şükela:  tümü | bugün
 • 2 askerin şehit, 1 askerin yaralı olduğu saldırı.

  http://www.hurriyet.com.tr/…-yaralilar-var-40238041
 • kolombiya hükümeti ve farc'in imzaladığı ama referandumda reddedilen anlaşmayı öve öve bitiremeyen amcik agizlilar görsün bunları.
  allah rahmet eylesin. güya analar ağlamayacakti! evet akpli kardeş ne diyorsun bu konuda? onlar konuşur akp yapar diyorsun demek ki! himmm.
 • arazi arazi-tarama operasyonunu sürdüren askerleri taşıyan zırhlı araca yapılan saldırıdır.
 • bizim ülkemiz dışında, bizim askerimize yapılmayan bir saldırı olduğu için bizim ülkemiz nezdinde hiçbir değeri olmayan olaydır.
 • ne güzel sabah sabah erkek kası, kezban kukusu, güneşime düşen gölge vs konusuyorduk. nerden çıktı şimdi bu şehit haberleri.

  tanım: yeni şehadetlerle sonuçlanan saldırı.
 • bölgede asker hareketliliğini gözleyen ve örgüte rapor eden terörist unsurlarının olduğunu gösteren olay.

  el yapımı bombalar kablolu düzenek ile patlatılıyor. bombanın gömülmesi sonrası saldırı anına kadar çekilen kablonun uzunluğuna göre 50-100 m uzağında terörist/ler bekliyor, bunlar gömülmüş eyb saldırılarının rastgele eylemler olma ihtimalini azaltıyor.

  şehitlerimize allah rahmet eylesin. ülke için ödedikleri bedelin değerini biz biliyoruz. bildiklerini, herkesten daha vatansever olduklarını iddia edenler ise ses çıkarmıyor...
 • artık bu tarz bombalı eylemlere bir çözüm bulunması gerektiğini gözler önüne seren saldırıdır.

  ülke olarak son yıllarda yüzlerce asker ve polisimizi tuzaklanmış el yapımı patlayıcılar yüzünden kaybettik. peki buna nasıl çözüm bulunacak?

  1. patlayıcıların ham maddelerinin sıkı takibe alınması gerekiyor. gerek gübre bayilerinin gerekse sınırların aktif şekilde kontrolü şart. son dönemde gübre satışına yönelik bir takım önlemler alındı fakat denetimi ne düzeyde bilemiyoruz.

  2. önleyici istihbarat eksiği giderilmeli. ergenekon, fetö vs gibi operasyonlar ile güvenlik güçlerinin deneyimli kadrolarının birçoğu tasfiye edilmiş durumda. bu saatten sonra artık hazır çalışan personeli somut gerekçeler olmadan görevinden uzaklaştırmamak ve önceki operasyonlarda gidenlerin yerine yeni personeller getirilmek lazım. ayrıca çözüm süreci ile birlikte bölgedeki insanların devletin otoritesine karşı sarsılan itimadları pekiştirilmeli. devlet bölgede ağırlığı koymalı, vatandaşına huzur ve güvenlik sağlamalı. böylece sahadan istihbarat akışı temin edilmeli.

  3. bölgeden zırhsız yahut zırhı dayanıksız olan araçlar derhal çekilmeli. yarım kalan kirpi personel taşıyıcı teslimatları tamamlanmalı. emniyet güçlerinin kullandığı araçların zırhlarının güvenlik seviyesi kirpi personel taşıyıcılara yaklaştırılmalı.

  4. bayraktar, anka, karayel gibi türk firmalarının geliştirdiği insansız hava araçlarından ordunun ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde olanların sayıları envanterde artırılmalı. özellikle geçiş güzergahları sıkı bir biçimde gözetlenmeli.

  5. bölgede terör yanlısı olduğu bilinen kişilerin devletle iş yapması, devlet kurumlarına, kışlalara, karakollara, geçiş güzergahlarına yakın ikameti ve iş yeri açması engellenmeli. bu kişiler sıkı takip altında bulundurulmalı. terör örgütüne herhangi bir yardımı tespit edildiğinde tutuklanmalıdır.

  kısacası güvenlik güçlerimizin canlarını korumak, bölge insanımızın huzur ve emniyetini temin etmek için alınması gereken önlemler ve eksiklerimiz çok. bir an önce başlanmalı. insan canı hiçbir nedenden önemsiz, hiçbir maliyetten değersiz değildir. tanrı güvenlik güçlerimizi ve bölgedeki vatandaşlarımızı korusun.
 • olum adamlar kirpiler geçerken patlatmıyor, onlar da farkında dandik aracın hangisi olduğunun. peki biz neden o araçlarla sevkiyatta ısrar ediyoruz anlamış değilim.

  adam demişim o.çocuklarına , özür dilerim.

  edit: ejder değil kirpiymiş.

  * ve * ' a teşekkürler.