• ekleme 4: hakem heyeti kararı şubat 2021'de çıktı. paramı iade aldım. heyet raporuna göre trendyol olayı direkt satıcıyla bana atmış, doha elektronik ise 3 ay boyunca savunma bile vermemiş görünüyor. bu da bir haklılıkları olmadığı hâlde sadece süreci gereksiz uzatarak avantaj sağlamaya çalıştıklarını gösteriyor. ayrıca kargoyu teslim aldığımı söyleyip beni suçlayanlar: sistem üzerinde kargoyu teslim almamışım görünüyormuş. buna rağmen zorla tutanak tutturup geri yollamam gerekiyor imiş. hala daha bu insanlarla alışveriş yapmak isteyen varsa kendi bilir.

ekleme 3: tuketici hakem heyetine başvurdum. firma ismi olarak trendyol'u yazdım ancak açıklamalarda müdahil firma olarak doha elk. ve mng-beytepe'yi de yazdım. cimer'e de para iadem için başvurmayı düşünüyorum. umarım başım daha fazla ağrımaz, göreceğiz.

ekleme 2: mng ile görüştüm. "trendyol sizi yanlis bilgilendiriyor. evet tutanak var bizde, hatırlıyorum sizi. ancak onu sizle paylasamayiz. satıcı firma genel merkezimize basvurursa icabına bakılır. gidin hakem heyetine başvurun isterseniz." dedi. ardından trendyol'u aradım, "biz hep yapıyoruz bu işi mng size yanlış beyan veriyor. destek talebiniz kapatıldı bu arada." tarzı konuştu. ben de hakem heyetine aktaracağım durumu. çıldırmamak elde değil. trendyol sorunun tutanağın eksik olması oldugunu neden 1.5 ay sonra bildiriyor, neden eksisozluge basvurunca bildiriyor? satıcı başta kendi beni arayıp sonra neden telefonlarımı açmıyor, en son açıp gecistiriyor? mng-beytepe benim elime tutanak tutmayip, tuttuğunu da paylaşmayarak kanunlara meydan mı okuyor? yoksa bütün suç bende mi çıkacak en son. öğreneceğiz.

merhabalar, bir çaylak arkadaşımın ricası üzerine bu başlığı açıyorum. yazdığı metin aşağıdadır.

merhabalar, yaklaşık 1 buçuk aydır yaşadığım bir haksızlığı artık canıma tak ettiği için paylaşıyorum. başka mağduriyetlere baktım ama bu kadar büyüklükte maddi boyutlu bir eşine rast gelmedim, varsa affedin.

yeni evlendim, ilk iş büyük ekran bir tv almak istedim. 25 nisan 2020 cumartesi günü maalesef bir hata yaptım ve mağazalar kapalı olduğu için internet üzerinden akıllı tv almaya kalktım. trendyol'da doha elektronik (istanbul) satıcısından 4839 tl’ye philips 55pus7304 model televizyon siparişi verdim. 28 nisan salı sabah mng kargo ile sipariş ankara’ya geldi (takip: 140202127713). kutuda fotoğraftaki gibi kocaman, derin, köşeli bir yarık ve arkasında görece daha küçük bir yarık bulunmaktaydı:

https://hizliresim.com/namuab

https://hizliresim.com/mhy4zq

kargoculara sorunca "tutanağını tuttuk, eğer kurulum için servisten gelenler sorun bulursa şubemize ulaşabilirsiniz. inşallah bir sorun çıkmaz" dediler. ben de iyi niyetle kabul ettim, tutanak konusunda çok kesin konuştular. öğleden sonra eşimle iyice baktık sağına soluna ve böyle bir yarığın kolay oluşamayacağına, panele muhtemelen zarar geldiğine kanaat getirdik. panel yarığın hemen arkasında, çıplak durumda zaten. keza kutunun kalanı çizik/ufak darbe doluydu. dayanamayıp mng kargo beytepe şubesine gittim. oradaki görevlilere (ve de yönetici kadına) sordum. gerçekten bir tutanak varmış, ancak bilgi veremiyorlarmış. ben de kadına tatlı dille "bakın iyi niyetimle soruyorum. en azından başına ne geldiğini öğreneyim, çok riskli bir şey değilse sorun değil anlayışla karşılarım. servis kontrol edecek zaten." dedim. kargocular yüzüme bakmamaya çalışıyordu, kadın da hiçbir şekilde bilgi veremeyeceğini söyledi. tavsiyeleri üzerine ürünü iade etme kararı verdim. mng kargo 29 nisan çarşamba koliyi götürdü (takip: 592617149328). akşam doha elektronik'ten olduğunu söyleyen bir bey beni aradı. "iade talebiniz varmış" dedi. durumu anlattım. israrla "kutuyu açtınız mı, tutanak tutuldu mu? " diye sordu. ben de "kutuyu açmadım ve de tutanak var, şubeye teyit ettirdim." dedim. yarım ağızla "eğer tutanak yoksa kargo firması sizi suçlu çıkarabilir" gibi bir şey dedi. konuştukları/tarzı biraz rahatsız etti beni (bütün ses kayıtları duruyor bu arada, otomatik kaydediyor telefonum). ben de whatsapp'tan satıcıya durumu fotoğraflarla birlikte tekrar ilettim.

mng beytepe şubesi 7 mayıs perşembe günü beni aradı. "satıcı iade kargosunu reddetti. ürün depoya kaldırılacak. 6 ay içinde alınmazsa imha edilecek. bu sürede alınırsa depoda kalma kirası ödenecek" dedi. reddetme sebebi söylenmemiş. bu sefer satıcıyı ben aradım, açmadı. ben de trendyol'u arayıp durumu bildirdim. trendyol müşteri hizmetleri "bildirim oluşturduk. dönüş sağlanacak" dedi. biraz sonra satıcı aradı: "tam bilmiyorum durumu, muhtemelen kargo firmasından tazmin işlemleri için alınmamıştır kargo, sizle alakası yoktur" dedi. hiç güven vermedi.

sonra ise hiçbir etkim olmamış gibi 9 mayıs cumartesi kargo ankara’ya geri döndü (takip: 279214924089). mng, ürünü depoya kaldıracağını bildirdi tekrar. birkaç gün içinde trendyol benden tutanağı paylaşmamı istedi. ancak mng beytepe şubesi kesinlikle müşteriyle paylaşamayacaklarını bildirdi tekrar. söyledim bu durumu trendyol'a. ne satıcı tarafından ne kargo tarafından ne de trendyol’dan şeffaf bir bilgilendirme edinemedim. satıcı oyaladıkça oyaladı, hiçbir dönüş yapmadı. 3 haziran'da kargo tekrar istanbul’a gitmiş, mng bakırköy depo şubesinde görünüyor şu an.

kutusu açılmamış, hasar tutanaklı ürünü iade edemiyorsam neyi edebiliyorum? bu nasıl kolay iade? satıcı kargoyu nasıl bu kadar rahat reddedebiliyor? evlendiğimden beri, 1 buçuk aya yakın peşlerinde koşturuyorum. 4839 tl’yi banka kartıyla ödedim. ne para var ortada ne bir televizyon. kendime kızıyorum durmadan, bu konuyu gurur meselesi yaptım. hakem heyeti de 6 ay sürer diyorlar. param iade olsa bile dolar fırladı, aynı televizyon şu an 5200 tl civarı. çok mağdur oldum. ne yapabilirim bu konuda? yardımlarınız çok değerli benim için.

https://hizliresim.com/8ujhba

sikayetvar linki:

https://www.sikayetvar.com/…sarli-tv-iade-alinmiyor

edit: trendyol'dan arandım bu sefer. bana dakikalarca tutanağın oneminden bahsetti. "ürünü hiç teslim almadan tutanakla yollamanız gerekiyordu. ayrıca ürün satıcıya ulaştığında tutanak falan görünmemiş ortalarda." dedi. ben de "mng kargo beytepe şubesinde tutanak var, musteriye vermiyorlar, bunu orda eskiden calisan baska arkadasimdan da teyit ettim" diye ısrarla belirttim. "bu sizin yasal hakkınız, almanız gerekti. mng kargo size yalan beyanda bulunmus." diye açıkça söyledi. ben daha neler neler söyledim hiç çözüm odaklı konuşmadı maalesef. "kargo depoda duruyormus, tutanak varsa depodan bize yollatın, yoksa bizim depodaki kargoya bir komut verebilmemiz mumkun degil." dedi. mng kargoyla mahkeme surecinde kolaylıklar diledi bir nevi, fotoğraflar olduğu için eninde sonunda kazanırmışız.
  • tüketici hakem heyetine başvurmanızı öneririm
    böyle durumların peşini bırakmamak gerekli
  • kargo firmasının sorumluluğunda olan durumu muhtemelen ketenpereye getirmeye çalıştığı rezalettir.

yapılması gereken tutanakla beraber ürünü aynen geri göndermeniz ve tutanağın bir kopyasını mutlaka teslim almanızdı.

maalesef firmalar müşterinin tecrübesizliğinden kolayca yararlanabiliyor.
  • büyük gerçmiş olsun.
    rezaletin büyüğü kargo firmasında. zarar verdikleri ürünü bir şekilde size, af edersin, kakalamaya çalışmışlar.
    en büyük hata ise sizde. online alışverişlerde sipariş bildirimlerinde hep kocaman kocaman yazar; eğer kutusunda delik, yırtık, hasar varsa kargoyu teslim almayın ve mutlaka tutanak tutarak iade edin diye. size gelen maillere bakarsanız mutlaka böyle uyarılar vardır.
    hasarlı ürünü bile bile kabul etmişsiniz. trendyol'un burda bir suçu yok bence. mücadelenizi kargo üzerinde yapın. gerçekten dedidkleri gibi bir tutanak varsa size göstermeseler bile hakem heyetlerine veya mahkemeye göstermek zorunldalar.
    sorun çözülür ancak uzun ve zorlu bir şekilde olacağa benziyor.
    allah kolaylık verrsin.
  • rezalet gibi rezalettir. bu ülkede iade ve müşteri güvenliği sistemi yok gibi bişey!!

birde kargo şirketinin tutanak paylaşamam, belge veremem artizliği var. ulan neyini paylaşamazsın tutanağın! illa polislemi gelmek lazım. bal gibi vereceksin işte!
  • kusurlu kargo kesinlikle alınmamalı, kargocuların sözlerine güvenmeyin
  • bence trendyol rezaleti degil mng kargo rezaleti. 200-300 lira icin riske girmemek lazim ozet
  • organize rezalet, 9/10. 1 puanı iyi niyete kırıyorum.
  • rezalettir. ülke de tüketiciyi koruyan bir şey olmadığı için olan yine tüketiciye olacaktır.
  • bu kargo şirketleri kendini çok havalandıriyor. resmi işlem masraflarini karsilasinlar savcı kararıyla alalım tutanağı
hesabın var mı? giriş yap