayalım. lütfen! mesela ne yapalım? engelli park yeri işgal eden sığırlardan olmayalım!
 • 3 aralık'ta hepimiz birer engelli adayıyız 4 aralık'ta parkta çocuğuna engelli bireye fazla yaklaşmaması gerektiğini söyleyen anne, üst katımızda oturup sürekli bağıran otistik bireyin sesinden rahatsız olup taşınmasını isteyen aile, aman çocuğumun sınıfında olmasınlar da nerde oluyorlarsa olsunlar diyen ebeveyn, engelli bireylere acıma duygusuyla bakan bireyleriz maalesef.

  her özel günde olduğu gibi bugün de her yerde 3 aralık dünya engelliler gününe dair paylaşımları göreceğiz, herkes 'en bilinçli benim, en duyarlı benim' dercesine kendini kanıtlama derdine düşecek ve bu sadece bir gün sürecek.
 • engel ;
  eksiği fazlayı gören gözde,
  engel ;
  sevgiyi hissedemeyen yürekte,
  engel ;
  bir kelam ile bin gönül yakıp yıkan
  dilde,
  engel ;
  işitip duymayan kulakta
  engel ;
  önyargıyla beyinde...

  hadi kaldıralım engelleri
  #3aralikdünyaengellilergünü
 • engel, insanların kafasındadır. engelli insanları yok saymak, insanlığı yok saymaktır. engelli insan yoktur, engellediklerimiz vardır.
 • doğum günüm olması hasebiyle dünya özürlüler günü olarak anacağım gündür. lütfen kimse üzerine alınmasın. gereksiz duyar çekemem.
 • işitme engelli beethoven, görme engelli andrea bocelli; eli bowen, cemil meriç, stephan hawking, hükümdar timur, aşık veysel...

  tüm bu isimler ve daha niceleri gösterdi ki yaşamaya engel yok, başarmaya ve sevmeye de... engeller, engel olanların yaklaşım ve görme biçimlerinde!

  dünya engelliler günü'müz kutlu olsun.