şükela:  tümü | bugün
  • maalesef ilk rezalet başlığım, ama olay rezaletden ziyade maddi kayıp ve itibar kaybı içeriyor, resmi yoldan bir şey elde edebilirmiyim bilmiyorum ama başlığı açma amacım yazımı okuyanlar evkur' dan alışveriş yapacaklarsa on defa düşünmelerini sağlamak aklınıza hiç gelmeyecek sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

olayı kısaca anlatayım;

2017 yılında aradığımız koltuk modelinin üreticinin yönlendirmesi üzerine sadece evkur' da olduğunu öğrenmemiz ile başlıyor, normalde hayatta tercih etmeyeceğim bir firma olmasına rağmen annemin koltuğu çok istediğinden annemi kırmamak adına "nasıl olsa ödememi yaptıktan sonra bir sorun çıkmaz" mantığı ile evkur' dan alışveriş yapmamız ile başlıyor, 2019 yılına kadar süren taksit sürecinde ödemelerimi yapıp bitti gözüyle bakarken ve "bu son taksidim borcum bitti değil mi" diye sorup son ödememi yapmama rağmen 50 kuruşluk bir borç bakiyesi bırakılıyor, neden borcun tamamını tahsil etmeyip 50 kuruş borç bırakmalarını anlamak mümkün değil, ödeyememe, eksik kalma gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil, mağaza dahi sözlü olarak borcumun bittiğini söylüyor.

rezalet bugün itibari ile ev alımında kredilerin düşmesinden dolayı bankaya kredi başvurusu yapmamla ortaya çıkıyor, kredi kart ödemelerim v.s düzenli olması sebebiyle bankaya 200.000 tl kredi başvurusunda bulunup yıllardır çalıştığım banka personeli dahi tereddüt etmeden "kredinizi hazırlar, hazır olduğunda dönüş yaparız" demesine ve tüm ödemelerimin düzenli olduğundan, gelirimin krediye yettiğinden, kredi sicilimi düşürecek bir sebep olmadığından alacağımız ev sahibiyle el sıkışıp kapora verdim, daha önce de belirttiğim gibi kredinin çıkmaması gibi bir durum öngörülebilir şekilde yok, fakat ben kaporamı verdikten sonra bankacı arkadaşın beni arayarak "evkur firmasına 2019 yılından kalan 50 kuruşluk borcunuz nedeniyle kredi siciliniz yerlerde, kredi çıkmıyor" demesiyle dünyalar başıma yıkıldı, verdiğim kaporanın gittiğine mi yanayım, 50 kuruş için ev alamadığıma mı yanayım, evi satın almak kişilere kesin alacağım diyerek başka alıcıları kaçırmasına mı yanayım, ayrıca aracı olan arkadaş dahi rezil oldu benim yüzümden gerçekten rezil oldum.

bana hiç bir bildirim yapmadan, 1 sene boyunca borcumu ödemediğime dair kredi puanımı düşüren (çok komik borç miktarı 50 kuruş), ev sahibi olmamı engelleyen, maddi kayıp ve itibar kaybıma neden olan evkur mağazası tarafından mağdur edilmemin özeti...

edit: soranlar oluyor niye son taksidin sonunda 50 kuruşluk borç bırakılmış tamamını ödemek için gitmeme rağmen ben de bilmiyorum arkadaşlar, sebebini bilen varsa açıklasın, bana borcumun tamamen bittiğini söylediler son taksitte.
  • evkur yanından bile geçilmemesi gereken bir firma. yıllar önce allayıp pullayıp bir bilgisayar sattılar bana. dokunmatik ekran falan. 2 bin küsur bir fiyatı vardı. bilgisayar bildiğiniz yarım saatte açılıyordu. bazen hiç açılmıyordu. defalarca servise yolladım. "arıza yok" diyerek geri yolladılar bilgisayarı. sonra "tamir edildi" dediler ama asla asla çalışmadı o bilgisayar. çalıştığı zamanlar da böyle 5 senelik bir bilgisayar gibi. sinirden deliye döndüm ama o zaman bilgisizdim hakkımı arayamadım. asla ilgilenmediler. sonra herkes bana " bunu nasıl yaparsın, onlar bozuk ürün satıyor" dedi ama nerden bileyim. en büyük kozları, kredi kartsız, taksitle ürün vermeleri. sonra bildiğiniz ödedim ben o bilgisayarın parasını. en son sinirden deliye döndüm 300 tl ye hurda niyetine sattım. çok geçmiş olsun. bence dava açın kesinlikle böyle kalmasın. yaşattıkları mağduriyet inanılmaz boyutta size.
  • sinir bozucu reklamları olan firmanın yaşattığı rezalet.
  • senetleri almayan yazarın yaşadığı mağduriyet.
    senet usulü alışveriş yaptıktan sonra taksit bitince senetleri alacaksınız. ayrıca sadece evkur da varsa niye daha fazla para ödemek uğruna elden taksitle aldınız, farzedin başka firma kredi kartı veya nakit alabilirdiniz.
  • önünden dahi geçilmemesi gereken firmadan şaşırtmayan davranış.

yasal yolların aranması ve zararın tazmin edilmesi için gerek yolları söylemek üzere avukat arkadaşları davet ediyorum.

rezalet puanı: 10/10
  • açıklama gereği duydum, firmadan yaptığım ödemelere dair elimde fatura mevcut, sadece son faturayı 50 kuruş eksik keserek ve eksik tahsil ederek beni borçlu bırakmışlar, sözlü olarak tüm borcunuz bitti dedikleri için ve elimde fatura olduğu için arkasını savunmak aklımın ucundan geçmedi... asıl konu para üstü vererek tüm borcu tahsil etmeden beni borçlu bıralarak habersizce kredi notumu düşürmeleri.

malum firma müşteri kitlesinin çoğunluğu kredi kartı olmayan, sicili bozuk kişilerden oluştuğu için insanların kredi sicilini bozarak potansiyel müşteri elde etmeyi amaçlayan firma, başka açıklaması yok.

insanlar bu rezaleti görüp bilmeli, biz ses çıkartmazsak bundan sonra daha başkalarının da başına gelir, ki internet de aynı şekilde küsüratlı kuruş bazında rakamlarla kredi sicili evkur tarafından bozulmuş çok kişi şikayeti var internette aradığımda ulaştım.
  • %84 faizle icra takibi açan firmanın müşterilerine yaptığı harekettir. müstahaktır.

bu yöntemle para kazanıyorlar zaten, seni borçlu bırakır diğerine %84 faizle takip açar 2.000 liralık borcu 5 senede 11.000 tl yapar.

halbuki hakkınızı arasanız batırırsınız bu firmayı ama bizim insanımızda hak aramak diye bir şey yok ne yazık ki, avgat bey o parayı verebilecek olsam zaten verir borcu kapatırım lafını çok duyduğum için bu firmayla alakalı mağduriyetlere üzülmüyorum müstahak alışveriş yapanlara.
  • istediğiniz kadar mağdur olun akıllanmayacaksınız.

en yakın ahbabınız dahi olsa aranızda alışveriş yapıp borçlu iş yaptıktan sonra “borcu yoktur” kağıdı imzalatıp alın. bir ticaretten pişman olmak istemiyorsanız bunu alışkanlık yapın. sen bu kağıdı almış olsan bugün bu sorunu yaşayamazdın. hadi diyelim yaşadın, gider mahkemeye verir bir güzel tazminatını alır evi de bedavaya getirirdin.

rezalet puanım 10/10; ama geri zekalılık puanım 12/10. evkur babanın oğlu değil, borcum bitti mi, bitti deyip çıkılacak bir yer hiç değil. adamlar ayaklı tokatçı.
  • 10/10 rezalettir.

ulke ulke degil ki, tutan tuttugunu opuyor ve kimse bir sey yapmiyor.
    cok uzuldum yazarimizin durumuna. yillarca cabala ve iyi bir profil yarattigini dusun, elin oclari gelip yillarin birikimini ve gelecegini 50 kurus icin cope atsinlar. 50 kurusluk oclari sizi.

ben aynisini vergi dairesinde defalarca yasadim. gidip vezneden bizzat kendim, ellerimle tahakkuk fisini ve parayi verip dekontlar aliyordum. daha once basima geldiginden her uc ayda bir borcu yoktur yazisi aliyordum ama bir bakiyorum 80-90 lira bir yerden kalmis gozukuyordu. gidip kendilerinin verdigi borcu yoktur yazisini gosterirdim, isin icindem cikamayinca yok muhasebecinin bilmem ne islemi yapmis ondan diye isin icinden cikiverirlerdi.
    hatta gelir idaresi baskanligi internet vergi dairesi'nden bile her ay kontrol ediyorum ama mutlaka bir yerden, bilmem kac ay oncesinin bir borcu cikiyor.