şükela:  tümü | bugün
  • "şu" dememiz garip kaçacak olay. mesela 1. dünya savaşında sırp prensin öldürülmesi, avusturya'nın sırbistan'a savaş açmasına sebep oldu. sonra avrupa'nın ekonomik savaşı devreye girdi de öyle karıştı iş. hoş avusturya almanya'ya danıştı savaşı açarken ama o da sırbistan'ın arkasındaki rusya'dan çekindiği için oldu.

muhtelemen anlayamayacağız, yıllar sonra tarih kitaplarına o şekilde işlenecek. tarih yazılırken kitaplara yazılmaz.
  • 3. dünya savaşı bence başladı ve hepimiz içersindeyiz arkadaşlar.
    farkında olmamamız çok doğal çünkü insanlar ellerinde kılıç ve kalkan darbeleri ile ya da siperde, mevzide çatışarak ölmüyor. birileri insanları katletmenin insanlık suçu olduğunun farkında olsa gerek ki, tüm dünyanın gözleri önünde sıcak bir meydan savaşı yok, yaşadığımız şartlar ve koşullar da bunun aksi hali için mümkün değil zaten.
    yıllardır bijolojik bir savaşın içinde olan ülkeler görüyoruz bunun en son örneği ebola virüsüydü. diğerleri de hepimizin hatırladığı sars, şarbon, h1n1, kuş gribi, kırım kongo virüslü keneler vs. evet bir ırkı, bir toplumu öldürmek soykırım olarak kabul ediliyor ve bu kavga bu düşmanlık asırlar boyu sürebiliyor. mantık burda başlamış, insanlar hastalıktan ölüyor !!! bunun suçlusu doktorlar ya da ismi açıklanmayan bilim insanları değil neticede. ister istemez bu böyle algılanıyor.
    bazen öyle koşullarda yaşama tutunmaya çalışan insalar görüyoruz ki ölüm bir hediye kalıyor yaşadıkları acıların yanında. evet köleliğin kaldırıldığı bir sistem işliyor, hem de köle olduğumuzun farkına bile varamıyoruz demek ki çok güzel işliyor. bileklerimizde zincirler yok haklısınız fakat her ay ekstresini düşündüğümüz kredi kartlarımız var. evet gladyatörler gibi arenalarda dövüşmüyoruz, çünkü günümüzde hayat bir o kadar çetin. amansız hastalıklar yok, her rahatsızlığın bir tedavisi var tabi ki eğer bankanızda bir kaç binlerce liranız varsa. sigorta diye kesilen primlerimiz bir kanser tedavisini, herhangi bir cerrahi müdahaleyi, ağız ve diş sağlığınız için yapmanız gereken kontrolleri karşılamıyor. o halde bu sigorta ne işe yarıyor ki. kendime adıma konuşuyorum grip, nezle olduğumda içerdiği kimyasalların ne olduğunu bilmediğim ilaçların yan etkilerinden kusmak yerine nane limon, adaçayı kaynatıyorum. bunun için bünyesinde bende bulunandan daha çok hastalık barındıran devlet hastenelerine gitmiyorum. sigorta ben hasta değilsem işe yarıyor demek oluyor bu.
    bildiğimiz gerçek savaşlarda ölmemek için silaha ihtiyacımız olurdu, günümüzde bu böyle değil. hayatın bir adım gerisinde kalmaya gelmiyor. kullandığımız akıllı telefonlardan, gündelik kazaklarımıza kadar bir rekabetin içerisindeyiz. parası olmayanın sevgilisi bile olmuyor. bir zamanlar fakire yardım etmemek ayıp karşılanırken, günümüzde fakir olmak ayıplanıyor. edindiğimiz bilgiler bizi alaycı insanlar haline getiriyor. söylenecek o kadar çok şey var ki insan hangisinden bahsedeceğine şaşırıyor.
    çok acımasız bir savaşın içindeyiz. bunun adı savaş mı bilemiyorum tabi ama şundan eminim ki düşmanımız bir başka ırktan, milletten insanlar değil.
  • tuğçe kazaz'ın budizme yönelmesi.
  • amerika nın ayakta kalmak için yapacağı eylemler .
    ve kötü son amerika yok . gelen gideni aratır misali daha büyük bir orospu çoçuğu gelir yerlerine.
    bu yüzyıl gerçekten bir çok konuda değişikliklerin yaşanacağı bi zaman olcak .
  • günaydın, başladı zaten....
  • olayın ne olacağı bir muammadır fakat başlangıç yeri kesin ve tam olarak;

(bkz: ortadoğu)
  • başlatacak şahıs ankara civarlarında, lüks bir yapıda ikamet etmektedir.
  • suanda en olasi durum kuzey kore lideri'nin 'sikerim lan' diyip saga sola nukleer yollamasi ve bir sekilde cin'i de yanina almasi olacaktir. yoksa para icin, petrol icin falan kimse girmez bu olaya. tek bir atom bombasinin patlamasi komple bir sehri, hatta belki ulkeyi haritadan silmek icin yeterli. karsiliginda kazanilacak hicbir sey bunu telafi edemez.
  • insanlığın bitmek bilmez hırsıdır.