şükela:  tümü | bugün
 • eurosport televizyonu ertesi gün macın cok geni$ bir özetini vermi$ bu özet sırasında spiker yıldırım aktuna'yı galatasaray kulubu ba$kanı,tansu ciller'i de yıldırım aktuna'nın karısı olarak tanıtmı$tır. daha sonra bunu tabi büyüttük eurosport'a nota verdik, onlarda yanlı$ geldiniz mtv az ilerde cevabını verdiler..

  bu arada bu seri sırasında manchester united premier league'yi fena sallamı$ en yakın rakibiyle 11 puanlık bir fark acıp tum amacını yeni kurulan $ampiyonlar ligi olarak belirlemi$tir. mamafih degil $ampiyonlar ligine girmek bir de üstüne manchester united hisse senetleri o gece 3.5 milyon sterlin deger kaybetti.. daha beteri mahsun kırmızıgül bu macın üzerine $arkı falan yaptı. adamlara bugun sorsan 7 milyon sterlin kaybedelim ama o $arkı olmasaydı derler muhtemelen..
 • sampiyonlar ligi statüsünün degismesine neden olan mactir.
  galatasaray 3-3 ün rövansinda manchester united'i ali sami yen stadi'nda 0-0 la eleyince, sampiyonlar ligine katilmasi beklenen manchester united kupa disinda kalmistir ve galatasaray sampiyonlar ligine girmistir.
  manchester united gibi üst düzey takimlarin sampiyonlar liginin disinda kalabileceklerini hesaba katmayan uefa statüde degisikliklere gitmeye baslamistir bu mactan sonra.
  öncelikle sampiyonlar ligine katilacak takim sayisi 8 den 16 ya cikarilmistir. daha sonra büyük liglerinin sampiyonlarinin ön eleme turlarinda elenmemeleri icin direkt katilmalari saglanmistir.
  tabi galatasaray bir sonraki sezon* ön eleme turlarinda avenir beggen'i 1-5 ve 4-0 lik sonuclarla eleyerek sampiyonlar liginin müdavimlerinden olacagini belli etmistir o zamanlardan.
 • o yıllarda henüz her hangi bir futbol takımına karşı bağlılık göstermeyen çocukların bir çoğunun galatasaraylı oldukları maçtır. maçın detayları ile ilgili kendi hafızamdan pek fazla şey hatırlamıyorum. fakat unutamadığım bir şey var ki, gece babam beni üşümemem için sıkıca giydirmiş ve sokaktaki kutlamalara çıkarmıştır. ikimiz birden söylemişizdir galatasaray marşlarını, " re re re ra ra ra, galatasaray galatasaray cimbombom "... sıkıca sarılmıştır kalabalıkta bana, beraber sevinmişizdir. ve kulağıma yaklaşarak en büyük kim diye sorduğunda galatasarayın adını haykırmama sebep olmuştur.

  hiç bi zaman unutmadım bu maçın bana yaşattığı sevinci, galatasaraylıydım artık. babamın aslanıydım.
 • bu mac öncesi, sonrası yasananlar, havaalanındaki karsılasma sırasında bizimkilerin tezahuratları, bakısları, futbolcuların havalananında karsılasmanın ne olduğunu öğrenmeleri, manchesterli genclerin (aralarında david beckham da vardır) ali sami yen'deki muhtesem ortama şaşkın şaşkın bakmaları, büyük ihtimal sarı kırmızı sampiyon cimbom'un nasıl yapıldığını birbirlerine anlatmaları, bize has tribun tezahuratları (ilginclerden biri "manshester ibnesi kolla kendini"), mac sonu ingiltere'de takımı sampiyon yapan ama şl'de ön elemeyi gecemeyen alex ferguson'un yüzündeki ifadeyi görmek için.
  http://www.youtube.com/watch?v=jz0ua7f4fvi

  su da ryan giggs'in yıllar sonra four four two dergisine anlattığı bu macla ilgili izlenimleri:

  "being ready for what they're going to throw at you, sometimes literally, is crucial if you're to succeed in europe. galatasaray had the worst fans. when we played them in the champions league 1993, two or three thousand fans were waiting for us at the airport, two days before the game, late on in the evening, with "welcome to hell" banners. their reaction is so fiery, and it's hard to deal with because you don't feel safe, even at the hotel. the galatasaray supporters were ringing rooms and threatening us with this, that and the other. i was rooming with paul ince and he started swearing at them. i was thinking "what are you doing?" they started beeping their car horns outside the hotel and letting off sirens. it was a nightmare, but you've got to expect it.
  it's similar in greece because the olimpiakos and panathinaikos fans are fanatical. they throw flares onto the pitch, which isn't something you see in the premiership. the manager always briefs us on what to expect from the fans abroad, but the only way to get used to it is through experience. i was 18 when we played that galatasaray game, so i was forced to learn quickly. after that atmosphere, it all seemed easy. it couldn't get any worse that that, and now i actually relish playing in hostile areas."
 • bu mac öncesi manchester united'in dünyaca ünlü, danimarka ile avrupa $ampiyonlugu kazanmı$ kalecisi peter schmeichel tribünlerden kendisine uzun süre yapılan ''$$$isst $$$issst $$imaykıll, $$$issst $$$$issst $imayykılll'' tezahuratı ile sinir sahibi olmu$ ve turu gecemeyeceklerini daha mac ba$lamadan hissetmi$ti.

  ayrıca sahayı kontrol etmeye cıkan ünlü hakem kurt rothlisberger icin de, macın zor gececegini bilen taraftar anında yalakalık olsun, kofti penaltı calmasın diye ''laylaylayyylaaaylaaaaaaay kuuurtttt rotisssberrgerrrr'' diye mecidiyeköy'ü inleten bir tezahurat yapmı$tı. kurt hoca orada zaten anlamı$tır bu macın beraberlik ya da galatasaray galibiyeti ile bitmemesi halinde cıkamayacagını..

  taraftar turu kutlarken olay cıkartan eric cantona'nın yanında ona trafik cezası kesmek icin gelmi$ gibi bakan polis ve cantona tünele girerken arkadan kafasına copu ekle$tiren polis hic unutulmadı. en azından cantona unutmadı ve futbol hayatının ilerleyen zamanlarında daha hırcın bir futbolcu oldu.
 • 7 yaşındaydım. hakem düdüğünü çaldığında ailedeki herkes ağlıyordu. göz yaşları içinde birbirimize sarılmıştık. işte ben o maçla birlikte galatasaraylı olmuştum. şimdi bile içim titrer o anı düşündüğümde.
  yaşı yetmeyenler ve hatırlamayanlar için:

  http://www.dailymotion.com/…asaraymanchester-united
 • galatasaray bu maç ve rövanşı akabinde rakibini eleyerek o zaman 8 takımdan oluşan şampiyonlar ligine kalmış ve ligde de sonuncu olarak avrupa 8.si olma başarısını da göstermiştir tanım gereği. ancak 1988-89 yılında, şampiyonlar liginin selefi şampiyon kulüpler kupasında da yarı final oynamış (yani ilk dörde girmiş) ve hatta bir sıralama yapılacak olursa diğer yarı finalistlerden real madrid rakibi milan'dan gs'nin steau'dan yediğinden daha fazla fark yediği için avrupa üçüncüsü bile sayılmıştır türk basını tarafından.
  (bkz: 5 nisan 1989 steaua bucharest galatasaray maçı)
  bu da şampiyonlar ligine kalarak avrupada ilk sekize girmekten her şekilde daha büyük bir başarıdır.
 • direkt karakterimi etkilemiş maçtır. bu maçtan sonra içimdeki canavar uyanmış, 7 yaşındaki küçücük bedenim (neresi küçük lan en az 12.5 gösteriyordum) tura çıktığımızda "ananızı siktik lan mençestırrrrrrrrrrrrrrrrrr" diye bağırarak sesini duyurmuştu.

  o değil de, bu maçtan 7-8 sene sonra manchester'a gittiğimde türküm dediğim anda herkes gelatasıreaaay kıreyzi fenz mağyyt diyordu çok hoşuma gitmişti.
hesabın var mı? giriş yap