şükela:  tümü | bugün
 • google'ın yeni spam cezalandırma politikasının sonucunda ortaya çıkan rezalettir.

  şu anda google'da (seo hocası) aramasını yaptığınız zaman, ilk sonuç olarak seohocasi.com çıkmıyor. bunun nedeni, büyük olasılıkla seohocasi.com'un google sandbox'a girmesi. ya da bir başka deyişle, google'ın ceza olarak seohocasi.com'u arama dizininden çıkararak incelemeye almış olmasıdır.

  seo hocası ekibi, kendi yazdıkları "uzmanından seo" adlı kitapta şöyle açıklamış:

  --- spoiler ---

  - bir sitenin sandbox'a girdiği nasıl anlaşılır?

  daha önce de bahsettiğimiz gibi en kesin belirtisi, sitenin tüm anahtar kelimelerinde arama motorundan kaybolmasıdır. ancak bunun tespiti ve anlaşılması zor olabilir. ... sitenin başlığı (title) arama motorunda aranır, site 1. sırada değilse sandbox'tur.
  --- spoiler ---

  seohocasi.com'a backlink veren spam içerikli kimi sitelerin listesi de aşağıdaki gibi:

  http://kmexzy.com/comment/html/?63111.html

  http://wortalfryzjerski.pl/…de=viewprofile&u=132110

  http://www.jdzchabei.com/comment/html/?37113.html

  http://dgyinchi.com/comment/html/?109087.html
 • rezalet değildir.

  haber sitelerinden tanıtım yazısı alarak toparlamaya çalışıyorlar galiba. milliyet'te tanıtımları var, 6 saat önce yayınlanmış. onca yıl emek verilen marka, google'ın bir hareketiyle yerle bir. işlerini iyi ya da kötü yaptıkları hakkında bir fikrim yok, kendileriyle hiç çalışmadık. geçmiş olsun diyelim, ne diyelim...

  milliyet değil, milli gazete olacak. bomcu onurun bomu uyardı sağolsun :)
 • (bkz: kaan gülten)

  güvenilir biridir degildir bilemem ama bu iste en iyisi oldugunu iddaa edip -tr ye seo'yu ögreten kisidir bana göre- karanlik yoldan gitmeyi denediyse yazik olmustur. sahsi fikrime göre backlinkleri kendisinin vermedigidir fakat temizlemesi uzun sürebilir.
 • kurumsal seviyede seo çalışmaları yürütmüş birisi olarak bazı bilgiler vermek istiyorum. öncelikle kimsenin elinde sihirli değnek yok. bir tuşa basınca 1. sırada olma kafasının olmadığını belirteyim. söz konusu firma üzerinden yorum yapmayacağım ama seo çalışmalarıyla ilgilenen veya yaptırmak isteyenlere bilgi vereyim.

  1- onpage seo : site iç optimizasyonunu kapsar. içerik, html düzeni gibi alanları kapsar. yani bir seo uzmanı siteniz üzerinde değişikler yapıyorsa bu iç optimizasyon ile ilgilidir. bu aslında çok önemli angular.js kullanıp herşeyi düzgün görüp google'ın göremediği kör noktalar olabiliyor. bu bölümde şöyle önemli bir nüans var. rekabeti yüksek kelimelerde bu alanda ne kadar iyi olursanız olun. sıralamaya bile giremediğiniz durumlar olabilir. kaldı ki bu bölümdeki ihtiyaçlar kullanıcı deneyimiyle doğru orantılıdır.

  2- backlink seo : filtreye girme durumlarının en büyük sebeplerinden birisi yanlış kurulan link mimarisidir. adam içeriğiyle farklı sitelerden anahtar kelime yoğunluğu çok fazla linkler alıyor. sonra birden sıralamalarda yükseliyorsunuz. işte seo böyle yapılır durumu oluyor ve sonunda ilk güncelleştirmede sıralama kaybı ve filtreler yaşıyorsunuz. ben bir çok üniversite sitesinde hacklink gördüm. bu tarz çalışmalar cidi uzmanlık gerektirir. en ufak yanlışta milyon dolarlık oluşumları bile batma noktasına getirebilrisiniz. özellikle profesyonellerle çalışmak büyük projeler için son derece önemlidir.

  seo hocası hakkında düşüncem ; muhtemelen analiz ekibi (var mı bilmiyorum) linklerini analiz ediyordur. yakın zamanda disallow yapacaktır. spam tecrübeleri varsa yakın zamanda konumlarına kavuşabilir. bu konu çok teknik olduğu için basit anlatmaya çalıştım. konu hakkında bilgi almak isteyen ö.m atabilir. soruları cevaplamaya çalışabilirim.
 • hiç üzülmedim. seo'nun tek ve kesin ölçütü kaliteli içerik olmalıdır. bu da başkaları tarafından verilen linklerin sayısı yerine daha iyi yapay zeka algoritmaları ile ölçülmelidir. her kim ki kurnazlıkla yükselmeye çalışır, sonu böyle olsundur
 • yakında haber sitelerini de vuracak cezaların ön habercisi.

  ey milliyet cortlaman yakındır. (bkz: inş)
 • selo dayı kim ya ? düşüncesini akla getiren proplem... pardon rezalet...