şükela:  tümü | bugün
 • gazete arşivlerinden elde edilebilecek beyanatlar yığınıdır.

  örnek olarak:

  meclis noter olsun istendi

  geçen yıl içinde anayasa değişikliğinin gerçekleştiğini, bunun önemli, ancak yetersiz bir adım olduğunu dile getiren erdoğan, söz konusu değişikliklerin yaşama geçirilmesi konusunda mesafe kat edilemediğini kaydetti. bu süreçte meclisin,noter konumunda tutulmak istendiği` görüşünü savunan erdoğan, hükümetin, meclis üssü davrandığını ve parlamentoyu vesayet altında bıraktığını iddia etti. meclis`in elbette yürütmenin ihtiyaç duyduğu kanunları çıkarması gerektiğini, ama `asla esiri olamayacağınıbelirten erdoğan,`hükümet, meclis üzerinde kontrol mekanizması gibi bir görüntü vermektedir`` dedi.

  7 ocak 2002-hürriyet
 • erdoğan: meclis'te türban hedefimiz yok

  demokrasiyi savunduğunu ve din eksenli bir parti kurmadıklarını anlatan erdoğan, islamı kullanarak politika yapılmasının yanlış olduğunu vurguladı. bu konuda çok hassas olduklarını kaydeden erdoğan, ‘‘türkiye'de politika yapacak insanlar islamı ve din unsurunu politikada kullanamaz. ama kişisel yaşamında kullansın’’ dedi. türban konusunda da kadın partililerinin meclis'e türbanlı girmek gibi bir hedefi olmadığını ve yönetici oldukları andan itibaren türban ile ilgili kurallara uyduklarını anlattı.

  11 ocak 2002-hürriyet
 • sizi hizmetten alıkoymak isteyen kim?(sorusuna)

  kendi ideolojileri istikametinde, mesela bazı öğretim üyelerinin gayretleri var. ben beklerdim ki, 'atatürk'ün ilkeleri doğrultusunda türkiye demokratik sosyal bir hukuk devleti derken, bunu lafta bırakmamak, hukuku hep birlikte korumak lazım' desinler. maalesef ideolojileri istikametinde hukuku yok etmeye çalışıyorlar. 'kanunları korumaya çalışıyoruz' diyorlar. meclis'te bir yıl içinde 350 kanun değişti. kanunlar değişir, önemli olan bireyin ve topluluğun hukukunun korunmasıdır. bazı konularda hükümetle anlaşmaya varışımızdan saadet partisi rahatsız oluyor. sp'li mustafa kamalak'ın değerlendirmeleri samimiyetten uzak. türkiye'de kurum, kavram ve kurallar yapılanmalarını değiştirmeliyiz.(cevabını verdi)

  11 ocak 2002-hürriyet
 • "dokunulmazliklari kaldiracagiz" da bunlardan biridir. o gun bugundur binlerce sozluk yazari "dokunulmazlik" basligina "(bkz: cabuk kalkti dikkat edersen)" bakinizi vermek icin beklemektedir. ama nafile bir bekleyis bu...
 • erdoğan, 31 ocak-4 şubat 2002 tarihleri arasında dünya ekonomik forumu'na katılmak üzere abd'nin new york kentine gideceklerini hatırlatarak, "burada yapılacak kulis ve lobi faaliyetlerinde türkiye'yi ve partimizi anlatma fırsatımız olacak" dedi.

  19 ocak 2002-hürriyet
 • erdoğan: davos'la fikirlerimiz ortak

  ak parti genel başkanı recep tayyip erdoğan, davos'un adeta kendi görüşlerinin kurumsallaştığı bir zirve olduğunu söyledi ve "biz oraya davos yönetiminin davetlisi olarak gittik, abd yönetimin davetlisi olarak değil. abd yönetiminden bir talebimiz olmadı" dedi.

  5 şubat 2002-hürriyet
 • erdoğan: devlet baba kötü alışkanlıklara tedbir alır

  ak parti genel başkanı recep tayyip erdoğan, alkollü içki konusundaki haberlere yanıt verdi. erdoğan, "siz özel sektörde meyhanelerde, restoranlarda istediğiniz gibi kullanın, istediğiniz gibi için ama biz devlet olarak ne diyoruz, bunu kanunlaştırmışız. sağlığınıza zararlıdır ilkesini de alkollü içkilerin üzerine yapıştıracaksınız. bu ne menem iştir yahu... (sağlığınıza zararlıdır) diyeceksiniz, ondan sonra da bunu teşvik edeceksiniz, böyle saçmalık olur mu?" diye sordu.

  erdoğan, partisinin grup toplantısında, iktidara gelmeleri halinde alkollü içki konusunun referanduma götüreceklerine ilişkin haberleri değerlendirdi. "hakikat olmayanı aktarmayı, ifadelerini saptırmayı meslek edinmiş bir anlayışın yazılı ve görsel medyada zaman zaman egemen olduğunu" öne süren erdoğan, bir televizyon programında alkollü içki konusunda yöneltilen soru üzerine, kamusal alan ve özel alana yönelik yaptığı açıklamanın, "iktidar olduklarında türkiye'de içkiyi yasaklayacaklar" gibi yansıtıldığını söyledi.

  13 şubat 2002-hürriyet
 • erdoğan: çoğalmak lazım, allah ne verdiyse

  ak parti genel başkanı recep tayyip erdoğan, içki tartışmalarının ardından 'nufüs' konusundaki sözleriyle yeni bir tartışma daha başlatacak gibi görünüyor. erdoğan, nüfus planlamasının "milleti azaltarak tarihten, dünyadan silme projesi" olarak nitelendirerek, "(nüfus olmazsa, halk olmazsa bu ülkede ekonomik sorun olmaz) diyorlar. bu milletin çoğalması lazım. biz böyle düşünüyoruz. sakın ha, allah ne verdiyse..." diye konuştu.

  16 şubat 2002-hürriyet
 • erdoğan: 'nerden buldun' iptal edilsin

  ak parti genel başkanı recep tayyip erdoğan, 2003 yılında uygulamaya girecek olan ''nereden buldun yasası''nın iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

  erdoğan, partisinin grup toplantısında hükümet'i eleştirdi. hükümet'in vergi toplayamadığını, 8 trilyon liralık vergi alacağının tahsil edilemediğini belirten erdoğan, ''vatandaş vergisini veremiyorsa verecek gücünün olmamasındandır'' dedi.

  27 mart 2002-hürriyet
 • * demokrasi bir amaç değil araçtır (90'lar)
  * demokrasi bir tramvay gibidir. istediğin istasyonda biner, istediğin istasyona varınca da inersin. (90'lar)
  * hem laik, hem de müslüman olunmaz. ya laik olacaksın. ya da müslüman. (90'lar)
  * tutturmuşlar laiklik elden gidiyor diye. yahu millet istedikten sonra tabii elden gidecek. (90'lar)
  * türkiye'nin yarınında artık kemalizm'e, benzeri rejimlere yer yoktur. (90'lar)
  * elhamdulillah şeriatçıyız. (21.11.1994 milliyet)
  * yılbaşına karşıyım. (19.12.1994 sabah)
  * ben tekkeye değil dergaha gittim. (22.1.1997 gözcü)
  * ata'ya saygı duruşunda sap gibi ayakta durmaya gerek yok.(12.5.1994 hürriyet)
  * 10 kasım'da yaygara kopartıldı. (14.11.1994 hürriyet)
  * içki yasaklansın. (1.5.1996 hürriyet)
  * istanbul'u medine yapacağız. (akis)
  * bütün okullar imam hatip yapılacak. (17.9.1994 cumhuriyet)
  * ben istanbul'un imamıyım. (8.1.1995 hürriyet)
  * mayo reklamı şehvet sömürüsüdür. (6.3.1996 hürriyet)
  * milli piyango zulumdür. (29.9.1994 hürriyet)
  * taksim'deki caminin temelini inşallah atacağız. (1.7.1994)
  * cumhurbaşkanı'nın imam hatipli olacağı günler yakındır. (5.2.1996 akit)
  * sarık operasyonu çok komik. (15.5.1995 sabah)
  * yeşil (kaldırım rengi) medeniyettir. (25.6.1994)
  * ben, meclis'in dua ile açılmasından yanayım. (8.1.1996 milliyet)
  * imamlar da nikah kıysın. (9.5.1995 milliyet)

  (bkz: değişimden önce tayyip erdoğan)