• bugunku fatih altayli yazisinda bahsedilen durum. devlet 1 milyar euroluk kira alacagini 2 seneligine 350 milyon euroya indirmis. aradaki 1.3 milyar euroluk fark 2042' de odenecekmis.

bu havalimaninin ihalesini hatirliyorum, canli yayida yapilmisti ve milyar eurolar havada ucusuyordu. binali yildirim ihale sonrasi hem insaatini bedavaya yaptiracagiz devletin cebinden bir kurus para cikmayacak hem de isletirken senede 1 milyar euro kira alacagiz diye ballandira ballandira anlatiyordu.

geldigimiz noktada
    - biliyoruz ki insaatin finansmani devlet bankalarindan alinan kredilerle saglandi
    - kirada da 650 milyon euro indirim yapildi.

ıhaleyi alanlari hatirlatmaya gerek yok. milletin bilmem neresine koyacak olan olagan supheliler, havuz mutahitleri. dolayisiyla sonuca sasirmiyorum. ama dile kolay:
    - senelik 650 milyon euro indirim kimseye sormadan, mecliste bile tartisilmadan, nedenleri hic bir yerde duyurulmadan nasil yapilir?
    - vatandas bu indirimi bir kose yazisindan mi ogrenmek zorundadir?
    - madem ihaleden sonra sartlar degistirilecektir, bu ihale tiyatrosu neden oynanir da insanlarin gozunun icine baka baka bu milyar dolarlik kira yalanlari soylenir?
    - 2 sene sonra tekrar indirim yapilmayacaginin garantisini kim verebilir? ındirim degil erteleme diyeceksen sormazlar mi adama madem erteledin 2042ye ertelemek nedir?

yazik valla bizim devletemize de, enayi gibi vergi veren vatandasimiza da...

kaynak
  • cengiz' e helal olsun adam sözünde duruyor dediğim indirim.
  • 1 euro'yu 350 milyon euro'ya düşürmek! enteresan!!!
  • halkın ödeyeceği faturadır.

böyle allamaya pullamaya gerek olmadan ve doğrudan:

firmaları kurtarmak için bunu halka ödeteceğiz de denebilirdi.
  • bir vatandaş olarak geleceğimizin satılmasından utanç duyuyorum.
hesabın var mı? giriş yap