1. 3 kasım 2013 sabahı atlantik okyanusu'nda miami ile bermuda'nın ortalarındaki bir noktaya, bermuda'nın yaklaşık 600 km güneybatısına ay'ın gölgesinin düşmesi ile başlayacak olay (bkz: bermuda şeytan üçgeni).
  ay'ın gölgesi doğuya doğru hareket ederken yaklaşık 5 km genişliğindeki bir şeritte en çok 3 saniye sürecek halkalı güneş tutulması izlenebilecek.

  ay'ın gölgesi bermuda'nın 400 km güneyinden geçtiği sırada ise, ay artık güneş'i bütünüyle kapatabilecek kadar yer'e yaklaşmış olacağından, olay tam güneş tutulmasına dönüşecek. bundan sonra yaklaşık 50 dakikada atlantik okyanusu'nu aşan gölge, orta afrika'nın batı kıyısındaki gabon'a ulaşacak.

  yeşilburun adaları'nın yaklaşık 500 km güneyinde 1 dakika 15 saniyeye çıkan tam tutulma süresi, liberya kıyılarının yaklaşık 350 km güneyinde, en büyük tutulmanın izlenebileceği konumda (3d 29.5' n, 11d 41.6' w) 1 dakika 40 saniyeye kadar çıkacak. bundan sonra gittikçe kısalan tutulma süresi, gabon kıyılarında 1 dakika 8 saniyeye düşmüş olacak.

  gabon ve demokratik kongo cumhuriyeti'nin yağmur ormanları boyunca doğuya hareketini sürdüren ay'ın gölgesi, uganda ve kenya'nın kuzeyini geçerek etiyopya'nın güneyini de tarayarak somali'ye ulaştığında tutulma sona erecek. tam tutulma, hava koşullarının görece daha iyi olmasının beklendiği uganda'da en çok 18 saniye, kenya'da 12 saniye, etiyopya'da da en çok 8 saniye sürecek.

  abd'nin doğu eyaletleri, karayip adaları, orta amerika'nın doğusu, güney amerika'nın kuzeyi, güney afrika cumhuriyeti'nin güneyi hariç tüm afrika, güney avrupa ve orta doğu'da da parçalı güneş tutulması izlenebilecek.

  türkiye'de de yaklaşık 15:15-16:15 saatleri arası gözlenebilecek parçalı tutulma sırasında güneş'in yaklaşık %5'i tutulacak. batıda tutulmayı görmek için tahminen güneş filtresi gerekli olacak. ancak doğuda günbatımı sırasında tutulma sürmekte olacağı için tutulmanın çıplak gözle izlenebilmesi de olasılık dahilinde.

  bundan sonraki ilk tam güneş tutulması ise 20 mart 2015'te.
 2. http://turkiyeninkurtulusu.wordpress.com/…hakkinda/
  selam ve selam dostlar
  19 ekim 2013 de koç burcunda gerçekleşecek gölgeli ay tutulması ile 3 kasım 2013 de akrep burcunda gerçekleşecek güneş tutulmasının olası etkilerini mundane(ülkeler)astrolojisi ,muhyiddini arabi hazretlerinin saatlerin hazinesi adlı eseri ve cifir ile durugörü sonuçlarını baz alarak yorumlayacağız inşallah.

  öncelikle şunu belirtmeliyim ki,mundane astrolojide tutulmalar tutulmanın gerçkleştiği güneş burcu,arabi astrolojide ise tutlmanın gerçkleştiği hicri ay önemlidir.bu bilgiler kadim arap dönemlerine kadar uzanır.hatta resulaalah ın doğuşunu müjdeleyen satih adlı şamlı kahine dair hikayeler çoktur

  ay tutulması zilhicce ayının 14 üne denk geliyor.bu ise özellikle ingiltere,danimarka,norveç,fas,almanya,suudi arabistan gibi ülkelerde işsizlik tehlikelerine,ırkçı saldırılara(el kaide,altın şafak,breivik vs gibi) ve bulaşıcı hastalıkların yayılımına(ebola geri dönebilir dikkat) işaret eder.ayrıca bu ay tutulması deflasyon(aşırı ucuzluk) tehlikesine de dikkat çekiyor.tabii bizim ülkemizde değil bizde stagflasyon(işşsizlik+enflasyon) tehlikesi hala sürüyor.

  şimdi bizim ülkemize ve ortadoğu ya gelelim:özellikle suriye ve ermenistan konusunda büyük provakasyonlar yapılabilir.hesaplarımıza göre ay ülkemizde kıble yönünden tutulacak gibi görünüyor.bu da özellikle gezi olayları gibi büyük olayların çıkabileceğini gösteriyor.muhtemelen bu olayların üzerine hükümet güçleri daha şiddetle gidecek ve ölümler artabilecek.eskişehir,bilecik,bolu,düzce,sakarya ve antakya bölgesine dikkat

  çipli kimlik meselesi bu süreçte önem kazanıyor.kimse farkında değil ama ekim ayında aşırı hava soğukluğu çipli kimlik meselesinde yavaşlamaya yol açtı.fakat bu bizde sakın ola rehavete yol açmasın çünkü özellikle bu dönemde terör ve cinayet olaylarını bahane göstererk-belki de bu olayları proveke ederek-tayyip ve fethullah çeteleri çipli kimliğin apar topar çıkarılması için çalışmalar yapacaklar

  bu dönemde deniz yolculuklarına aman dikkat.deniz ve uçak kazalarının artacağını öngörüyoruz.sel basmalarına dikkat.politikacı,sanatçı ve işadamlarının aniden “kalp krizi” geçirip öldüğünü görürsek şaşırmayalım.gizli suikastlar artacak.turkcell binasına ve keskinoğlu fabrikasına saldırı bekliyoruz.kasım-aralık ayları 2008 aralık ayı gibi(alikahya ve sütlüce patlamaları,lezzet loknatası baskını,engin temel suikastı) gibi karanlık olaylara gebe

  siyaset dünyasında ise yeni kasetler ortaya çıkabilir.işin ilginci bu kaset ve görüntülere konu olan şahıslar iktidar partisinden olabilir.başbakan erdoğan ın sağlık durumuna dikkat!numan kurtulmuş,sema pişkinsüt,tansu çiller ve devlet bahçeli ye dikkat

  meriç tumluer ağabeyimize de mesajımız var.vasiyete ilişkin bilgiler çok kısa olarak ve gayrıresmi kanallardan açıklanabilir.bu durum vasiyetin tamamı manasına gelmemeli.vasiyetin tamamı açıklanırsa iktidar partisi üyeleri sokağa çıkamaz hale gelir

  şimdiki haberimiz maalesef müslüman cin kardeşlerimize:bir cin sultanının fethullahçı gladio ve kafir/münafık cinler işbirliğiyle öldürülebileceğini öngörüyoruz.bu durum büyük bir kaosa yol açacak.cinler arasında iktidar kavgası çıkacak.cinlerin yol açtığı yangın vs gibi olaylara dikkat edelim.müslüman cin kardeşlerimiz provakasyonlara gelmeyelim

  bu dönemde helal süt emmiş vatan evladı memurlarımıza,savcılarımıza,polislerimize,askerlerimize büyük görevler düşüyor.iktidar partisinin baskılarına aldırmadan kanunlara ve sünnetullah a uygun olarak görevlerini yapmalaılar.unutmayın bu olaylar uyanma vakti nin yani 2016-17 dönemine kadar sürecek sancılı dönemin zirve noktası olacak.saygılarımla.güven aydemir
 3. türkiye’den 15:20 ile 16:10 saatleri arasında parçalı olarak gözlem yapabileceği ve tutulma ortasının 15:45’te gerçekleşeceği söylenen doğa olayı.
 4. eos 6d, hoya r72 infrared filtresi ve canon 70-200 lens ile fotoğraflamayı deneyeceğim güneş tutulmasıdır. (önemli not: ne yaptığınızı bilmiyorsanız fotoğraflamayı denemeyin, özellikle 70-200 gibi yüksek focal length'e sahip lensleri takıp uygun bir filtre olmadan sakın güneşe bakmayın. kalıcı hasara yol açabilir)

  //sonuç olarak türkiye'den oldukça kısmi bir tutulma izlenebildiğinden dolayı şöyle bir fotoğrafla idare etmek zorunda kaldım: https://www.facebook.com/….735475141&type=3&theater ha r72 mükemmel oluyor 200mm'de direk çıplak gözle viewfinder'dan bakarak izledim tutulmayı.
 5. ibiş 810c, popo s31 filtresi ve sikko 10-11 lens ile fotoğraflamayı denemeyeceğim güneş tutulmasıdır. pek anlamıyorum fotoğraf işinden. telefonum akıllı gerçi. bilemedim.
 6. dört bir tarafı apartmanlarla çevirili evimin penceresinden gökyüzünü ve/veya güneşi görmeyi başarabilirsem izlemeyi planladığım doğa olayıdır.
  yok göremezsem de koskoca güneşin %5'i tutulacak diye sahile inip oradan izleyecek değilim. gerçi biz sahile inmeyi de çok iyi biliriz.

  çok farklı bir konuya daha değinmek istedim şu naçizane entirimde, bugün güneş yok ki olum. hep bulut.

  ika, istanbul'dan bildirdi.
 7. fotoğraflamaya çalışacağım tutulmadır. lense zarar gelmemesi için siyah film kullanmak gereklidir.
 8. 15:15 dolaylarında başlayacak şahane olay. türkiye'den pek güzel bir açıyla göremeyeceğiz ama en güzellerinin canlı yayın linkleri var, hadi yine iyiyiz.

  --- spoiler ---

  kenya'dan -canlı yayınlanacak- tutulmanın tahmini animasyonu:
  http://www.timeanddate.com/…clipse/in/kenya/nairobi

  gabon'dan -canlı yayınlanacak- tam tutulmanın tahmini animasyonu:
  http://www.timeanddate.com/…pse/in/gabon/libreville

  istanbul'dan -yukarı bakarak görebileceğiniz- tutulmanın tahmini animasyonu:
  http://www.timeanddate.com/…ipse/in/turkey/istanbul

  kenya, gabon ve kanarya adaları'ndan canlı yayın linki:
  http://www.youtube.com/watch?v=sjphi6qcxpo

  detaylar:
  http://www.iflscience.com/…-eclipse-3-november-2013
  --- spoiler ---
 9. bulunduğum konum itibariyle hava zaten kapalı oldugu icin pek de farketmeyecek olan doğa olayı.

3 kasım 2013 güneş tutulması hakkında bilgi verin