şükela:  tümü | bugün
  • tahminen 2022 ila 2028 yılları arasında çıkacağını düşündüğüm savaş. ne turkiye ne avrupa kıvılcım daha doğudan çıkacak.
  • 1. dünya siber savaşı desek daha doğru olacak. orta doğu ülkeleri dışında aklı başında hiç bir ülke silaha sarılmaz. onun yerine masa başında veya bilgisayar üzerinden tek tuşla işini halledebilecek stratejik olaylara girişir.
  • yakın zamanda olmasını beklediğim savaş.

2. dünya savaşı’ndan bu yana korkuyla beklenen 3. dünya savaşı için senaryolar yazılmaya başlandı bile. her ne kadar rusya ve abd‘nin savaşı olarak görülen savaş analistlere göre aslında 3. dünya savaşı olarak ortaya çıkabilir. bilindiği üzere dünyada (özellikle abd,rusya,çin) hız kesmeyen bir silahlanma yarışı var. bugün itibariyle rusya’nın elindeki silah gücünün dünyanı 2-3 kere yer edebilecek büyüklükte olduğu tahmin ediliyor.

3. dünya savaşı senaryoları her ne kadar uzak bir ihtimal gibi görünse de yaşanan gelişmeler sonra batı medyası konu üzerine eğilmeye başladı. son olarak ingiliz medyasında 3. dünya savaşında kimler hangi cephede yer alır? gibi bir yazı bile okudum.
  • bugün çıkması muhtemel. şu başlıklara bakın ;

(bkz: 19 aralık 2016 rusya büyükelçisi suikasti)

(bkz: 19 aralık 2016 berlin saldırısı)
  • eğer karlov'un öldürülmesi nedeniyle yazılıyorsa büyük yanılgı olan savaştır.

zaten rusyayla yakınlaşan bir türkiye var ve bu adamın öldürülmesi herkesin aklına bu ilişkilerin bozulmaya çalışılmasını getirir ve ülkeler de buna yönelik aksiyonlarını açıklar. zaten dünden beri yapılan açıklamalar da bu yönde.

allah göstermesin ama bir dünya savaşı çıkacaksa bu amerikalı veya alman büyükelçilerin öldürülmesiyle olur. türkiye derhal natodan çıkarılır ve işte o zaman savaş başlar. bu adamların korumaları artırılmalı ve -gevşeklik- gösterilmemelidir.

çok kötü zamanlardan geçiyoruz eğer eksen değiştirme işlemini dengeli ve yumuşak bir şekilde gerçekleştiremezlerse 3. dünya savaşı türkiyeden çıkar. fakat alman okullarında noelin yasaklanması gibi uygulamalara bakarsak pek te dengeli bir hareket içerisinde olduğumuz söylenemez.

devletin bir an önce alnı secdeye değsin yeter mantığından sıyrılıp liyakata dayalı yönetim modeline geçmesi şart. sen yine olanları fetöye atarsın da karşındaki için bu bir açıklama olmaz.
  • kanımca, insanların zihinlerinde distopik kaygı üretmek için ortaya atılan argüman.
  • oooo sende kaçırmamışsın olayları reis.
  • acaba mi?
    svalbarda kuresel tohum bankasi, dunyadaki nufusun cok fazla olmasi ve

edit: ilk verdigim link ucmus. yazari kimdi unuttum (diger linkler benim entrylerim ama ilki baska yazara aitti). entryde, devlet bahceli'nin referanduma destek vermesinden bahsediliyordu. derin devlet (ve derin devletin adami bahceli), referandumda evet cikmasini istiyor cunku 3. dunya savasi yakin ve turkiye'nin bu savasa guclu liderle girmesini istiyorlar gibi birseyler yaziyordu. ama iddiaya gore lider tayyip degil, bir baskasi olacakmis (2019'da). baska bir komplo teorisi su entryde de var #66159947 (edit: #66508511).
    bir yandan sirf goygoy gibi geliyor ama ote yandan son 10-15 senedir yasadiklarimiz onceden anlatilsa "adam sen de" derdik. 11 eylul'le hersey altust oldu, kitlelerin kafalarindaki imajlar degisti. batilalarin kafasinda islamin cok da pozitif bir imaji yoktu ama bu kadar kotu anilmiyordu. ozellikle son 5 senedir, neredeyse tum batililar muslumanlardan korkuyor ve nefret ediyor. eskiden filistin'e sempati besleyen insanlar bile, cocuk yasta filistinliler olduruldugunde "olmese ne olacakti ki, zaten siddet dinine inaniyordu" diye dusunuyorlar. yapilan teror saldirilari sayesinde, batililar artik turist olarak bile musluman ulkelere gitmiyor (lubnan, misir, turkiye, tunus turizmde batti, simdi urdun'le ugrasiyorlar, tek arabistana ve emirliklere dokunmuyorlar, ebedi finolari).
    hepimizin bildigi gibi, amerika'da bu islerin teorisi cok onceden kurulmustu (fukuyama ve huntington'in malum tezleri). bin ladin'in rumsfeld'le el ele poz verdigi zamanlarda, bir yandan da gelecegi okuyorlarmis (!).
    bir taraftan rusya'nin etrafini uslerle cevirirken, ote taraftan putin'i ekarte ederek, rusya'yi da bati bloguna katmaya calisiyorlarmis gibi gorunuyor (turkiye'nin putin'le kurdugu kirilgan ittifaki da bozmak icin kasiyorlar, son 3-4 senedir tayyibin yuzune bakmayan batili liderlerin biri geliyor digeri gidiyor).
    rusya, cin, iran ve onlara yamanmaya calisan ulkeleri (suriye, kaddafi zamani libya, saddam zamani irak vb) topluca ezmek mumkun degil, hepsini tek tek devirmeye calisiyorlar.
    once arjantin'de, sonra brezilya'da ardarda koltuklarindan edilen solcu baskanlar bile tesaduf degil gibi geliyor (iki kadin baskan da "yolsuzluk" sebebiyle gorevden alindilar, ulkelerinin tarihinde gorulmemis ilginclikte). guney amerika'da ardarda secilmis solcu liderlerden geriye kalan tek morales mi? konusmalarini sanki daha dunmus gibi hatirladigim chavez'in ardindan venezuela aclikla bogusuyor simdi.
    fazla mi kaygilaniyorum diyorum, sanki 3. dunya savasini onceden bilsek ne isimize yarayacak diyorum (insanlarin panik olmasi cok kotu de olabilir), ama ote yandan bazi onlemler almamiz gerekebilir:
    en onemlisi, tanidiklarimizla/komsularimizla akp'li/akp aleyhtari demeden iliskilerimizi gelistirmek ve duzeltmek, farkli fikirlerimize ragmen birlik olmayi basarmak (cok kutuplastik, "komsu komsunun kulune muhtac" lafi, zor zamanlarda daha iyi anlasiliyor).
    ilk yardim egitimi almak.
    savas zamani ekonomik durum icin tedbirler almaya calismak. cok isi olmayacak meslek erbablarinin (tezgahtar, emlakci, garson vs), sehirlerde kalmak yerine koylerine donmeyi dusunmeleri lazim belki de. koyler sehirlere gore daha guvenli ve bag/bahce isleriyle hem kendilerine, hem geri kalanlara yardimci olurlar. tarim ogrenmek cok onemli.
    muhtemel savas zamani yurtdisindan ithal edilemeyecek kimi basit urunleri biriktirmek (ithal ettigimiz saglik malzemeleri, yedek parcalar, hatta artik turkiye'de uretilmiyor denilen civi)
    ve daha aklima gelmeyen tonla tedbir alinmali.

bazilarimiz icin de "gurbette mi kalmak, memlekete mi donmek" sorusu var. sahsim olarak, boyle bir durumda turkiye'ye mi donerim yoksa almanya'da mi kalirim diye dusunuyorum. cocugum olmasa kesin donerdim, cocugum oldugu icin once onun guvenligini dusunmeliyim ve hangi secenek onun icin daha guvenli olur bilmiyorum. hazirlikli olmak sart.
  • bütün avrupa ve amerika'nın moskovaya 600 km uzaklıkta konuşlandığı, rusya'nın amerika'yla suriyede kapışacağı, amerika'nın b52 lerle kuzey koreyi nükleme tatbikatında olduğu, kuzey kore'nin japon denizine balistik füze attığı, isa'ya peygamberlik geldikten tam 2000 yıl sonra büyük israil'in kurulacağı gün olan 17 eylül 2017 ye aylar kaldığı şu günlerde emin olun her zamankinden daha yakınız.

edit: bu videoda trump 3. dünya savaşını deklare ediyor;
    https://www.youtube.com/watch?v=y4hxzay4euq&t=46s

bunu da izleyin;
    https://www.youtube.com/watch?v=8xii2ux60xc