şükela:  tümü | bugün
 • bos istir. tek amaci kitlelerin gazini almaktir.
  bu virus ilk once 1 insana bulasti. 3 ay sonra 200 bin kiside.

  siz istediginiz kadar hacilari izole edin, okullari kapayin, sokaga cikma yasagi koyun, maclari konserleri iptal edin.
  bu yayilim hizindaki virusu su asamadan sonra durdurmak imkansiz tum dunya icin. mukemmel karantina yok maalesef.
  diyelim siz cok siki onlemlerle ev hapsiyle milano'yu tertemiz yaptiniz istanbulu tertemiz yaptiniz. 3 ay surdu .
  yarin ankara da bir kiside bile bu is ciksa , tum istanbul tum milano yine tehdit altinda. yine 200bin katina cikma ihtimali var.

  nasil griple vucudumuz mucade ediyorsa, bir dogal secilim sonrasi kalan saglar ve onlarin cocuklari da bu virusle mucade edecek yapida olacaktir.

  karantina uygulamalariyla isi zamana yayarsiniz. yayilimi yavaslatabilirsiniz. virus tek bir insanda dahi kalsa 3 ayda tekrar 200bine kisiye bulasma ihtimali var. ve cok kuvvetli bir ihtimal.

  bu sebeple ingiltere ve iran'in izledigi politika dogru politikadir. bir an once halkin %60 70 ine bulasip insanoglunun bagisiklik sistemiyle bunun ustunden gelinmelidir. en ekonomik ve en hizli cozum budur maalesef. yaklasik nufusun 5/1000 ini kaybedip 3 ayda yola tertemiz devam etmek

  cin temizledi deniyor evet tum wuhan bagisiklik kazandi o sebeple wuhan temizlendi. diger bolgelerde yine yayilma devam ediyor. bagisiklik kazandikca yayilim dusuyor.

  benim tahminim eger karantina ev hapsi uygulamalri devam ederse bu isle bir sene ugrasilir 1 sene sonunda nufusun %0.5 i hayatini kaybeder.
  hapis karantina islerini birkairsak yine benzer olum oranlariyla bu is 3 ayda cozulur.
  en az 100 milyon olum olur dunyada her turlu. bu isten de kacis yok maalesef.
 • hastalığın yayılımını zamana yaymakta fayda var deniyor.
  ingiltere'nin sanıldığını aksine ciddi tedbirler düşündüğü ama bunun için en doğru zamanı beklediği söyleniyor.
  iran ise bir politika izlemiyor ki adamlar bize bir şey olmaz kafası yüzünden bu halde.
 • karantina ve ev hapislerinin ardında yatan mantık, hastalığın ilk yayıldığı 2-3 aylık süre içerisinde yayılımı mümkün olduğunca yavaşlatıp hastanelerin kapasitelerine uygun verimli çalışmalarını sağlamak ve risk altındaki insanlara bulaşmasını mümkün olabildiğince engellemektir. toplumsal histeri krizi biraz kaçınılmaz oluyor. ama boş iş falan değildir, yaşlılar, solunum yolu hastalığı bulunanlar ölsün, bize bir şey olmasın yeter kafasındaysanız evet bırakalım yayılsın diyebiliriz. ama bu yaklaşımın da riskleri var, çalışma mantığı ve mekanizmalarını bilmediğimiz bir virüs bu. örneğin bulaştıktan 6 ay / 1 yıl sonra bulaştığı sağlıklı-sağlıksız hemen hemen herkeste ölümcül reaksiyonlara yol açıyorsa virüs, bugün pişkin pişkin "bırakın bulaşsın yea" demek nüfusun %0.5'inden çok daha fazla insanın ölümüne sebep olabilir. bunu bilmiyoruz. o yüzden her ihtimali değerlendirip buna göre davranmak gerekir.

  hastalığa bağışıklık kazanmak bu hastalığın taşınmadığı anlamına gelmiyor, çünkü bağışıklık sistemimizin bu virüsle savaşabilip savaşamadığını bilmiyoruz, yani virüsü vücudumuzdan temizleyebildiğinden emin değiliz. hiv virüsü bağışıklık sistemini yok eder mesela, ebola virüsü insanın kendi bağışıklık sistemini kendine karşı getirerek insanı öldürür. bağışıklık sistemlerimiz güçlü bir itirazım yok, ama mükemmel değiller ve işleri sadece bağışıklık sistemine bırakmak da riskli bir yaklaşım. çünkü dediğim gibi coronavirüs'ün hücrelerimizde gerçekleştirdiği tepkimeleri, çalışma mekanizmasını henüz daha bilmiyoruz. biz kısa vadede ölmesek bile, kendimizi iyi hissetsek bile virüsü taşımaya ve bulaştırmaya devam ediyoruz.

  bu yüzden tedbir almanın ve karantina uygulamalarının yerinde olduğunu ve mantıklı bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

  hatam ve bilgi eksiğim varsa düzeltin lütfen.
 • bize zaman lazım.
  yayılma hızı ne kadar düşük olursa hastanelerde yığılma az olacak.
  ve bize yine zaman lazım.
  bugun dünyada: hollanda, belçika, kanada, israil, türkiye ve almanya ilaç bulduğunu bildirdi.
  bu ilaç hastalıklı kişilere yönelik ve ilk sonuçlar olumlu ve ilk sonuçlar bu hafta alınacak.
  yine diyorum zaman lazım çünkü aşı bulunsun ve tamamen yok edilsin.
  bu hafta zorlu gececek.
  avrupada bu hafta zirve noktası olabilir yada çöküşün ilk haftası.
  bunun önüne geçmek için evde kalsınlar.
  bu hafta ilk aşılar gelebilir.
  şuan aşıya en yakın ülke hollanda ve kanada.
  israil ilk günlerde aşıyı biz bulduk diye açıklama geldi ve sustular.
  şuan en hollanda öne çıkıyor ilaç için.
  bugun merkel açıklama yaptı virologlarımız yoğun çalışıyor ve her geçen zaman bizim için önemli.
  bu hafta çöküş ve umut haftası.
  umut ediyorum ki umut haftamız olsun.
 • çin'in diğer bölgelerinde yayılma devam ediyormuş. tüm dünya'da ki yayılmanın yarısı olan bir ülkede günlük yayılma hızı 1.000'lerden 10'lara düştü.

  amacımız yaşlı nüfusun en az %10-15'ini ölüme terk etmek ve emekli maaşlarından yırtmak ise bence de bırakalım yayılsın. doğal seçilim olsun (doğal olmayan bu kadar şey var iken nasıl doğal seçilim olacaksa) ve survival of the fittest kazansın.

  tek sorun (daha çok fazla olmasa da var) iyileşen insanlarda tekrar görülme durumu. bu olursa nereye kadar bu döngüye dayanırız, o da artık doğal seçilim. ha bir de her seferinde akciğer kapasitesinden vereceğimiz kayıp var, bunun da döngüsüne artık dayananlar ile devam ederiz yola.

  ingiltere'den örnek veren arkadaş, ingiltere'de olan yayılma hızları ile bu yayılmayı planlı yapalım diyenlerin beklenti hızlarını pek bilmiyor sanırım. arada şu an büyük fark var ve yavaşlamaz ise bu plan işe yaramaz. iran'ı haklı bulmak komik olmuş gerçekten; iran'ın tepe yönetiminin muhtemelen çoğunda virüs olduğu için zaten yönetim diye bir şey pek yok adamlarda.

  neyse doğal seçilime devam, ilk mesajı yazan yazarı da en yakın virüslü kişi ile temasa davet ediyorum.
 • hahahaha aktrollerin boka battıklarının farkına varınca öne süreceği bahanelerden biri.
  (bkz: fıtrat)
  (bkz: olacağına varır)
  (bkz: allah ne dediyse o olur)
  bonus: ne yağni amarikada da .....kişi öldü.

  olacakları öngöremiyorsan, salgın yayılımı ve izolasyonunu bilmiyorsan "süreci çok iyi yönetti" diye gezmeyeceksin. kaldı ki salgın ile deprem olayının kriz yönetimi açısından farkı yok. depremin de izolasyonu bina yenilemektir, tedbiri tatbikatlardır. sen ona da "süreci çok iyi yönetti" diyorsun.
 • başlığın ilk entrysinde "çin wuhan kentinde herkes hasta olduktan sonra iyileşenlerde bağışıklık oluştu" deniyor ancak 12 saat önce yaşanan bir gelişmeye bakacak olursak bu illet virüse karşı vücut bağışıklık geliştiremiyor.

  --- spoiler ---

  dünya sağlık örgütü (who) tarafından pandemi (küresel salgın) ilan edilen korona virüsü salgınıyla ilgili japonya'dan kötü haber geldi. mie eyaleti yerel hükümetinden yapılan açıklamada, daha önce 2 hafta süreyle karantina altında tutulan diamond princess adlı yolcu gemisinde virüse yakalanan bir yolcunun, iyileştikten sonra yeniden pozitif sonuç verdiği duyuruldu.

  70'li yaşlardaki mie eyaleti sakininin, ilk olarak 14 şubat'ta yolcusu olduğu diamond princess adlı karantina gemisinde yapılan testte pozitif sonuç verdiği, ardından hastaneye kaldırıldığı belirtildi. hastanede iyileşen ve tekrar test uygulanan hastanın negatif sonuç vermesi üzerine 2 mart'ta taburcu edildiği, toplu taşıma aracıyla evine döndüğü ifade edildi.

  yeniden belirti gösterdi

  son olarak geçtiğimiz perşembe günü 39 derece ateş ve halsizlik şikayeti gösteren hastanın cuma günü hastaneye müracaat ettiği ve yapılan testlerin ardından cumartesi günü tekrar korona virüsü teşhisi konulduğu açıklandı.
  --- spoiler ---

  link

  aşı yada tedavi yöntemi bulunana kadar tedbir almak en doğru yol gibi görünüyor.
 • ya bunlar nasıl sikik yorumlar?

  evladım şu aşamada tedbirin amacı virüsü durdurmak değil yayılma hızını yavaşlatmak.

  bunun arkasındaki motivasyon ise ülkelerin sağlık sisteminin çökmesini önlemek ve buna bağlı olarak ölüm sayısını azaltmak.

  ne mal adamlarınız ya!
 • boris johnson sen misin?