şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • ekşide yazılanlara bakarak alakasız ve apolitik olduğumu anladığım sayımlardır.
    trump öne geçiyor, bidenciler ile dalga geçiliyor, yazılanları okuyup gülüp eğleniyorum.
    sonrasında biden öne geçiyor, trumpçılara saydırılmaya başlanıyor, ben gene keyifle okuyup eğleniyorum ya la. çekişmeli geçen fener-galatasaray maçını kahvede kalabalıkla seyreden beşiktaşlı gibiyim ya la * kim öne geçerse onunla bir olup öbür tarafa ettikleri laflara bakıp eğleniyorum.
    (bkz: whoever wins we lose)

ek: aynı zamanda sözlükteki bidencilerin trumpçıları siyasal islamcı, akit, faşist vs olarak, trumpçıların bidencileri ise vatan haini, satılmış, sorosçu, terörist vs olarak suçladığı seçimdir. yıllar sonra diğer entryler silinirse bilgi olarak burada dursun.
  • vay mkoyim 2 gün oldu hala sonuçlanmadı
    oysa bizde olsaydı atı alan çoktan üsküdar'ı geçmişti

edit: adam kazandı
    güle güle trump
  • görünüşe göre türkiye’deki kimi muhalifler için “biden kazanınca biz de kazanmış sayıldık” şenliğine dönüşen seçim olmuş. muhtemelen trump kazansa yine benzer durum olurdu.

herkes kendi dünyagörüşüne göre şüphesiz bir adayı destekleyebilir ve elbette abd seçim sonuçları türkiye’yi de etkileyecektir. ama ben olsam, tercih ettiğim taraf kazandığında özellikle ekstra temkinli olurdum. sonuçta babanın oğlu değil, yarın ortadoğu’yu kan çanağına çevirirse bir de amerikalı başkanın yerine sorumluluk taşımak istemem. ama görünüşe göre bizimkiler taşımaya hazır. gs-fener derbisi zannediyorlar siyaseti.

şimdi trump’çıların yazılarını silmesine laf edenler bakalım önümüzdeki yıllar boyunca biden için yazdıklarının arkasında dura bilecekler mi.
  • bizde böyle;

görsel
  • bu gidişle pennsylvania'nın, georgia'nın ve hatta north carolina'nın biden'a döneceği seçim olacaktır. muhtemelen biden tüm bunları alarak ciddi bir fark atacak gibi duruyor.
  • bu seçimler sayesinde yurdum insanı abd'nin bütün eyaletlerinide öğrendi bu arada.
    - south carolinia
    - north carolania

- aşağı visconsin
    - yukarı visconsin

you know
  • en güncel durumu paylaşmak gerekirse

delege sayıları
    biden : 264
    trump : 214

sayımı devam eden ve kesinleşmeyen eyaletler
    nevada : oyların %75'i sayıldı, biden 8 bin oyla önde, 6 delege çıkıyor
    pennsylvania : oyların %89'u sayıldı trump 65 bin oyla önde, 20 delege çıkıyor.
    north carolina : oyların %94'ü sayıldı trump 75 bin oyla önde, 15 delege çıkıyor
    georgia : oyların %98'i sayıldı, trump 23 bin oyla önde, 16 delege çıkıyor
    alaska : oyların daha %50'si sayıldı ama fark iki katı, trump önde, 3 delege çıkıyor.

yorum
    - trump north carolina ve georgia'da artık aldı gibi oradan 31 delege gelecek.
    - yani trump'u 245 diyebiliriz, biden 264
    - alaksa da daha oylar %50'de evet ama trump alır. oldu mu 248
    - pennsylvania hiç belli olmaz biden'a dönebilir ama ben zannetmiyorum
    - nevada'nın bitmesine daha çok var gibi ve fark sadece 8 bin lakin nevada demokratların yeridir, biden kaybetmez.
    - yine de seçimi başta nevada sonra pensilvanya belirleyecek

sonuçlar
    1- trump pennsylvania'yı alsa bile delegesi 265 ediyor.
    2- yani aslında sadece nevada var seçimi belirleyecek.
    3- biden nevadayı çok büyük ihtimalle alır. yani direkt 270'i bulur.
    4- trump da 268'de kalır

not: pennsylvania biden'a da dönebilir ve diğer eyaletlerin bitmesini bile beklemeye gerek kalmaz. ama benim görüşüm bunun olması çok zor

edit : alaska eklendi
  • biden’in arizona ile birlikte 264’ü yakaladığı düşünülürse, 6 delegeli nevada’yı alması yetecek. pensilvanya, georgia filan ihtiyacı bile kalmıyor.

özetle trump’ın arizona veya nevada ikisinden birini ele geçirmesi; ayrıca elinde görünen philedelphia ve georgia gibi eyaletleri de kaptırmaması gerekiyor.

bunlar gerçekleşirse trump hala kazanıyor. ama sorun şu ki, ivme biden’dan yana gibi, kalan oylar genelde posta olduğundan biden lehine fark oluşması daha muhtemel.
  • dün donald trump, kendisini abd başkanlık seçimlerinin galibi ilan etti. bu sırada oylar hali hazırda sayılmaya devam ediyordu bana göre bu genellikle diktatörlüklerde olur. takip etmesem de trump’un seçim sürecini sistematik olarak meşruiyetten çıkarma politikasını sürdürmüş olacağını düşünüyorum. seçimi ve seçim sonucunu kabul edip etmeyeceği sorusuna cevabında, ancak kendisi kazanırsa dedi. kampanyasının amacı sadece kazanmak değil, bir yandan da seçim sürecinin kendisini sorguluyor örneğin postayla gönderilen oylar. muhalif medya trump’ın son birkaç yıldır yüksek mahkemeyi muhafazakar yargıçla doldurduğunu söylüyor ama seçim sonuçlarını değiştirebilecek güce sahip olduğunu düşünmüyorum.

seçim sonucu, abd'nin ikiye bölündüğünü açıkça gösteriyor, oylar birbirine çok yakın ve her iki tarafta çok gergin, bu durum sözlüğü bile ikiye bölmüş durumda. bizde olduğu gibi kutuplaşma açık ve körükleniyor, haliyle seçim sonuçlarına da yansıyor.

yeni faktör ise covid etkisiyle birlikte eşi görülmemiş sayıda postayla gönderilen oy pusulaları. süreç eyaletten eyalete değişse de, sonuçları çok etkilemişe benziyor.

benim tahminim joe biden'ın kazanacağıydı ve sonuçlar o yönde evriliyor. bununla birlikte, seçim sonucunun yakınlığı ve itirazlarla birlikte, bu seçimin mahkemelerde sonlanması yani seçimin ikinci bir döneme girme olasılığını artırıyor.
  • herkes yok trump kazanırsa türkiye adına daha iyi olurmuş, yok biden kazanırsa şöyle olurmuş, yok vatanını seven trumpın kazanmasını istemeliymiş filan böyle boş geyikleri bırakın ya.

dış politikalarımız o kadar boktan ki, burada affedersin hangisi başkan olursa türkiyeyi daha az siker diye konuşuluyor. bizi bu durumlara amerika sokmadı. bunu da bilin yani.

hesabın var mı? giriş yap