şükela:  tümü | bugün
 • gelin hep beraber sayalım
  1) amerika ( fırtına öncesi sessizlik gibiler, yine sinsi sinsi planlar içerisindeler sadece bekliyolar. ha bekliyorlar derken savaş uçaklarını çoktan güney kıbrısa indirdiler gemileri yola çıkarttılar)
  2) rusya ( tribal enfeksiyon- bizsiz savaş olmaz dediler, suriye bizimdir dediler,güçlüyüz dediler çıkardılar savaş uçaklarını indirdiler suriyeye)
  3) israil ( iran da kim ola ? bize saldıracaksanız beşar esed rejimini dünyadan sileriz dediler onlar da çıkardı kartlarını)
  4) iran ( bunlar en tehlikelileri çünkü en sessizleri. bir laf atarlar köşeye çekilip izlerler ama suriye bizimdir demekten elbette geri kalmadılar sonrası israil miş )
  5) türkiye ( sıkıntı büyük reis- türkiye kimi zaman ara bulucu kimi zaman ara bozucu konumunda oldu. çünkü adı üstünde arada kaldı çünkü topraklarıda arada. siyasetin içindeki siyasettir türkiye. çok güçlü politika lazım çok. her neyse sonuç olarak türkiye de indirdi tankını uçağını askerini suriyeye )
  6) ırak ( evet belki ırak kalmadı fakat orası bir toprak parçası ve bu toprak parçası ilerleyen zamanlarda çok büyük ihtiyaçlar karşılayacak olan topraklar. tabi burası kime yarayacak söylemeye bile gerek yok)
  7) suriye ( burası mecburiyetten öte bir yer değil, çünkü burası buluşma noktası)
  8) ingiltere ( ingilterenin olmadığı bir savaş, savaş değildir. tarih her zaman ingiltereyi bir yerlerde görmüştür muhakkak yine görecektir)
  9) yunanistan ( yunanistan aslında bir avrupa diyebiliriz, bilmem kaç bin asker sınıra gönderilmiş gibi haberlerin arkasında aslında yunanistan değil avrupa vardır)
 • eğer gerçek ise insanı dehşete düşürmektedir.
 • 2.dünya savaşı sonrası başlayan nükleer silahlanma bir daha dünya savaşı çıkmaması için gereklilik olarak görülmüştür.şu an bu savaşın çıkması için de çıkmaması için de bir sürü neden sayabiliriz.nereden baktığınıza bağlı.ve bu nedenler ya da çok daha fazlası her zaman olmuştur.rusya'nın kırım'ı,abhazya'yı ilhakı şu anki nedenlerden çok daha ciddi sonuçları olabilecek gelişmelerdi.abd nin ırak a girmesi trump ın kuzey kore ile olan sürtüşmelerinde attığı tweetler dünkü tweetler den çok daha uçuktu.şu soruyu sormakta fayda var;olası bir çatışma uzun yıllar sürecek olan konvansiyonel bir savaşa yol açacak bu kesin.bu savaşın kazananının olmama ihtimali de yüksek.zira rusya ile abd ve müttefiklerinin askeri güçleri arasında çok büyük bir dengesizlik yok.kaldı ki rusya toprakları da kolay işgal edilecek topraklar değil.savaş son raddede nükleer silahlar ile sonlanacak kaçınılmaz olarak.hiçbir ülke nükleer bombayı önceden tespit edip havada yok edebileceğinden emin değil.ne olacak peki?bu durumda dünya felakete sürüklenecek gezegen radyasyon çöplüğü olacak.yaşam bitecek. ne ülkeler,ne devletler, ne sınırlar anlamlı bir zaferle yeniden belirlenmiş olmayacak.böyle bir savaşın kazananı olmaz.çok ciddi bir sebep olmadan dünya savaşı çıkmaz.ekonomik nedenler şu an abd nin çin karşısında çıkmazda olduğunu gösteriyor ama bu yeterli bir neden değil.benim şahsi görüşüm;belirlenen hedefler vurulacak.bu bölgelerde olası bir rus amerikan çatışmasına yol açmaması için riskin en az olduğu bölgeler olacak.rusya bu durumda müdahale etmeyecek.zira esad ın üsleri boşaltması da bunu gösteriyor.şu an olan biten masa başında kazanılmaya çalışılan bir güç savaşı.ancak iki ülke de bunun nereye varacağını kesin olarak öngöremedikleri için vur kaç taktiğiyle tweet atıp tepki ölçüyor.kararlılık ve güç gösterisi olduğunu anlatmaya gerek yok.
 • dünyayı sallayan çok büyük bir ekonomik kriz olmadığı sürece gerçekleşmeyecek olan öngörü. zira savaşları uluslar değil, küresel finans aktörleri çıkarır. mevcut küresel kapitalist düzende finans aktörlerinin çıkarları ulusların çıkarlarının çok ötesindedir. rus iş adamlarının abd'de trump'ın kazanması için yaptıkları şeyler bu durumun en güzel örneklerinden biridir. trump'ın son dönemdeki şahlanışlarını da bu olay çerçevesinde okumak gerekir, zira bu gerçeği örtbas edebilmek için kendi kamuoyuna oynamak zorunda.
 • teknolojinin bu kadar ilerlediği bir zamanda 3.dünya savaşı cephelere asker uçak yığmakla çıkmaz. sallarlar elindeki füzeleri,koyarlar çaylarını bu kadar. ha bunu yaparlar mı yapmazlar. şu an sürtüşme yaşanıyor gibi gözüküyor iki blokta ama emin olun bir kaç güç gösterisi bunlar sadece. baştakiler de pekala farkında savaş çıkmasının dünyanın sonu olacağının. hiç kasmayın komple teorileri üretmeyin. en fazla ortadoğu pisliğinde bir kaç muharebe daha görürüz,tabi bu şimdiye kadar olanlardan biraz daha şiddetli olur.
 • hiç hoş olmayan bir gerçektir. bu devirde artık eskisi gibi savaş olmayacağı için bir gün parlak bir ışık göreceğiz ve buharlaşacağız bu kadar.
 • kesin degildir.

  belki bombayi atacaklar daha ne oldugu anlamadan sahit olamadan olecegiz, nereden biliyorsunuz?
 • her ne kadar, çağdaş dünyanın demokratik eşiğine ulaşamamış olsalar da, ruslar akıllı bir ırktır. öyle bir hata yapacaklarını sanmıyorum. bugüne kadar o kadar toprağı ellerinde tutmaları bence, yeterince akıllı olduklarını ispatlıyor.

  edit : evet abd vurdu, rusya sadece füzeleri vurdu. yemez çünkü !
 • böyle bir savaşın tam merkezinde olacağımız gerçeği ile birlikte değerlendirilmesi gereken konudur.
  dış politikamız ''çok pis gıcık etme'' üzerine kurulu. dış politikası bize karşı gıcıklık çıkarma üzerine kurulu ülke sayısı da çok fazla.
  ingiltere basınında prens charles'dan daha çok haber olan bir liderimiz var.
  avusturya, almanya, suriye, arap ülkeleri, mısır, suriye gündeminde en çok konuşulan ülkeyiz.
  3. dünya savaşı kuzey kore ile falan çıkmazsa, çok pis girişecekler bize kamiller. ha korktuğumuzdan değil de bunlar gavur. bizim etik kurallarımızı bilmezler. tek tek gelmezler. biz tek, siz en fazla üçünüz deriz de 10 tane ülke biraz zorlar. yoksa iman gücü, anneciğim türkler falan biliyorsunuz durumu.
 • kaçınılmaz gerçektir. kaçınılması gereken bir şey varsa o da bu savaşta herhangi bir taraf olmaktır. bugünün şartları itibariyle türkiye böyle bir savaşa girmeyi ne ekonomisiyle ne de psikolojisiyle kaldıramaz.