şükela:  tümü | bugün
  • bedelli yapan tayfa için "otuz bin lira farkla tüm savaşlardan muaf tutulma" gibi bir opsiyon olması lazım sözleşmede. endişe edilmemesi gereken durum.

edith piaff: burada bir zamanlar, bedellileri de geri çağıracaklar mı diye endişelenen bir güvercin var idi. allah belasını versin böyle sitenin.
  • komiklik yapmaya çalışan bir yazarsın saçma sapan başlığı.
  • savaş sırasında olağan durumdur, gidilir, gideriz.

ama bedelli yapanları veya bedelli askerlik isteyenleri "savaştan kaçar yhaa haha " "savaşa da bedelli yapıp gitmeyecek zuhaha" falan gibi ithamlarda bulunan olursa ki oluyor, fikirlerimle düşüncelerimle sikerim. net.

senin sik gibi patates soyduğun, boş arazide nöbet tuttuğun 12 ay askerlik ile savaş bir mi ?

bedelliler siksin sizi yeter lan artık.
  • şehirlere atılacak nükleer bombalardan uzak durmanızı sağlayacak fırsat.
  • savaşmamak için şahsen ölmek pahasına gitmezdim ben. kafama sıkar gitmezdim. kimse bana zorla insan öldürtemez. hele birilerinin çıkarları için katil olmam. ölürüm daha iyi.
  • şahsen bana komando eğitimi verdiler.
    eğitim bittiğinde çocuğum olsa şimdi öğretim hayatına başlamıştı.
    şimdi bana hadi komandoluk yap mı diyeceksin?
    ben de sana haliyle siktir git diyeceğim.

bedelli askerlik ve profesyonel ordu artık yeni türkiye'nin gerçeğidir.

edit:
    ayrıca suriye gibi bölgesel savaşlarda kaçsanız da çok cepheli savaşlarda
    asker olmak sivil olmaktan daha çok hayatta kalabilmenizi sağlamaktadır.

isteyen dünya savaşlarının sivil asker ölüm istatistiklerine bakabilir.
    açlık, susuzluk ve hastalık mermiden ve bombadan daha tehlikelidir.
  • şahsımı çok fazla düşündürmeyen olaydır.

ülkeyi bu hale getiren zevatın koşa koşa savaşmaya gitmesini beklemekteyim. öyle tüfeğimi alır kendimi savunurum olayı değil, efendi efendi birliklerine kışlalarına teslim olsunlar sonra gidip reisleri için savaşsınlar.

ya da çok geç olmadan akıllarını başlarına alıp başkanlık sisteminin nelere sebep olacağını düşünmeye başlasınlar, referandumda da buna göre oy kullansınlar.
  • yine tuvalet temizleteceklerse yok almayım kalsındır.
  • bedelli yapan biri olarak çağrılmayacağım hede. askere çağrılmayacak listesinde bedelliler de bulunmakta.
    ha kafama atom bombası geldiğinde dekont neremi korur bilemiyorum ama bu konu başka bi entry'nin konusu..
  • (bkz: niyazi) sen misin?