şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyanın çivisi yavaş yavaş çıkmaya başladı. rusya'da bir televizyon kanalında halka yapılan çağrı. işte haberin içeriği...

  rossiya-24 kanalından yayınlanan haberde batılıların küresel felaket tellallığı yaptığı da vurgulandı.

  euronews'ın haberine göre, rus sunucu son günlerde artan gerginliklere rağmen savaş çıkma ihtimalini düşük gördüklerini ama olur da seyirciler arasında hazırlıklı olmak isteyenler olursa diye böyle bir program hazırladıklarını belirtti.

  haberde sığınaklarda olası radyoaktif serpintilere karşı iyot hapları bulundurulması gerektiği belirtildi.

  kıyamet günü için saklanabilecek çok sayıda gıda bulunuyor ama öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey daha az şekerli gıda saklayıp olabildiğince çok su bulundurmak.

  pirinç sekiz yıla kadar bozulmadan kalabiliyor, yulaf ezmesi ise 3 ila 7 yıla kadar saklanabilir.

  ruslar'ın favorisi karabuğday ise sadece 1 yıl dayanabiliyor

  konserve etlerle 5 yıla kadar idare edilebilirken konserve balık iki yılda fazla dayanmıyor

  elbette süt (tercihen süt tozu), şeker ve tuz

  ruslar geleneksel olarak makarna stoklamaya yatkın ama işin uzmanları bunun kesinlikle sığınaklarda bulundurulmaması gerektiğini belirtiyor.

  çikolatalar, tatlılar ve kreamalar geride bırakılmalı. bunlar iyi bir enerji kaynağı fakat susuzluğa neden oldukları için su sıkıntısı olan zamanlar için hiçde iyi bir tercih değiller.

  bu tavsiyeleri saydıktan sonra haberde amerika'daki panik halinin daha kötü olduğunu ve donald trump'ın başkan seçilmesinin ardından sığınak yapımında patlama olduğunu belirtildi.

  kaynak: http://tr.euronews.com/…-nacak-tedbirleri-yay-nlad-

  http://www.hurriyet.com.tr/…gida-stoklayin-40803233
 • playstation 4 pro alacakken konu nerelere geldi dediğim görüş. böyle bir ekonomi içinde dünya savaşı çıkarmak bana enayilik geliyor. iki büyük ülke böyle iyi paralar kazanıyorken dünya savaşı çıkarmaları saçma. olmaz öyle bir şey.
 • konserve çiğköftelerimi hazır ettiğim durum. konserve et çok pahalı.
 • ellerinde kalan fazla ürünleri kakalamak için son derece doğrusal bir satış yöntemi. devlet otoritesinden uzaklaşan, ayrı gayrı büyüyen özel sektörü kontrol altında tutmak için bir savaş söylentisi bile yetiyor anladığım kadarıyla. en azından ekşi sözlük gibi harika bir platformda harcanıyorum, bu da bir şeydir*
 • son bir yıldır rusya'da yaşayan biri olarak, gördüğüm birkaç daçada mahzen evlerin ya da müştemilatların altında her daim birkaç kasa patates, turp, vodka, turşu ve bilimum konserve tuttuklarını bildiğimden dolayı gereksiz olduğunu düşündüğüm çağrı. bu adamların geleneği bu zaten, her daim ne kadar iyi durumda olurlarsa olsunlar, en kötüsüne hazırlar.

  keşke biz de kendi televizyonlarımız da yakında olacak depremden bahsetse de, insanlarımız deprem için bir yerlerde yiyeceklerini stoklasa mesela, fena mı olur?