şükela:  tümü | bugün
 • son edit: geçtiğimiz cuma günü vatan bilgisayar'dan 2 kişi arkadaşımızla görüşmeye gelip, özür dilenmiştir. kendilerine birilerinin bu yüzden işten çıkarılmasının istenmediği iletilmiştir.

  üst edit: gelen son güncellemeyi de görev bilerek buraya aktarıyorum. vatan bilgisayar yetkilileri mağduriyeti olan arkadaş için iletişim sağlamış ve görüşme talep edilmiştir, önümüzdeki günlerde planlanacak görüşme gerçekleştirilecektir. sonuç olarak; kamera kayıtları incelenmiş, olay doğrulanmış ve ilgili şahıs işten çıkarılmış.

  üst edit: tüm ekşisözlük ailesine arkadaşın sesine ses olduğu için teşekkür ediyoruz. ve tüm gelişmeleri aktarmak adına vatan bilgisayarın açıklamasını da paylaşıyorum. (bkz: #97392550) dilerim ve umarım ki beyinlerimizdeki engellerden bir an önce kurtulur ve hayatı zorlaştırmak yerine hep beraber kolaylaştırıyor oluruz. bundan sonraki süreç konusunda nasıl hareket edilir değerlendirilecektir eminim. kendi adıma vatan bilgisayar’a da sessiz kalmadığı için teşekkür ediyorum ancak olaya konu olan mağdur arkadaşımıza konu ile ilgili herhangi bir bilgi iletilmemiştir. az önce kendisinden teyit alınmıştır. olayın burada yumuşatıldığı kadar basit bir olay olmadığı tekrar belirtilmiştir.

  “öncelikle engellilerin çalışma hayatına katılması konusunda son derece hassas olan vatan bilgisayar’ın böyle bir olayla anılması bizi derinden üzmüştür.

  banka alışveriş kredisi kullanımında ilk önce sms ile vatandaşlık numarası bankaya gönderilerek ön onay alınmaktadır.
  ön onay geldikten sonra karşılıklı görüşülerek detaylı müşteri bilgileri alınmakta ve banka sistemine girilmektedir, banka bu bilgileri baz alarak nihai kararını vermektedir.
  bu olayda çalışanımız ile ön onay alan müşterimiz arasında meydana gelen bir iletişimsizlik sonucunda çalışanımız müşterimizi anlayamadığı için işleme devam edemediğini belirtmiştir. çalışanımız, müşterimize neden devam edemediği konusunda bilgi vermekte eksik kalmış ve yıllardan beri bizi tercih eden müşterimizin üzülmesine neden olmuştur.
  bunun için müşterimizden içtenlikle özür dileriz.
  ilgili yöneticimizle ilişiğimizin kesildiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

  ülkemizde maalesef engelli bireylere karşı bir empati yoksunluğu var, aşağıda engelli ( %46 cp konuşma bozukluğu) )bir mühendisin yaşadığı ve birinci ağızdan anlattığı rezaleti görebilirsiniz. kendisini tanıdığımız ortak insanlar aracılığı ile gıyaben tanıyorum. ve destek olmak için bu başlığı açıyorum.

  yazık ki hepimizin engelli adayı olduğunu unutanlara !

  ön edit: aşağıdaki orjinal metin üzerinde anlaşılırlığı artırmak üzere ufak güncellemeler yapılmıştır. kanıt iletilmediği için elbette ki iddia' dan ibarettir anlatılanlar. amaç vatan bilgisayar'ı karalamak olmamakla birlikte, kendilerinden bir özür ve yaptırım gelmediği sürece, çalışanın yaptığı suça ortaktır.

  "ben yazılım mühendisi olarak çalışan engelli bir mühendisim.

  3 kasım 2019 tarihinde saat 15-16 sularında vatan bilgisayar ankamall şubesine gittim. banka kredisi kullanarak bir adet cihaz almaya karar verdim. bankaya mesaj attım. 7000 tl'ye kadar cihaz alabileceğime dair mesaj geldi ve işlemleri yapmak için kredi işlemlerinin olduğu vatan bilgisayar kredili satış noktasına yönlendirdiler.

  orada sıranın bana gelmesini beklerken kredi işlemlerini yapan müdür yardımcısı, satış personeline "bu ne bekliyor?" diyor. çalışanda "kredi çıktı. cihaz satın alacak" diye yanıt veriyor. ardından müdür yardımcısı "durumunu görmüyor musunuz? neden alıyorsunuz? banka bunun durumunu görse vermez!" diyor. ve bana sistemin arızalandığını söylüyor. hiç mecbur olmadığım halde bilgisayar mühendisi olduğumu söyleyip maaşımı gösteriyorum "sana banka vermez git kime şikayet ediyorsan et!" diyerek sıradaki müşteriyi alıyor.

  öncesinde bir çok kez vatan bilgisayar'dan alışveriş yapmış olduğumu sistemlerinizden görebilirsiniz. bankanın bana krediyi onaylamasına rağmen benim gururumla oynamaya utanmıyor mu? ve bu cesareti nereden buluyor? sizlere soruyorum...

  sonrasında başka bir elektronik markete (isim kaldırılmıştır) gidiyorum ve hiçbir problem olmadan işlemlerimi yapıp çıkıyorum.

  bu ülkede hala bizim gibilerin bir şeyler yapabileceğine neden inanılmıyor?

  yazıklar olsun sana vatan bilgisayar. ne denir ki?"

  edit:imla

  edit: ilgili arkadaş adı geçen şahsı vatanbilgisayar'a şikayet etmiş ancak dönüş almamış henüz. yanında olaylara şahit olan ikinci bir kişi daha varmış, kendisi müdahil olmamış ancak şikayetlerini ilgili yerlere gerçekleştirmiş. kanıt konusunda da eğer kamera kayıtları silinmemişse duruyordur dendi ve bankadan gelen kredi onay mesajı duruyormuş.

  edit: avukat olan bir sözlük yazarından hukuki açıdan hakların aranması için gelen mesajı farkındalık oluşturmak adına aynen paylaşıyorum.

  "ilgili kişi;

  1) az sonra aşağıya bırakacağım maddeye dayanarak savcılığa suç duyurusunda bulunabilir.

  2) cimer üzerinden türkiye insan hakları ve eşitlik kurumu (tihek)'e şikayette bulunabilir.

  3) yaşamakta olduğu il valiliğinde bulunan insan hakları kuruluna şikayette bulunabilir.

  her üç durumda da; tanık ve evrak gibi delilleri başvurusuna ekleyebilirse güzel olur.

  savcılığa şikayete esas türk ceza kanunu maddesi ise şöyle:

  -------kanun hükmü-------

  nefret ve ayırımcılık (1)
  madde 122- (değişik: 2/3/2014-6529/15 md.)
  (1) dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından
  kaynaklanan nefret nedeniyle;
  a) bir kişiye kamuya arz edilmiş olan bir taşınır veya taşınmaz malın satılmasını, devrini veya kiraya verilmesini,
  b) bir kişinin kamuya arz edilmiş belli bir hizmetten yararlanmasını,
  c) bir kişinin işe alınmasını,
  d) bir kişinin olağan bir ekonomik etkinlikte bulunmasını,
  engelleyen kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  -----kanun hükmü-------

  1) girişte görüldüğü gibi bu madde engelli bireylere negatif ayrımcılıkta uygulanabilir bir madde.

  2) "halini görse, sana kimse kredi vermez" demesi ise hükümde yer alan nefret şartını sağlamakta.

  3) d bendinde belirtildiği üzere ise; kişinin olağan ekonomik yaşamına engeli sebebi ile sekte vurulması, somut olayda olduğu gibi alabileceği bir malın satılmaması, hükümdeki suça vücut vermektedir."

  edit: müdür yardımcısının ismi kaldırılmıştır. vatanbilgisayar yetkililerinin ulaşması dahilinde verilecektir. umarım ulaşırlar ve gereğini yaparlar yoksa bu rezillik affedilmez.

  edit: olayın mağduru arkadaştan gelen bilgileri ekliyorum.

  çalışmış olduğu firmanın mail adresinden vatan bilgisayar kep adresine atılan şikayet maili
  cimer'e yaptığı şikayet
  diğer elektronik marketten ürün almak için kredi onay maili
  diğer elektronik marketten yaptığı alışveriş sonrası gelen sms görüntüsü

  edit: eltorado nickli yazarın bu başlıktaki (bkz: #97387520) paylaşımıdır.

  “ şu an bu çirkin rezaleti yaşayan arkadaşım ile yemek yiyoruz ve durumu yani psikolojik olarak çok iyi. ekşi sözlük ve de ekşi sözlük yazarlarına katkılarından dolayı çok teşekkür ediyor.

  lütfen bu işin peşini bırakmayın...

  edit:
  olayı yaşayan 2 yıllık çalışma arkadaşımdır dürüst ve de ahlaklı bir mühendistir. olay tamamen gerçektir hatta şahit de bulunmuş olup gerekli yerlere başvurular yapılacaktır.”

  edit: bazı girilerde müdür denilmiş ancak ismi verilen kişinin mağazada müdür yardımcısı olarak tanıtılmış ancak gelen entry'lerde vatan bilgisayarda böyle bir pozisyon olmadığını söyleyenler olmuştur. ilgili şube çalışanının pozisyonu her neyse görevine son verilmiştir.
 • bu başlık çok okunup çok görülür ve tepki toplanırsa bu terbiyesizliği yapan arkadaşların bir tarafına kazık gibi girecektir.

  siz üstünüze hiç alınmayın sevgili suser, bu arkadaşların kendi aymazlığı ahlaksızlığı.
 • rezalet değil, bildiğin şerefsizliktir.
 • kanıt yoksa pek inandırıcı gelmeyen durum. türkiye'de kansız insanlar da var evet ancak kimsenin engelli bir vatandaşa bu denli şeytani şekilde davranacağını düşünemiyorum. pek düşünmek de istemiyorum.

  edit: buna küfreden, eksileyen hırbolar da var. lan ülkemdeki insanların bu kadar kötü olduğuna inanmak istemiyorum demek suç mu?
 • oha okurken sinirden kalbim hızlandı. bu nasıl rezilliktir. acilen vatan bilgisayarın konu hakkında bir açıklama yapması gerek. vicdansız calisanlari hakkında gerekeni yapmali
 • vatan bilgisayar bu adam(!)ı kovana kadar vatan şubelerinin önünden dahi geçmem. takipçisiyiz.
 • okullardan alinan egitimin ne kadar yetersiz oldugunun bir kaniti daha. vatan bilgisayar o muduru kim bilir ne mezunu oldugu icin ise almistir. fakat insanlik egitimini iyi alamadigi/verilmedigi icin bu ayip yasanmistir. bu ayibin sahibi tabii vatan bilgisayardir. bu ayip o egitimsiz mudurun isine son vererek bir nebze giderilebilir.

  bunun gibi kurumsal firmalarin ik departmanlari mulakat yaparken bu insan olmus mu diye bir degerlendirme yapmiyorlar mi diye kendime soruyorum. ise aday insana yapacagi is ile ilgili bir senaryo verilse ve verilen senaryo geregi alacagi karar sorulsa belki de onu tanimak daha kolay olur. bu gibi durumlarin onune biraz daha gecilmis olur.

  edit: imla.
 • rezalet değil orospu çocukluğudur, derhal işine son verilmeli şerefsizin.
 • tanım: ortadoğu ülkesinde sıradan birgün sıradan bir primat.
 • umarım bu davranışı yanına kâr kalmaz.