şükela:  tümü | bugün
 • çaylak arkadaşımız @baldwin'in ricasiyla oluşturulan başlık. üçüncü havalimanı unifree heinmann şirketinde işe kabul edilmesinin ardından açılış tarihinin ertelenmesiyle adeta hiç anlaşılmamış gibi hiçbir geri dönüş alamıyor ve sonrasında yerine başka işe alımlar olduğunu öğreniyor.

  çaylak arkadaşın mesajı:

  temmuz 2018 tarihinde unifree heinemann şirketiyle iş görüşmelerim oldu. toplamda 2 mülakat, 1 de ingilizce testi gerçekleştirdim. ardından sms ve mail olarak tebrikler işe alındınız vs gibi mesajlar geldi. en son mülakat olan agustos 2018'deki görüşmede 29 ekimde iş başı yapacağımız söylendi. ben de o an çalışmakta oldugum firmaya işten ayrılacagımı bildirdim ve eylül'de işten ayrıldım. sonrasında haberlerde 3.havalimanın açılışının ertelendigini öğrendim ve bunun üzerine2 ay beklerim diye düşündüm. fakat açılış 6 ay gecikti ve nisan 2019 da açılış kesinleşti.

  ama arayan soran olmadı. defalarca aradım, "bekleyin ararız" diyip başlarından savdılar. en son 1,5 ay önce şirkete gittim zar zor bir ik görevlisi ile ayak üstü 1dk. görüşebildim adımı soyadımı ve telefon numaramı aldı, gün içerisinde arayıp bilgi vereceklerini söyledi ama yine arayan olmadı. ertesi gün ve takip eden günlerde defalarca aradım. danışma kesinlikle ik'ya baglamıyor zor zor bağlatırsak da ya yemekte ya da toplantıda oluyorlar. 5-6 kez ik ya iletmeleri için danışmadakilere not ilettim malesef yine dönen olmadı.

  çevremde benim posizyona 1 hafta önce kariyer.net üzerinden başvuru yapıp işbaşı yapan 3 kişiyle tanışınca şok oldum. bu firmanın kurumsallıkla hiçbir alakası yok, muhattap yok, mülakatı kazanmış kişiler dururken torpille ve düşük maaş beklentisi içinde olabilecek olanları alıyorlar.
 • kesinlikle rezalet olmakla birlikte, imzayı atmadan işten ayrılmak malesef acemice olmuş.

  imzadan sonra bile işe alımdan vazgeçen şirket gördüm ama yine de çocuk şirketle anlaşarak (mahkeme yolunu seçmeyerek) 2 aylık maaşa anlaşmıştı.
 • bu adam eylülden nisana kadar işsiz kaldı ve sonunda yine işe alınmadı.
  gerçekten bazılarının yatacak yeri olmayacak.
 • bunlarla sanirim ben de gorusmustum. gerci o sirada zibilyon tane yerle gorusmelerime devam ediyordum. bana hic donmemisler :) sansliymisim. arkadaslara gecmis olsun. bir yerden kabul alsaniz bile is aramaya devam edin arkadaslar, hatta sizi ise alan yer deneme suresi koyuyorsa deneme suresi boyunca onceki gorustugunuz yerler ararsa kapiyi kapatmayin ve yeni isteklifi gonderen olursada sartlar ve ucret konusunda pazarlik yapin. unutmayin firma sizi deniyorsa siz de onu deniyorsunuz.
 • 10/10 rezalettir.
 • şöyle bir fotoğraf var, unifree ile iga "dünyanın en büyyük duttifruttisi"ni" imzalarken. hah işte o fotoğrafta ortada duran şahsa dikkatli bakın. (ama fazla bakmayın, ekrandan çıkar mıkar mazallah)

  dolayısıyla anlamışsınızdır, rezalet falan değil, adam önceden taahhüt ettiğini aynen yapıyor işte.

  yabancı firmalar da türkiye'de ofis açınca maks. iki haftada ülkedeki kanunsuzluğa uyum sağlayıp türkleşiyorlar. bunun yüzlerce örneği var. merkez de bir süre sonra bu hukuksuz işlemlerin kendilerine sirayetinden rahatsız olup türkiye'deki faaliyetlerini durduruyor.

  haberin devamı
 • heinemann genel merkezine mail atılıp, durum kanıtlarıyla bildirilmelidir.

  hatta mahkemeye gidilmesi halinde kazanılması da muhtemel. “kabul edildiniz.” mesajından sonra yazar işten ayrılmış, işsiz kalarak mağdur edilmiştir.
 • arkadaşımızın konuya dair mesajı çaylak olduğundan ana ekranda yer alamıyor. bu yüzden ben ekleme gereği duydum.

  bu firmada çalışan danışma yada sekreteryanın -artık ne deniyorsa- verdiği bilgiye göre bu durumda binlerce kişi varmış. işin garip kısmı mülakat yapıldığı tarihte bize ücret beklentimiz soruldu. ilk mülakattı 3000-3500 tl olarakk dile getirdim. bu arada asgari ücret 1600 tl idi. devamında 2 mülakat daha oldu ve sms ve mail ile işe alındığımız bilgilendirildi. sözlü olarak 29 ekimde işbaşı yapacağımız söylendi.

  eğer maaş miktarı fazla geldiyse verebileceğiniz rakamı teklif edin ya da adayı eleyin. bunların hiçbiri olmadı. ben de zaten o an çalışmakta olduğum iş yerimden alman firması ve kurumsal, büyük bir şirket diye verilen sözlere güvenerek işten ayrıldım. maalasef iş sözleşmesi imzalamadım için hukuk yoluna gidemiyorum. burada en büyük hata benim.

  işin bir diğer enterasan yanı da havalimanında güvenli bölgede olan bu şirketin ofisinde 1-2 tane güvenlik bulundurmaları. bu durum garibime gitmişti. sonradan anladım ki bu arkadaşların vazifesi mağdur edilen kişiler hesap sormaya geldiklerinde şirket yetkililerini korumak. insan kaynakları ile görüşürken güvenlik elemanı tam arkamdaydı. umarım binlerce kişinin ahı tutar ve o ik da çalışanların hepsi yaşattıklarını yaşarlar.
 • bunlar benide aradi..gorustuk.. sartlari vs.. sizi yarim saat sonra yuzyuze gorusmek icin randevu saati belirlemeye ariyacagim dedi bi bayan. arayan yok tabi.. 1 saat sonra beni arayan numarayi aradim.. durum bu sizden biri aradi dedim falan... karsimdaki " sizin posizyonun alimlari coktan bitti aramalari imkansiz dedi " hayal mi kuruyorum ben dalgami geciyorsunuz dedim.. bi goruseyim size donsunler dediler tabi donen yok :))
 • klasik türk işi, hamburg'a merkeze e-mail çek heinemann şirket yetkilileri ile görüş. heinemann istanbul'da ki ihaleyi aldı ama işçi alımı vs. unifree ilgileniyor. yani heinemann firmasının bu olaydan haberi yoktur. heinemann'da çalışıyorum (türkiye'de değil) ve bu adamlar işlerini çok iyi yapıyorlar özellikle çalışanlarının memnuniyeti konusunda.

  heinemann dünya'da ki mağazalar arasında en çok kazanan mağazası istanbul havalimanı ve türkiye konusunda çok hassaslar ingilizce güzel bir e-mail yaz sonra otur izle.