şükela:  tümü | bugün
  • var olup olmadığını merak ettim kazalardır. yakın çevremdeki mesleği isg uzmanlığı olan arkadaşlarımdan duyumlarım oldu. o günden beri merak etmekteyim.

türkiye'de işçi ölümleri malum. basına yansıyan iş kazaları haberleri bu kadar yüksekken yansımayanların daha fazla olduğunu düşünüyorum. zaten istatistikler de bunu doğruluyor.

yapımı 7 haziran 2014 yılında başlayan böylesine büyük bir iş kazası yaşanmaması beni oldukça şaşırtıyor. belki de işler gerçekten yolunda gidiyordur da hiç ölüm yaşanmamıştır ama böyle bir şey olsaydı eminim medyada gözümüze hükümetin başarısı olarak bir şekilde sokulurdu.

umarım kaygım boşunadır ve hiçbir kaza yaşanmamıştır.
  • küçük bir google araştırması ile ülkenin işçi cinayetlerinden payına düşeni fazlasıyla sırtlanmış, beraberinde doğa katliamına da devam eden inşaattır.

basına yansıyanlar şu şekilde: (evrensel'den alıntı)

9 temmuz 2014: toprağı temin edilen şantiye alanında bir iş makinesi, içindeki operatörüyle birlikte gölete uçtu. kazada iş makinesi tamamen sulara gömülürken 41 yaşındaki operatör osman ceylan’ın cansız bedeni jandarmanın su altı arama ekiplerinin yaklaşık 3 saat süren çalışmasının ardından göletten çıkarıldı.

9 mart 2015: pist yapım şantiyesinde iki kamyon malze-me boşaltırken, birinin damperi açık şekilde diğer kamyonun üstüne düşmesi sonucu, şoför nurettin özdemir, sürücü kabininde ezilerek hayatını kaybetti.

12 mart 2015: hafriyat taşıyan turgut demircan’ın kullandığı kamyonun arnavutköy yolunda devrilmesi sonucu şoför demircan hayatını kaybetti.

12 kasım 2015: üçüncü havalimanı şantiyesine işçi götüren alt taşeron şirkete ait orkun ve ceta şirketlerinin servis araçları çarpıştı. kazada 2’si ağır 43 işçi yaralandı.

27 şubat 2016: şantiyede çalışan 23 yaşındaki ammar koç, iş güvenliği önlemlerinin ihmal edilmesi nedeniyle, özel aracıyla beton mikserinin altında kalarak hayatını kaybetti.

1 eylül 2016: taşeron firma yatakhanesinde 36 yaşındaki işçi mehmet aytaç oda arkadaşı tarafından yakılarak öldürüldü.

6 eylül 2016: havalimanı inşaatında çalışan bir işçi üzerine çelik palet düşmesi sonucu feci şekilde can verdi.

22 eylül 2016: üstyapı inşaatında çalışan bir işçinin üzerine kalıp düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

26 eylül 2016: ida inşaat firması bünyesinde çalışan bir işçi kamyonların geçişine kılavuzluk ederken kamyonun altında kalarak yaşamını yitirdi.

15 ekim 2016: 3. havalimanı terminal binasında kalıpçı olarak çalışan kadir oruç, 3. kattan düşerek yaşamını yitirdi. masa kalıbı yaparken boşluğa düşen oruç’un ölümüne ilişkin savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

son düzenlenme tarihi: 27 ekim 2016 10:14
  • ana akım medyada duyamadığımız ve duyamayacağımız iş kazaları. t24'te 400 işçinin öldüğünden bahsediliyor:

"3. havalimanı inşaatında 400 işçinin ölümü gizlendi" iddiası: sus payı 400 bin lira

kamyonların kolin-kalyon-cengiz'e ait olduğu anlaşılınca kimsenin işlem yapmadığı, ölüm haberlerinin hiçbirinin medyada yer bulamadığı anlatılmış. ne kadarı doğrudur bilemiyorum ama buranın türkiye olduğunu hatırlayınca doğru olması çok muhtemel geliyor.
  • t24'ün işçilerle konuşarak yaptığı haber. ancak kendilerine konuşan işçiyi ifşa etmekten başka bir iş yapmamışlar.

güya kendilerine konuşan işçinin adını gizlemişler. ama haber içeriğinde ne iş yaptığı, yaşı, kaç çocuğu olduğu ve adının baş harfi yazıyor. bulmak isteseler 1 dk sürer.
  • şu habere göre konu meclise taşınmış: cumhuriyet

--- spoiler ---

chp işçi sendikaları, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarından sorumlu genel başkan yardımcısı veli ağbaba, çalışma ve sosyal güvenlik bakanı jülide sarıeroğlu'nun cevaplaması talebiyle meclis'e soru önergesi verdi.
    --- spoiler ---

cevap verilene kadar tüm inşaatın bitmesi beklenmesin bari.

ek: @moon shaped pool'in bahsettiğine göre cevap gelme ihtimali pek yokmuş: araştıma - 140journos
  • demokratik bir ülkede 400 değil bir işçinin bile ölümü gizlenmişse yer yerinden oynamalıdır.

anladık, milleti açlıktan kölelik şartlarında çalışmaya razı ettiniz. bunu da işçinin seçme özgürlüğü var maskesi altında beğenmeyen siktirsin gitsin açlıktan ölsün mesajıyla yaptınız.

korkutucu olansa, akla sığmayansa şu: yakınlarını bile fakirliklerini kullanarak, bu insanların ölümüne razı ettiniz. nasıl olsa geri gelmezdi, ölenle ölünmezdi, kan parası akrabalarının geleceklerini kurtarırdı...

işçilerin nasıl yaşayacaklarını belirlediğiniz gibi, nasıl öleceklerini de belirlediniz.

şeytan bile bu kadar ahlaksız olamaz.

kaza değil neoliberal katliamdır.
  • kaza değil katliamdır.
    umarım gerçek değildir, çünkü biliyorum ki gerçekse sorularına hiçbir şey olmayacak.
  • türkiyede hangi iş kazası gündeme geliyor ki bu gelsin?
    her gün ne kadar fazla kaza oluyor bunların yarısından çoğu rapor dahi edilmiyor ve bu kazalar öyle sadece merdiven altı tesislerde değil, büyük kurumsal holding şirketlerinde oluyor.
  • fıtrat yükleniyor...
  • şu yazının tamamını okudum kanım dondu. insanlığımdan utandım. resmen kendimizi öldürüyoruz.