• türkiyede daha 2 gün tatilli iş yeri sayısı bile devlet kurumları hariç 2 elin parmağını geçmezken 3 gün tatil biraz burada zor gibi, adamlar ekstra 1 saat daha nasıl çalıştırabilirim diye düşünüyor
  • bizim buradakiler elinde olsa tatilsiz çalıştıracak milleti. böyle bir öneriyle gelmek onlara küfür olur muhtemelen..
  • ellere microsoft bize macrohard o işler.

ciddi olamıyorum böyle haberlerde, pardon.
  • tükiye de telaştan 5.5 hatta 6 gün yetmezken 4 gün olsa ortalığı kan götürür. keşke olsa diyeceğim ama maliyetlere bakmak lazım.
  • 3 gün iş 4 gün iş dönemi ile cevap verip, oyunu bozacağımız yeni yöntem.
  • patronların egosu tatmin olsun diye cumartesi çalışan bir sürü firma varken 3gün tatil olması bu ülkede mümkün değil hayal kurmayın.
  • ben izin günümde bile gerek whatsapp mesajları , gerek aramalar ile taciz edilirken , birçok arkadaşımın (farklı kurumsal şirketler) izin günleri sebepsiz yere değiştirilirken , kendim dahil toplantı , sayım , denetim gibi konularda izin günlerinde mağazada olmam konusunda inceden inceden baskı yapılırken türkiye de bu kural 7 gün çalışma olarak değiştirilir.

ülkemizde devletin maalesef büyük holdinglere , kurumsal şirketlere bu konularda pek bir baskısı yok. çünkü istihdam ve vergi kozlarıyla onlarda kendilerine avantaj sağlıyorlar.

son dönemlerde bir iki firmadan sendikalı olabilmek konusunda kararlı adımlar atıldı ve bunu başardılar. bir başka firmadaki çalışanlarda bu konuda epey mesafe katettiler. bu firmaları birçok suserin bildiğini ya da en azından sosyal medyadan işittiğinı tahmin ediyorum. bir firmada haftada iki gün izin hakkı konusunda yapılan bir sözleşme olduğu da sosyal medyaya yansıdı. ne kadar doğru teyit edemesem bile güzel gelişmeler. verimlilik konusunda zaten dünyada son sıralardayız.

şimdi kimse türkiye zaten resmi tatiller ve bayramlar dahil birleştirilen izinlerle birçok ülkeye göre fazlasıyla tatil yapıyor demesin. o kural kamu ve belediye çalışanları , öğretmenler ve kenarından köşesinden bankacılar için geçerli. işçi kendi bayramında bile tam mesai çalışıyor.

türkiye'de her kural tersine işler. ve yeri gelirse yıllık izin sayıları bile düşürülür. emeklilik prim gün sayısı artar.ve hatta emeklilik yaşı yükselir.

bizimkisi hayal sadece...
  • son 3 yıldır uyguladığım çalışma şekli. anlaşırken öyle anlaşıyorum.
    çok daha verimli çalıştığımı düşünüyorum.
  • 3 adamin yapacagi isi 1 adama yaptirip, 3 kazanmiyim da 7 kazanayim diyen yamyam patronlar oldukca boyle utopyalar icin turkiye'de daha cok beklenir. en kurumsal, en buyuk turk sirketleri de dahil, hepsi bu sistemle calisiyor. aa pardon sistem dedim (bkz: swh)
  • şöyle bir argümanla meclisten geçmesi sağlanabilir:

bu sayede dini tatilimiz resmi tatil olur.
    bu konuda adımlar atılmasına öncülük edip müslüman ülkeleri de arkamıza aldık mı tamamdır.
    sonra gelecekte bir gün budistler falan da devreye girerse değmeyin keyfimize.
hesabın var mı? giriş yap