• öğrenmişler bir "sanane" lafını, başka bir şey demiyorlar amk. banane olmasından sanane aq.
    bir de sanırsın sözlüktekilerin hepsi 10 bin lira maaş alıyor.

not: fakirim.
  • gösteriş meraklısı aptal türklerin yaptığı klasik şeylerden birisi, yapmazlarsa çünkü aa şuna bak hala "x" telefonu kullanıyor diye toplum içerisinde ezilecek, alması elzem. onu geçtim bunu alacak kaç binlerce iphone 5s sahibi insan var, sırf adı 6 yani yenisi diye alacak telefonu özelliklerine bile bakmadan. herşeyi geçiyorum bu telefon geldiği gün bunu alıp, ertesi gün atıyorum iphone 7'nin çıktığını duysa bunlar elindeki iphone 6 plus'ı satıp gider onu alır, böyle çok insan tanıyorum. biz böyle bir milletiz işte; savurganlık, vurdumduymazlık falan en üst düzeyde sözde müslüman ülke işte. avrupaya gidiyorum insanlara bakıyorum adamlar ihtiyaç duymasalar neredeyse telefon kullanmayacaklar abartmıyorum. adamlar böyle boş şeylere para vermiyorlar çünkü, işini görecek bir telefon alıyor. ne bileyim telefona vereceği parayla ülke geziyor, gidiyor eğleniyor, en kötü bir hobisi varsa ona harcıyor. bizim genel olarak hobimiz ise yeni çıkan ve en pahalı ne varsa onu almak, bu yüzden ilerleyemiyoruz.
  • bu ülke de pahali cep telefonu kullanicilarini fakir zanneden, fakir niteleyen, fakir gören, fesat bir kesim var. adam 3,250 tl veriyorsa telefona ve sen veremiyorsan..te allaam..
  • (bkz: #30327676)

--- spoiler ---

bir sirt cantasi alip, icine uc bes pantalon tisort atip, internetten tayland'a ucak bileti alip, tayland'a gidersiniz, bangkok'da iki uc gun takilip, tayland'in yesillik, irmaklar, selalerin oldugu tatil yerlerine gidip, 5 yildizli otelde 3 gun kalip tren ile malezya'ya gidersiniz (yatakli kompartman yani kapisini kilitleyip sadece sizin kaldiginiz). sonra malezya sinirini gecip, trenden inip bir adaya gidersiniz, orada normal bir otelde kalirsiniz, denize nazir. 5 gun gibi denize girer, degisik yemekler yer (tika basa, oranin ve turkiye ye gore de aslinda pahali olan yerlerinde), bir araba ya da scooter kiralayip adayi gezersiniz (daglik yerleri vardir, teleferikle cikilan)
    sonra oradan ucakla kuala lumpura gider, ucuz bir otelde kalirsiniz, singapura gidersiniz trenle gunubirlik. sonra oradan tren ile bangkoka doner, hediyelik birkac esya alip havalanina donup gelirsiniz.
    bir de ustune gider konusup, sms atabilip, internete girebileceginiz telefon alirsiniz (yukaridakileri yaptim, 2500 tl gibi para harcadim, 30 gunluk tatil icin. tabii her gece bar, disko eglencelere akalim muhabbeti degil, gercekten ulkeyi gezmeye giderseniz)
    --- spoiler ---

o verdiginiz paradan daha fazlasini o telefondan kazanmaniza faydasi olmuyorsa, ulkemizde cari acik neden cok, aman ekonomi cok kotu diye de sikayet etmeye hakkiniz kalmiyor. cunku sizin yaptiginiz bu harcamalarla ithalat-ihracat acigi artiyor.

o para ile, borsa istanbul'dan bist 30'daki buyuk sirketlerden birinden hisse alin, 5 sene sonra paraniz dolar olarak en az 4 kat artmis olur. (1400 dolar yapiyor bugun, 5 sene sonra 5900 dolariniz olur. gecmis hisse fiyatlarina gore boyle. bazi hisseler, gecen 5 senede dolar olarak 7 kat artti, o durumda 9800 dolariniz olurdu. birakin elaleme para kazandirmayi)
  • tamamen, bakış açısı farkı !
  • adamin parasi vardir istediginj alir diye gecistirmemek lazim, o parayi sen yine harca git yine al ayni telefonu ama atla ucaga hem bi newyorku gormus gezmis olursun. benim kisisel isyanim buna. nerdeyse ayni paraya denk gelecek amk.
  • 3250 tl değil 6 modelinin 2300 6 plus modelinin 2600 tl olması beklenmektedir.
  • akıllı işi olmayandır. pahalı olmasından değil, apple denen sömürü düzeninin oyununa ne kadar kişinin geldiğiini gösterir.

işin komik tarafı böyle boktan bir şeyin bile küfür aracı olabilmesi, almayan alanlara niye küfreder? alanlar almayanlara niye?

şahsen kendi fikrim bu telefona özellikleri değerlendilince değmeyeceği. sırf faha fazla kazanmış olmak için telefonun piyasaya sürüldüğü. 3 sene içerisinde apple'nin kaçınci telefonu bu?

daha düşük fiyata daha özellikli telefonlar var. özentiden başka birşey değil. mesela lg' nin telefonları daha fazla özellikli, ya da samsung, nokia phone, htc ne bileyim daha bir sürü. internet ya da whatsapp artı bluetooth, kamera vesaire çok daha uygunları var.

apple' ye mahkum etmeyin kendinizi.
  • ciddi anlamda saçmalıktır.

buraya gelip ayar vermeye çalışan mallar var. sanki "iphone 6 plus almak" eylemiyle dalga geçiliyormuş gibi davranıyorlar. mesele o değil canlar, mesele "bu fiyata" o telefonu almak.

apple yıllardır üst sınıf telefonlarla eşit veya az biraz iyi performanslı telefonları ios avantajıyla sunuyordu. yani "eşit şartlar altında, bende ios ile kullanacaksın" diyordu. bence fiyatları yine de sırf bu farka değmeyecek kadar yüksekti fakat alınması durumunda en azından sebebi vardı ve kabul edilebilirdi. fakat şu anki durum öyle değil. çünkü bu sefer apple üst sınıf telefonlardan biraz daha kötü performanslı bir telefonu son model diye sunuyor. bence bu tanıtım apple'ın yıllar sonra yenilgisinin kesin ilanıdır. android'in öncü olduğu alanları önemseyip kullanmaya/iyileştirmeye başlamaları zaten hatalarını fark ettiklerini gösteriyor ama tüm bunları yaparken daha iyi bir ürün ortaya koyamamaları net şekilde mağlubiyetin ilanı olmuştur bence.

bu şartlar altında, bak daha açık ve net yazalım, "piyasada kendisinden daha iyi pek çok telefon olan" iphone 6 plus'ı gidip de 3250 lira vererek alan adam ya parasını göstermek için bir mal alıyordur (ki bunu herhangi bir üst model telefon alarak da yapabilir), ya da cidden sorunları vardır.

yani insan ilk önce alternatifleri ölçer biçer tartar, bakar daha iyi özellikler görür ondan sonra telefonu almaya karar verir. burada ise kararı verip sonra kendine sebep bulmaya çalışan ama bulamayan garibanları görüyorum. olm almayın bu kadar bağımlı değilsiniz. son kullanıcıysanız android sizi sikmek için fırsat falan kollamıyor, öyle dert tasa falan çekmiyorsunuz merak etmeyin (üst modeller için konuşuyorum). hayır önceki modellerde nadir 1-2 tane özellik sayılabilirdi bir nebze (ekran kalitesi, ki bu da ekranın küçük olmasından dolayı daha yoğun olması sebebiyleydi) ama bu sefer sanki geçen yıl çıkmış bir telefonun tanıtımı gibi olmuş tanıtımları. yani cidden telefon değil rakiplerini geçmek, rakiplerine yetişememiş bile. bu yüzden şu şartlar altında türkiye'de gidip de bunu alan adamın cidden aklından veya kişiliğinden şüphe duyarım.

yurtdışından alırsanız karışmam tabii, ne bok yerseniz yiyin. orada en azından fiyatıyla savunma ihtimaliniz var. ha tabii diğer telefonlar da ucuz ve yine aynı durum söz konusu ama türkiye'deki kadar uçurum yok.

ek: "parası olan alıyor size ne kardeşim" kafasındakiler veya bu telefon alınmasının mallık olduğunu söyleyenlere "fakir, ezik" gibi laflar edenler kendi gözlerinde bu telefonun alınma sebebinin ne olduğunu gösteriyor. mudo'da indirimle 945 liraya düşen odunu alan kafayla aynı kafayı taşıyorsunuz. çünkü savunmak için "parası olan alıyor yæ" demekten başka bir şey yapmıyorsunuz. hayır böyle şeyleri söylemekten tiksinirim de, alamayacak durumdayım da ondan bok atıyorum gibi bir durum yok. ne kadar para olduğuyla alakasız bir şey bu zaten. asıl soru bu telefonun ederinin bu olup olmadığıdır. üstündeki ısırılmış elma için bu parayı döktüğünüzü nasıl böyle utanmadan söylüyorsunuz ben anlamış değilim. insan utanır yani. hani malsın, bari ilan etme.

ha ayrıca "daha belli değil yæ sanki gördünüz mü ne konuşuyosunuz" diyenler de boşuna ümitlenmesin ve bilsin ki bir telefon eğer tanıtımda bile diğer markaların gerisinde kalıyorsa, o telefon cidden geridedir. hayır genelde tanıtımda telefon daha bir iyi görünür, reklam faaliyetidir sonuçta bilgilendirme ayağına, ama bu telefon tanıtımda bile diğerlerinin gerisinde kalıyorsa cidden kalmıştır.

adamlar bile kabul ediyor, çoktan geç kaldıkları özellikleri "sonunda x var" şeklinde lanse ettiler, yenilikçi bir şey üretemediler ve bunun bilincindeler, siz daha neyi kovalıyorsunuz?

ayrıca düz hesap megapiksel ram bilmem ne karşılaştırarak kıyaslama yapmıyorum. şu ana kadarki apple'ın kendi tanıtımlarına ve hands-on videolara bakarak söylüyorum. zaten bu paraya elbette yavaş bir telefon vs. almayacaksınız. ama gözden kaçırdığınız şu ki aynı fiyata daha hızlısını veya eşit hızlısını daha iyi özelliklerle kullanabilirsiniz ve bunu yapabilirken inatla bu telefonu tercih etmek ya elma aşığı olduğunuza ya da salak olduğunuza kanıttır.

ek2: terlikli cita uyarısı üzerine, iphone'un elden çıkarırken ikinci elde avantajı olduğunu ekleyelim. genele etkisinin olduğunu ve yeterli bir sebep olduğunu hala sanmıyorum ve çoğu dediğim de hala sabit ama göz önünde bulundurmakta fayda var.
hesabın var mı? giriş yap