• amasyada akşam 22:00'den sonra hayat durur. sessiz sakinin ötesinde bir şehirdir. en basitinden o kadar olaysız bir şehirdir ki bir trafik kazası olsa olay olur. herkes şaşkınlıkla bakar. herkes birbirini tanır. esnaf dükkanını kilitlemeden dışarı çıkar.

hatırlıyorum eskiden en son yasaklama olmadan önce bakkallar dükkanlarının önlerine meyve sebzelerini koyar öyle satardı. akşam dükkan kapanır o sebze meyve kasalarının üstüne sadece çadır serilirdi. kimse çalmazdı. alınsa da helal edilirdi. hırsız gelse ben fazla duymamıştım hırsız olaylarını. olsa herkesin haberi olurdu zaten. mahallece polisten önce kovalanır. kapılar zaten bizde kilitlenmez. öyledir benim memleketim.

hani 1 dakikalık ışık kapatma eylemi vardı. o zaman bile anıtın orda toplanılır, sloganımızı atar sessiz sedasız gelirdik. öyle bir memleket. her şey sessiz sedasız olurdu bizim orda.

ama sessiz sedasızlıklar çok eskide kalmış.

bunu duydum sabah. çok gururlandım. öyle böyle değil ama.

#direnamasya

aha da linki.

http://haber.sol.org.tr/…mudahale-etti-haberi-93304
  • sözlükteki akitlere sağlam mesai yaptırmıştır. ulan oraya yapılacak benzin istasyonu senin neyine yarayacak? iki dakikalığına insan ol da yüzlece ağacın kesilmesine bir tepki göster. memlekette benzin istasyonu yapılacak yer bitti sanki amk.
  • yerinde bir direniştir. göt kadar şehir dört tarafı dağlarla çevrili olduğu gibi ortasından da ırmak akıyor. girişi ve çıkışı arasını 40 dakikada yürüyebilirsin kaldı ki her yerinde akaryakıt istasyonu var zaten. ne bitmez rantmış kardeşim. yeter yahu bir durun yakında nefes alamayacağız ciğerlerimizi sömürdünüz.
  • zaten çerçevesi belli olanlarin anlamasini bekleyemeyecegimiz karsi koyma.

3000 hücre sayesinde dusunebildigin için sen de haklisin da. tapu olsa ne olur, mevzuatta öyle olsa ne olur. senin savunmana gore anani hergun bir akp milletvekili dudukleyecek diye bir yasa ciksa sorun olmayacak yani. koyun deyince kiziyorsunuz. ..
  • "gezi bitti yea" cılara sağlı sollu çakan direniştir. ses çıkarmak, isyan etmek geçen seneden beri fıtratımızda var ne de olsa.
  • nedir ne değildir diye göz atmamla ilkokulumun önünde bulunan ağaçlık alanda, baba evine 50 metre uzakta vuku bulduğunu öğrendiğim direniştir. orada olamasamda umarım bu direniş başarıya ulaşır ve şehir merkezinde zaten gitgide azalan yeşil biraz olsun korunmuş olur.
  • amasya üniversitesinde okuyan direnişin başından beri parkta bulunan biri olarak bir kaç şey söylemem lazım sanırım.

bir kere orası amasyanın merkezinde bulunan tek ve ücretsiz piknik yapılan yeşil alanıdır. dolayısıyla bir parktır yeşil alandır. içinde kaydırak yok diye park olmayacağı anlamına gelmez. kimindir, kime satmıştır önemli değil. amasya halkının rahatça çayını demleyip mangalını yaptığı ve her daim dolu dolan yeşil alanıdır.

sen kalkıp ta coğrafi koşulları yüzünden zaten düzlük alanın zor bulunduğu bir şehirdeki var olan tek yeşil alanı yıkıp yerine petrol istasyonu yaparsan illaki halk ayaklanır.

parkın konumu hakkında bilgi verecek olursam. parkın yanında borsa ilköğretim okulu bulunmaktadır. zaten park şehrin içinde olduğu için binalara çok yakın bir konumdadır. sonuç olarak oraya yapılacak en son şeylerden biri petrol istasyonudur.

olaya ilk müdahale edende, parkta sabahlayan da mahalle halkı ve gezinin çocuklarıdır.

edit: olayların başında bir polis memuru halkı dağıtmak için havaya iki el ateş etti. onun dışında başka bir müdahale olmadı. parkta iki çevik otobüsü hazır bekliyor arada ekip otoları ve yunuslarda geliyor. parkı çevreleyen bariyerler olan olayları herkes görsün diye yıkıldı.

parktaki ağaçlar numaralandı 90 tane ağaç hala ayakta yaklaşık 37 tanesi falan kesilmiş durumda.

twitter daki amasya dayanışması anlık ve doğru bilgi veriyor onun dışındaki fotoğraflar ve söylemler pek doğru değil.

edit2: google maps den bakınca orada baya yeşil alan var hani tek parkınız, yeşil alanınız oydu diyen zihniyete sormak isterim sen her gördüğün yeşillikte oturup, dinlene biliyor musun ? yada her yeşillik senin için potansiyel bir park mıdır ? şayet biz inek değiliz her bulduğumuz yeşillikte otlayalım, dolanalım.
    zira haritada görülen yeşil alan park değildir, artık yeşil alan bile değildir. (harita güncel olmamakla beraber en kısa zamanda sokağın yeni görüntüsünü yükleyeceğim.)

edit3 haritada görünen köprünün üstünden parka doğru çekilen güncel görüntü. haritada yeşil alan olarak görülen inşaatların başladığı alanın güncel görüntüsü. sol tarafta yeşil alan olarak görülen arazini güncel görüntüsü
  • fox tv'nin "köylüler ağaçlara sahip çıktı" altyazısıyla haber yaptığı direniş. amasyanın ortası lan ora.
  • yandaş medyada "provokatörler amasya'da da iş başında" diye haber olacak direniştir. bunlara göre kesin yine bir grup amasya'ya gidip eylem yapar, aslında bu eylem yapanlar amasyalı değildir. alıştık amına koyim. hükümetin, polisin zulmüne, yandaş medyanın bu zulme çanak tutmasına alıştık. halkla inatlaşmaya devam edin, en sonunda zaten götünüze demir çubuğu sokacak birileri.
  • twitter'dan çok kısıtlı bilgi gelen eylem. bitti mi, ne oldu ne bitti muamma. 10 kişi mi var 100 kişi mi, polis müdahalesi var mı?

tek bildiğim şey polisle muhatap olan varsa allah yardım etsin.
hesabın var mı? giriş yap