şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
4722 entry daha
 • donald trump ya da joe biden fark etmez. iki adaydan da türkiye hayrına bir şey beklemeyin.

  trump'ın türkiye'ye kattıkları ortada, son 4 yılda bizimkileri nasıl maymun ettiğini gözlerinizle gördünüz. joe biden'a gelirsek yaptığı açıklamalardan çok obama dönemine bakmanız yeterli.

  ülkeyi siyasal islamcılara teslim etmişiz 20 yıldır. ekonomisinin anasını ağlatmışlar. özelleştirmedikleri, yandaşa teslim etmedikleri varlığı kalmamış devletin. milyonlarca mülteciyi içeriye almışız. aramızın iyi olduğu tek bir komşu yok. 3-5 ülkeyi saymazsak dış politikada sözümüzün değer bulduğu tek ülke yok.

  amerika ise 50 yıllık "kısa" 100 yıllık uzun vadeli planları olan, bizim gibi simitçi tarzı, günlük yaşamayan bir ülke.

  bu saatten sonra abd'ye ekrem imamoğlu'nu ya da mansur yavaş'ı başkan yapsanız yine de türkiye'ye hayır gelmez. süleyman soylu'yu ya da damat beratı koysanız da zaten göreceğimiz ve hali hazırda abd'nin yapılacaklar listesinde yazandan daha az zarar gelmez. hepsi zaten abd'nin çıkarları doğrultusunda belirlenmiş.

  aradaki tek fark bizimkilerin ne kadar çabuk teslim olup abd çıkarlarına hizmet etmeye boyun eğeceğidir. trump'ın huyunu biliyorlardı. rencide edeceği kadar etti. dünya'da da adam için "deli lan bu" bakışı olduğu için bizimkiler daha bir az göze çarpıyordu.

  biden ise türkiye için çok yeni olmasa da başkanlık yöntemi açısından yeni biri. ne kadar rencide edeceği belirsiz. hedef aynı, hedefe giderken yapılacak tehditlere kadar aynı. sadece üslubu belirsiz. zaten burada ekonomik problemler yüzünden çizilen postu daha da çizdirmemek derdinde akp işte bu yüzden günlerdir "trump'ın götünün gılıyık" şeklinde takılıyor tüm yandaş medya.

  seçim takip etmeyi seviyoruz. her dakika seçim yapıldığı için bağımlılık yaptı. ben de seviyorum da burada birbirinize hakaretler edeceğiniz de bir durum yok.

  bakın keyfinize...

  unutmadan tanım: burada birbirine giydiren suserları izlemenin kendisini takip etmekten daha eğlenceli olduğu seçimdir. iş iyiden iyiye bizim haziran yerel seçimlerine döndü. (bkz: çünkü çaldılar)

  edit: yılmaz özdil de bugün aynı konuya değinmiş. şuradan okuyabilirsiniz;
  (bkz: 6 kasım 2020 yılmaz özdil köşe yazısı/#115233129)
 • demokrat parti seçmeni genel olarak posta yoluyla oy kullanmayı cumhuriyetçilere oranla daha fazla tercih eden seçmendi. joe biden, bilhassa pandemi nedeniyle seçmenlerinin posta ile oy kullanmaları tavsiyesinde bulunurken, donald trump gidip bizzat sandıkta oy kullanın çağrısı yaptı. hatta bundan kısa süre önce, trump'ın north carolina'daki bir konuşmasında "posta yoluyla kullandığınız oy henüz sayılmadıysa, gidin sandıkta bir oy daha kullanın" çağrısında bulunduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. posta yoluyla kullanılan oylarda sahtecilikle ilgili çeşitli ikna edici araştırmalar söz konusuyken ve hile oranları çok ama çok düşükken, seçmenlerini buna yönlendirmesinin sistemi test etme amacı taşıdığından son derece şüphe duyuyorum.

  michigan, georgia ve pennsylvania'da posta yoluyla kullanılan oyların, pek çok eyalette olduğu gibi sandıklar kapanmadan önce sayılması önerisini cumhuriyetçi parti reddetti. oylama sonlandıktan sonra ilk olarak sandık başında verilen oylar sayıldı ve seçmenlerini sandıkta oy kullanmaya çağıran trump buralarda büyük farklarla öne geçti. posta ile seçime katılma çağrısında bulunan biden ise posta oyları sayılmaya başlandıktan sonra trump'ı yakaladı ve şimdiye dek michigan'da rakibini alt etmeyi başardı. (edit: biden georgia'da da üstünlüğü ele geçirdi.) (edit 2: pennsylvania da döndü ve başkanlık geldi.)

  kaldı ki, trump henüz mayıs 2020'de usps'in (abd posta teşkilatı) başına, cumhuriyetçi parti'ye büyük bağışlarda bulunduğu bilinen iş insanı louis dejoy'u atadı. ve seçim günü usps'in teslim edemediği yüz binlerce oy tespit edilmiş ve raporlanmış. federal yargıç emmet sullivan'ın seçim günü verdiği 'oyların acele teslimatı emrine' rağmen, bu emre itaatsizlik edilmesi sonucu usps'in savunması istenmiş. kaynak 2

  görebildiğim kadarıyla trump, düşürüldüğünü iddia ettiği senaryoyu bizzat yarattı. salgın sonrası şahsına olan desteğin düştüğünün farkındaydı, çıkış yolu olarak bunu buldu ve şimdiye dek şahane biçimde yüzüne gözüne bulaştırdı.
 • pensilvanya'da fark 101 bine indi, kalan 500 binden fazla oy var. biden burayı alıp 273 ile alacak başkanlığı. ve önde olduğu nevada ve arizona'yı beklemeden.

  edit: fark 98 binin altına indi, eğer trump sabah attığı "pensilvanya'da kazandık tweetinden sonra başkanlığı burada kaybederse aşırı komik olacak dsgjskkfdzc

  edit 2: an itibariyle fark 78 bine düştü, pa'yı biden kazanmazsa sürpriz olur. şuradan takip edebilirsiniz https://www.nbcnews.com/…sylvania-president-results
 • (#115218542) trump'ın sonuçlara itiraz edebilmek için elinde sistematik usulsüzlük ve sahtekarlık gerçekleştiği yolunda delil olmadığını halktan bu yolda malzeme toplamak amacıyla açtığı web sitesi dolayısıyla itiraf ettiği seçim.

  düşünsenize elinizde mahalle mahalle seçmen bilgileri var. yerel cumhuriyetçi parti temsilcileri, seçim gözlemcileri, eyalet yetkilileri ve basın her safhayı tek tek gözlemliyor. seçim ve sayım olan yerler kameralarla 24 saat gözleniyor ve seçim bittikten 48 saat sonra siz sıradan halktan malzeme dilenmeye çıkıyorsunuz.

  esas sahtekarlık tabi cumhuriyetçi kontrolündeki posta servisinin henüz 300 bin oyu seçim merkezlerine teslim etmemiş olmasında ama ona rağmen biden şu an avantajlı durumda.

  esse de gürlese de seçim sonuçlarını değiştiremeyecek.
 • sonucu aktrolleri ağlatan seçim. evlat acısı gibi geldi adamlara..

  edit: seçim sonuçlarını ben şu linklerden takip ediyorum. üç sekmede açtım, hepsi de sayfa yenilemeye gerek kalmadan sonuçları otomatik güncelliyor.

  https://www.nbcnews.com/…esults?icid=election_usmap
  https://www.wsj.com/election-results-2020/
  https://www.google.com/…arch?q=abd başkanlık seçimi
 • bu secimdeki partileri ak parti'ye benzeten iki tarafin da mantikli sebepleri epey fazla

  (bkz: biden = akp vs trump = akp)
 • georgia'nın trump'ta kalma ihtimalinin oldukça yükseldiği seçimlerdir.
  yaklaşık 42000 oy kalmış ve fark 12700 civarında.
  kalan oyların en fazla olduğu yer demokratların 42-58 önde oldukları chatham ve buradaki oy sayısı 17000.
  mevcut projeksiyonda buradan trump 7000, biden ise 10000 oy alıyor. bu da farkı 9000-10000 seviyesine indirir. bu durumda kalan 25000 oyda biden'ın kalan oyların 75% yüzdesini alması bile orayı kazanmaya yetmemesi anlamına gelecektir. ayrıca trump ağırlıklı olacağı düşünülen askeriye oyları da henüz sisteme girilmemiş durumunda. burada da söz konusu olan 8900 oy var.

  https://www.nytimes.com/…ons/results-president.html

  https://www.washingtonpost.com/…=lk_inline_manual_8

  https://www.washingtonpost.com/…ction-live-updates/

  edit : son güncellemelere göre 29000 oy sayıldı ve fark 1700 seviyelerine indi. geri kalan 13000 oy var ve bunun 11000 tanesi atlanta'da. yani asker oyu olan 8900 oy hariç, biden bu eyaleti 5000 oy farkla önde bitirecek gibi gözüküyor. trump elinde tutamamış gözüküyor.
 • biden'a başkanlık hayırlı olsun. umarım ülkemize saldırgan tutum sergilemez. gerisi bizi ilgilendirmez.
 • dun 8 saat boyunca ga'nin cobb county sayim merkezinde calismis komsularimdan biri bugun nextdoor'da surecin detaylarini yazmis. oylar girilmeden once defalarca kontrol ediliyor, defalarca sayiliyor ve en sonunda bir tutarsizlik cikarsa hemen farkina varabilecekleri bir duzen kurmuslar. bir suphe barindiran oylar defalarca hem republican hem democrat gorevliler tarafindan incelenip uzerinde anlasildiginda sisteme giriliyor. adamin soyledigine gore olmasi gerektigi gibi isaretlenmeyen oy pusulasi cok nadir cikiyormus.

  yani geciniz bu secim hilesi muhabbetlerini.

  bu kadar dikkatli saydiklari icin olasi bir trump itirazinda hemen dokumanlari masaya koyup cevabini verecekler turuncu kafaya. ga'da bugun hakim trump'in basvurularindan birini sorusturmaya gereksiz bulup geri cevirmis zaten.

  biden alirsa trump en fazla ocak'a kadar aglar, gorevi teslim ettikten sonra sessiz sedasiz bir anda kaybolur.

  edit:
  ben ga'daki sayimda calismis birinden bahsediyorum, adam gelip bana pa'daki secimde cikan komplo teorilerini soruyor "komsunun bu konu hakkindaki aciklamasi ne o zaman?" diye. ga'daki adam pa'da donen duzeni nereden bilecek? aklinizi peynir ekmekle yemissiniz amk
 • şu şarkıyla kapanışını yapmasını beklediğim seçim. sonrasında bir yandan demokratların senatoda iktidar mücadelesini seyrederken bir yandan da noam chomsky'nin de adlandırdığı gibi megaloman sosyopat trump'ın ruh halini-umarım çöküşünü- seyredeceğiz.
453 entry daha