şükela:  tümü | bugün
 • allah korusun olası bir savaşta veya öncesinde bireylerin yapması gerekenlere ilişkin naçizane tavsiyeler bütünüdür.

  şimdi bildiğiniz gibi yaşadığımız coğrafya dünyanın en riskli bölgesi, öncelikle bunu kabul edip sindirmemiz gerekiyor. son yıllarda ise sıcak savaş ve iç savaş tehlikesi hiç olmadığı kadar arttı. en aklı başında uzmanlar dahi bunu dillendirmeye başladılar. peki biz tüm bunlara rağmen ne yapıyoruz? ne kadar hazırlıklıyız? cevap: hiç

  peki neler yapabiliriz? maddeler halinde bakalım

  1- maddi olarak hazır olun: hazırlıksızsanız ve acil kaçmanız gerekirse bütün varlığınız büyük ihtimalle cebinizdeki para kadar olacaktır. hoş öyle bir durumda türk lirası da muhtemelen değersiz olacağından beş parasız kalabilirsiniz. bu yüzden evimizin gizli bir yerinde mümkün olduğunca fazla para ve mümkünse altın stoğumuz olmalı. para ise amerikan doları gibi her yerde geçerliliği olan bir para olmalı. altın zaten bin yıllardır geçer akçe.

  2-kendinizi korumayı öğrenin: bir silahınız yoksa bile en azından silah kullanmayı öğrenin. poligonlar bu iş için uygun yerler. olurda elinize silah almak zorunda kalırsanız afallayıp kalmayın. vaktiniz varsa bir kursa katılıp yakın dövüşün temellerini öğrenin. spor yapın, zinde kalın. sağlık için de iyidir.

  3-güvenli bir yer bulun: kaçmanız gerekirse diye önceden saklanmak için güvenli bir kaç yer tespit edin ve oraya alternatif ulaşım yolları belirleyin. malesef ülkemizde sığınaklar yok denecek kadar az. olanlar da kesinlikle yetersiz olacaktır. o sebeple çatışma alanından uzak, mümkünse kırsal ve kolayca saklanabileceğiniz yerlere öncelik verin. büyük şehirdeyseniz metro tünelleri, sağlam binaların otoparklarını kullanabilirsiniz. vaktiniz varsa tatbik edin.

  4-ulaşımı planlayın: yeri tespit ettiniz, peki oraya nasıl gideceksiniz? yapabiliyorsanız 4x4 veya pickup tarzı araç edinin. hem yük taşır hem de ana arterlerden uzakta kalabilirsiniz. eğer istanbul gibi bir yerde yaşıyorsanız işiniz çok zor. normal zamanda dahi kilit olan trafik, herkes kaçmak istediğinde nasıl olacak düşünebiliyor musunuz? o yüzden alternatif yollar tespit edin. mümkünse motor edinin, yoksa bile en azından kullanmayı öğrenin. bu şekilde trafikten sıyrılarak hızlıca hareket edebilirsiniz.

  5-çanta hazırlayın:

  vaktiniz ve paranız varsa bir hayatta kalma kursuna gidin. bu konuyla ilgili kitapları edinin. bu konularda hiç bir bilginiz yoksa google'a "deprem çantası" yazıp aratın. çıkan sonuca göre bir çanta hazırlayın. bu temel için gayet iyidir. bunu biraz daha spesifikleştirmek için yine set halinde satılan "survival" kitlerinden ve iyi bir kampçı bıçağı ekleyin. olası bir savaş durumunda ilk önce enerji tesisleri hedef alınacaktır. bu da elektriksiz kalacağımız anlamına geliyor. bu gibi durumlara karşı muhakkak güneş enerjisi ile şarj olabilen portatif şarj ünitelerinden edinin.

  şimdilik bunlar. aklıma geldikçe ekleme yaparım. ben bu konuyu yazalı aylaarr yıllaarr olmuştu. sonra fazla radikal bulup "kenar"a atmıştım. şimdi geldiğimiz noktada ise hiç bir şey radikal değil diye düşünüyorum.
 • (bkz: nutuk)
 • ülke işgal edilirken niye kaçmam gerektiğini anlattığını anlayamadığım tavsiyelerdir.
 • hali hazırda gayriresmi olarak 3. dünya savaşı cereyan ediyor zaten. eskisi gibi cephe savaşları ya da resmi ağızlardan savaş naraları beklemeyin. devir değişti artık. cephe savaşlarından daha önemli olan propaganda ve istihbarat savaşları yaşanıyor.

  son 5 yılda suriye de 500 bin insan öldü. 7 milyon insan mülteci oldu. suriye nin sınırları içinde gayriresmi bir dünya savaşı 5 yıldır devam ediyor.
 • kömür ve makarna stoğu yapın!

  yola çıktığınız şeylere ihanet etmek ayıp olur.
 • taş ve sopa stoklayabilirler. böylece 4. dünya savaşı için silahlanma yarışına bir adım önde başlarlar.
 • adam gibi ülkeyi yönetecek birilerini iktidara getirmektir. hitler'i örnek alın mesela, yanına tayyib'i koyun ne demek istediğimi anlarsınız.
 • 3.dünya savaşına hazırlanmayın.